Szukam sposobu na oszczędzanie baterii w laptopie

Szukam jakiegoś sposobu albo programu do oszczędzania baterii w laptopie. Może ktoś słyszał o czymś takim? Ja znalazłem programik Battery Doubler, ale to też nie to o co mi chodzi. Brak mi w nim takich opcji jak ustalanie maksymalnego poziomu naładowania baterii i automatycznego odłączania napięcia od baterii przy ustalonym poziomie. Chodzi o to, że jak bateria naładowałaby się do jakiś 80%, to napięcie nie byłoby do niej dostarczane i możnaby pracować na zasilaniu sieciowym bez konieczności wyciągania baterii. Laptop korzystałby z “sieci” a bateria by tylko egzystowała w laptopie, ale nie byłaby w żaden sposób wykorzytywana (nie byłaby używana do zasilania, ani nie byłaby ładowana).

Innymi słowy, dzięki takiemu rozwiąznaniu:

  • bateria nie byłaby ładowana do maksimum

  • możnaby korzystać z zasilania sieciowego bez odłączania baterii

  • temperatura baterii byłaby niższa

a co się z tym wiąże degradacja baterii byłaby niższa i bateria “żyłaby” dłużej.

takie opcje to chyba muszą być zaimplementowane w bios… z poziomu systemu operacyjnego raczej nie wymusisz “nie używania baterii”

Najlepiej wyjąć baterie z laptopa jak jest dzień i noc podłączony do zasilacza, ja np. instaluje najnowsze sterowniki do procesora i wtedy ciągnie mniej prądu bo jakoś tam zarządza lepiej napięciem procesora i innymi rzeczami.

Wiem, że wyjęcia baterii to jest jakieś rozwiązanie, ale trzeba przyznać, że wygodniej byłoby po prostu nie mysleć o tym czy wyjmować baterię, czy nie. Wiem, że niekóre laptopy Sony Vaio mają funkcję oszczędzania baterii, która działa prawie tak, jak to opisałem wyżej (i całkiem możliwe, że to musiałoby być zaimplementowane w BIOSie). Cóż… może napisać do supportu Asus’a, że taka opcja byłaby mile widziana?