Szukam programu do kompletnego formatowania dysku

Mam częste restarty kompa, przezco ciężko mi się gra w np. lineage, w którym poza restartami mam co chwile critical errory,discconect lub zacięcie gry. Znajomy mi mówił, że też tak miał, ale znalazł program, który całkowicie usówa wszystkie dane z dysku, sformatował go kompletnie, nic nie miał, minus, że formatowało mu się to przez jakieś 24godziny. Ale teraz mu dobrze chodzi. On nie pamięta jak się ten program nazywał. A czy Wy może wiecie jak? I zkąd go pobrać?

dysk ata czy sata ??

ata - wdclear

sata - stara wersja maxblast

formatowanie to nazywa się low level format ( w rzeczywistości polega na zapisaniu w każdej zapisywalnej komórce na dysku 0).

Polecam Paragon Hard Disk Partition Manager Professional. Program do kompletnej “obróbki” dysku.

Co to jest: ata, sata? Pierwszy raz widzę coś takiego. :oops:

DBAN - program opensource, lepszego nie ma

To ze dlugo trwa to normalne inaczej sie nie da, bo albo chcesz wymazac dane albo nie. Ten program ma tą zalete ze dziala z CD (nagrywasz jako iso) i dzieki temu latwo wyczyscisz dysk nie posiadajac juz działajacego osu. Super sprawa i kazdy powinien miec w domu.

Jestem trochę zielony i nie wiem czy BIOS jest na tym dysku zawsze? Nawet jak go kompletnie wyczyszczę? Bo jak nie, to z kąd mam go potem wziąść gdybym go usunął?(oczywiście jeśli to możliwe) Pytam, bo się boję o to czy bios zostanie po tym kompletnym formatowaniu.

Przyczyn może być mnóstwo sprzętowych i programowych, poczytaj na Forum na temat restartów jest mnóstwo tematów.

No tak, jest, sam zakładałem kiedyś taki temat czy dwa o restartach, ale nigdy nie dostałem jasnej odpowiedzi, od czego to, tylko same propozycje i domysły, najwięcej to pisali, że od sprzętu i to jest dla mnie dziwne, że to z powodu sprzętu, bo zaraz jak komputer kupiłem, jak był nowy to już te restarty miałem, a skoro nowy to sprzęt powinien wtedy działać. No chyba, że sprzedali mi jakiś badziew.

Jak od nowości masz problem to najprawdopodobniej za słaby zasilacz.

W najgorszym wypadku uszkodzenie podzespołu np. MB

BIOS nie jest zapisywany na twardym dysku tylko na płycie głównej w jakimś tam podzespole, zostanie na pewno :slight_smile:

Współpracuje to z ntfs’em? Bo ostatnia wersja gparted tylko sieczke z dobrych partycji robiła.