Szukam programu do zmiany klawiszy z klawiatury na joystick

Mam kilka starych, prostych gierek na PC (Prehistorik, Super Mario) które obsługuje się klawiaturą (strzałki góra, dół, spacja, CTRL itp). Jest to dla mnie jednak mocno niewygodne i niepraktyczne. Mam Joystick na USB (taki zwykły za 20zł) i chciałbym na nim obsługiwać te gierki, a konkretnie przypisać dane klawisze z klawiatury na te przyciski i strzałki z joysticka. Jak to zrobić?

To chyba powinno działać domyślnie bez ustawień może w urządzeniach systemowych w opcje urządzeń wejdź i tam sprawdź.
Ogólnie lepszy sprzęt ma własne sterowniki w których to powinno się ustawić.

Np taki Etokki Omni Arcade Stick czy

Xpadder…

https://www.gry-online.pl/S024.asp?ID=1067&PART=20
zobacz to

Pady za 20zł nie będą z automatu obsługiwane przez gry.
Sprawdź emulator x360ce. Mam pada za 30zł i tym emulatorem poslugiwalem się. Kupiłem od XO kiedyś i problem z głowy.

Może te gry są tak stare, że w kodzie nawet nie dodano obsługi padów :video_game:,

bo były zbyt mało popularne w porówaniu do klawiatur i myszek / joysticków :joystick:.

Opcjonalnie możesz poszukać gry w wersji na konsole ps 1 ps 2 i przez emulator ePSXe odpalić on ma już własne sterowniki które potrafią przypisać guziki do volanta.

Na tych emulatorach, trzeba bawić się z biosem i pluginem. No ale tak, można i tak jak piszesz.

Nie chodzi mi o żadne Xboxy… Kompletnie mnie to nie interesuje. Mam poprostu sentyment do paru gierek pod DOS, takie starocie z początku lat 90’tych :slight_smile: typu Super Mario, Prehistorik, PacMan itp. Klawiaturą mi niewygodnie. Problem w tym, że na Windows 10 takie starocie nie uruchomią się, tym bardziej plik prehisto.COM. Musiałem więc na VirtualBoxie postawić XPeka :slight_smile: Znalazłem program Xpadder i JoyToKey, trochę pokombinowałem z ich konfiguracją i działa jak trzeba, przypisuje się konkretne przyciski i strzałki w padzie do tych klawiszy z klawiatury.

Jeżeli to wszystko w co grasz to są gry pod DOS (Prehistorik na pewno tak) to możesz zaoszczędzić sporo zasobów uruchamiając je pod DosBox zamiast pod wirtualnym XP. Dodatkowo sam DosBox załatwi Ci mapowanie joysticka na klawiaturę
https://www.dosbox.com/wiki/Mapper -> “Examples about remapping the joystick”

Ja dodam jeszcze Titus the fox oraz The Lost Vikings:slight_smile:

1 polubienie