Szukam programu do uczenia sie jezyków programistycznych


(AstronHK) #1

Witam, poszukuje jakiegoś fajnego programu do nauczenia się JavaScriptu czy HTML 5. Fajnie by było gdyby ten program wszystko przedstawiał jasno i wyraźnie i dawał jakieś przykłady. W tym programie chciałbym się nauczyć jak robić aplikacje/programy. Jeszcze lepiej byłoby gdyby ten program był na Androida, miałbym wtedy najwięcej czasu na nauke (właśnie skończyłem uczyć się w Sololearn)


(MacGregor) #2

Programowanie na telefonie? To jak kopanie stawu saperką. Owszem, możesz w ten sposób przyswajać teorie ale i tak większość nauki to praktyka czyli pisanie kodu, najlepiej w jakimś IDE a takiego na systemie mobilnym nie znajdziesz.


(AstronHK) #3

Napisałem, że dobrze by było żeby był na telefon, miałbym go zawsze pod ręką nie oznacza to jednak, że nie może być na PC


(MacGregor) #4

Ja to rozumiem i przecież napisałem że na telefonie nie nauczysz się praktyki. Możesz sobie co najwyżej czytać dokumentacje itd. Ale uwierz mi (wiem bo właśnie uczę się na podstawie książek c++) często przyswojenie jakiegoś działu, zagadnienia czy rozwiązania bez przerobienia (najlepiej wymyślenia własnych) przykładów do napisania własnoręcznie. Jest nie możliwe do “trwałego” (na dłużej niż dzień - dwa) przyswojenia. Poza tym programowania powinno się uczyć stosunkowo wolno. Jeden - dwa działy na dzień żeby mózg miał czas na odpowiednie zapamiętanie tego wszystkiego a programowanie to na prawdę bardzo dużo informacji.

Dlatego ja osobiście odradzam naukę np. w tramwaju czy autobusie. Po prostu złe warunki. Lepiej jest wieczorem wziąć książkę, przeczytać kilka zagadnień, zrobić notatki, “ściągi” ważnych kwestii i rozwiązań, napisać jeden wymagający przykład i iść spać pozwalając mózgowi przyswoić całą wiedzę.

To takie moje skromne rady jako osoby aktualnie uczącej się programować.


#5

Być może chodzi Ci o video wykłady na których uczy się JS. Szukaj w Google pod hasłem 

video tutorial Javascript

Zerknąłem na Sololearn i to jest chyba video plus quizy. Codecademy ma coś podobnego:

https://www.codecademy.com/learn/javascript

Po polsku wydano video 

/*ciach*/(można dostać certyfikat by powiesić go sobie nad łóżkiem)

http://eduweb.pl/kursy/html/html-javascript-zaawansowane.html

http://eduweb.pl/kursy/javascript/javascript-podstawy.html

http://videopoint.pl/kurs/javascript-kurs-video-poziom-pierwszy-programowanie-interaktywnych-stron-internetowych-jaroslaw-baca,javscp.htm

 

Może pomyśl o książce w formacie mobi którą można czytać na telefonie.

http://helion.pl/kategorie/webmasterstwo/javascript

 

Co rozumiesz przez aplikacje/programy? JavaScript nadaje się tylko do robienia stron (reszta to kombinowanie). Z tego co wiem aplikacje w nim robi się jako zwykłą stronę, a później się ją wyświetla w aplikacji napisanej w innym języku  i ewentualnie wywołuje funkcje których nie ma JS. 

 

http://stackoverflow.com/questions/22895140/call-android-methods-from-javascript

Jeśli chcesz używać js na serwerze to użyj node.js

http://javascript-html5-tutorial.pl/node-js-wprowadzenie.html

Jak node.js pobiera dane z SQL to to się nazywa aplikacja bazodanowa. Ale nie wiem czy to masz na myśli mówiąc aplikacja.

Jak na stronie (www w przeglądarce) robimy www coś skomplikowanego lub używamy angular.js to też mówimy, że to aplikacja.

http://www.infected.pl/web/kursy-angularjs/tutorial-angularjs-tworzymy-pierwsza-aplikacje.html

http://eduweb.pl/kursy/javascript/angular-js-aplikacje-www.html

https://www.codecademy.com/en/courses/learn-angularjs/lessons/your-first-app/exercises/your-first-app-hello-angularjs-i?action=lesson_resume

 

Pod Windows10 jest coś takiego jak Universal Windows Platform i tam się używa JS. Wydaje mi się, że to jeszcze nie jest popularne. 

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/apps/mt280216.aspx

 

  1. Potrenuj trochę czystego JS.

  2. Popatrz co można zrobić w AngularJS, jak Ci wystarczy to kursy na codeacademy i ewentualnie eduweba.

  3. Jak nie starczy to lepiej zdefiniuj lepiej co byś chciał zrobić i zapytaj się o to na http://stackoverflow.com/. Tam jest więcej ludzi i ktoś zawsze będzie znał odpowiedz na twoje pytanie.

 


(Zulowski) #6

Całkowita nieprawda :wink:

W Javascripcie można pisać chociażby skrypty obsługujące logikę w silniku gier Unity.

Albo np “Apache Cordova” czyli robienie aplikacji mobilnych (jednocześnie na Androida, Windows Phone i iOS) (tu akurat faktycznie interfejs to prawie że strona WWW… ale fakt faktem.

Można też robić wydajne serwery (i do tego asynchroniczne) w node.js.

Przykłady można mnożyć… 

 


(AstronHK) #7

Teraz to już sam nie rozumiem, jaki język polecacie do robienia programów? JS C#? Chciałbym się póki co nauczyć tego najłatwiejszego.