Szukam programu do gazety

Witam, mam wydawac z koledami gazetke wiesci ze wsi czy jakos tak tylko nie ma zadnego programu do tego. Moze wy cos znajdziecie

Maja powstac dwie wersje mianowicie:

  1. Normalna na papierze.

  2. Wersja internetowa tu przydał by sie jakis skrypt program dodatkowy moze.

Jeśli to ma być program darmowy to polecam Scribusa. Naprawdę jest to dobra alternatywa dla drogich programów typu: Adobe InDesign, czy QuarkXPress.

Najnowsza wersja Scribusa czeka na Ciebie na vortalu pod TYM adresem. 8)

Jest wiecej takich programów??

A i co z wersją netowa dac w pdf czymozna to jakos bardziej estetycznie zrobić.

P.S. Przydałby sie jeszcze jakis program do grafiki ale nie gimp czy photoshop

Pewnie że jest więcej. Np. płatny MS Publisher. W nim masz także możliwość eksportowania dokumentu do pliku html. Może być to pomocne przy tworzeniu wersji elektronicznej Twojej gazetki.

Jeśli to ma być gazetka (nie strona www z informacjami), to pozostałbym przy formie PDFa. Do publikacji w necie zapisujesz w gorszej jakości, oraz przy zachowaniu 72-150 DPI, aby ludzie nie narzekali na długie ściąganie pliku. PDF jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem do e-zinów. Natomiast jeżeli będziesz przygotowywał gazetkę do druku, to musisz musisz pamiętać, aby mieć bardzo dobrą jakość i rozdzielczość 300 DPI.

Programów do publikacji DPT jest bardzo wiele. Ja wyżej wymieniłem tylko te najpopularniejsze. Proponuję Ci pozostać przy Scribusie, bo darmowego nic lepszego nie znajdziesz.

Jeżeli nie wiesz jak się nim posługiwać to przeczytaj TO.

Odnośnie programów do grafiki, to jest ich całe mnóstwo, najlepiej powiedz co zamierzasz robić od strony graficznej, to i pomysł na program się podsunie. Nie powiedziałeś czy chodzi Ci o programy do grafiki wektorowej czy rastrowej.

Jakies logo moze ozdowic fote cos obrocic alboobrysować dac jakies przenikanie tło itp.

Jeżeli chodzi o tworzenie loga to programy do grafiki wektorowej bardziej się tu przydadzą, ponieważ umożliwiają skalowanie grafiki do dowolnej wielkości, bez utraty jakości. Czasem będziesz potrzebował logo w wielkości znaczka pocztowego, a innym razem na pół strony. Programy wektorowe Ci to umożliwią bez “pikselozy” znanej z powiększania plików rastrowych. Od siebie polecam darmowego Inkscape’a lub płatne wersje programów Adobe Illustrator, czy CorelDraw.

Do obróbki zdjęć służą właśnie programy do grafiki rastrowej. Najpopularniejsze wymieniłeś w pierwszym poście. Jeżeli one Ci nie pasują, to myślę, że poszukujesz czegoś znacznie mniej skomplikowanego. W takim wypadku mogę Ci polecić dosyć przyjemny programik (niestety nie mający możliwości pracy na warstwach): PhotoFiltre.

Jeżeli jednak potrzebujesz programu do zupełnie prostej korekcji zdjęć, typu kadrowanie, zmiana nasycenia, jasności, redukcja czerwonych oczu itp., to wystarczy Ci zwykła przeglądarka graficzna np. IrfanView.

Wszystkie wymienione przeze mnie programy są dostępne na vortalu.