Szukam OS-a do zadań multimedialnych

Cześć!

Mam 2 zbędne komputerki w domu. Jeden na atomie, drugi na amd e2. Chciałbym zrobić z nich użytek, więc szukam jakiegoś „gotowego”, „bezużytkownikowego” systemu do zadań „multimedialnych”.

Najchętniej wrzuciłbym androida x86 ale wydajność pozostawia wiele do życzenia XD znam librelec ale póki co to nie udało mi się go poprawnie odpalić nawet na vm. Docelowo pewnie i tak wrzucę Debiana z xbmc / kodi (da się zrobić usera bez hasła), ale może znacie coś „gotowego”?

Widzę, że lubisz ambitne wyzwania. U mnie na dnie szafy też leży podobny sprzęt (Atom + 1MB RAM - szkoda dać do utylizacji bo ma wbudowany modem 3G i gniazdo SIM) i też próbowałem coś podobnego ale w konfiguracji Win XP + VLC. Nic z tego. Filmy 1080p cięły się niemiłosiernie. Procek jest za słaby a akceleracji GPU nie ma. Spróbuj najpierw odpalić jakiegoś Linuksa Live aby sprawdzić jak chodzą filmy i czy to w ogóle ma sens. Poza tym jakie to mają być te „zadania multimedialne”?

Na co gniazdo 3G jak do 2025 wyłączą je w Polsce, na 2G mogli już zablokować internet, że nie ma co liczyć nawet na GPRS/EDGE.

I 1 MiB ramu wskazywał jakby był do MS-DOS a nie np. Windows 7 Starter/Basic lub 32 bitowego GNU/Linux.

EndeavourOS

To coś było kupione w 2009 roku (chyba?) - w T-Mobile przy odnowieniu umowy na abonament można było sobie wybrać notebooka zamiast komórki (za niewielką dopłatą). Sprzęt posiada naklejony sticker od Windowsa XP Home i taki był oryginalnie zainstalowany system. Ten sam sprzęt kupowany bezpośrednio u Samsunga nie miał modemu HSDPA (jednak 4G LTE - sprawdziłem) był dodawany na życzenie operatora komórkowego i tylko u niego dostępny w tej wersji. Był też inny model z Windowsem 7 Basic. Inni operatorzy dodawali modem w postaci „palucha USB”.

No troche nie do końca zgodne z oczekiwaniami ;]

W kablówce lokalnej mamy usługę dostępu do pakietu tv przez www. Jak nie, to dvb-t, może yt, jakiś netflix, przerzucane filmy z pendrive lub po prostu jakieś radia internetowe. Komputerek z e2 być może sobie z tym poradzi ale mam wątpliwości co do atoma. Ale kuszą mnie też jakieś retro gry.

Atom ma 4G ramu a amd chyba 8G tyle że np jak wrzuciłem win 10 na tego drugiego to miał jakieś problemy ze sterownikami i nawet się go wyłączyć nie dało w normalny sposób.