Szukam sterownika IDE

Witam

Szukam sterownika kontrolera dysku dysku.

Ostatnio mam problem tego typu:

Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort0.

Sprawdzałem już wszystkie inne możliwości, pozostało zainstalowanie innego sterownika, chyba, że ktoś podeśle jakiś inny pomysł.

Obecny sterownik:

Wersja sterownika 5.1.2600.5512

Dostawca Microsoft

Data 2001-07-01

System Windows XP SP3

MB MSI 770 G45

Nie ma innego sterownika niż systemowy. Warto sprawdzić na innej taśmie, innym porcie, obejrzeć piny na płycie i dysku czy czasem nie ma uszkodzeń mechanicznych.

Sprawdzałem wszystko, przepinałem, zmieniałem taśmy, badałem dysk itd. Nie mam już pomysłów, zastanawiałem się nad trybem AHCI ale nie wiem nawet czy jest to możliwe pod tym systemem.

Wiem, że są nowsze sterowniki do IDE, niestety nie jestem w stanie ich znaleźć, myślałem nad zmianą sterowników chipset z MSI na najnowsze AMD.

Może ktoś coś jeszcze doradzi, bo jak na razie to pomaga tylko usunięcie dysku w menadżerze urządzeń.

Jak pisałem, do IDE są tylko systemowe sterowniki. AHCI działa tylko na SATA i to nie na wszystkich płytach głównych.

Dysk jest na SATA, MSI wypuściło sterowniki AHCI do mojej płyty, problem taki, czy zadziała z XP?

Skoro dysk jest SATA, to po co kombinujesz z IDE?

Z tego co widzę, ta płyta prawdopodobnie nie obsługuje trybu AHCI. W paczce są sterowniki od AMD dla SATA, więc warto zainstalować.

Bo tak mam ustawione dyski.

Tylko, że ja nie bardzo wiem które to są sterowniki, nie mogę ich znaleźć, chyba, że chodzi o sterowniki ADM do chipsetu 770?

http://support.amd.com/us/gpudownload/w … ows.aspx#4

AMD Chipset Drivers

AMD AHCI Driver

AMD USB 3.0 Driver

AMD SB7xx RAID Drivers

AMD SB8xx RAID Drivers

AMD SB9xx RAID Drivers

AMD A-Series APU Chipset RAID Drivers

AMD E-Series APU Chipset RAID Drivers

Gdzie tu są stery SATA?

AMD AHCI Driver

Instalator wykryje i zaproponuje instalacje odpowiednich sterowników.

W poście wcześniej napisałeś:

“Z tego co widzę, ta płyta prawdopodobnie nie obsługuje trybu AHCI.”

Ale firma AMD postanowiła tak sobie nazwać sterownik do kontrolera SATA, niezależnie czy działa w trybie AHCI czy emulacji IDE.

Po zmianie w biosie na AHCI system nie wstaje :confused: musiałbym robić reinstalkę lub instalować z USB a nie wiem czy jest taka możliwość.

Zostaje CI integracja sterów AHCI z instalką programem nlite . Zmiana tylko w biosie na AHCI to jest za mało po takim zabiegu nawet Windows 7 może nie wstać gdzie wczesniej trzeba zrobić zmiany w rejestrze. A do starego XP to integracja, można by spróbować ręcznie przez menedżer urządzeń ale jest ryzyko że nie powiedzie się.

Ale czy coś to zmieni w mojej sytuacji? Jeśli problem z będzie występował nadal, to nie ma pomysłu.