Szukam sterowników do karty graficznej VIA dla ubuntu

Poszukuję sterowników do tej karty graficznej VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 [Chrome 9 HC] (rev 01) nie mogę nigdzie znaleźć a muszę je mieć pod Ubuntu 9.04

Próbowałeś sterowników otwartych?

apt-get install xserver-xorg-video-via

Jeśli szukasz sterowników zamkniętych, rozglądałeś się na stronie producenta?

Pozdrawiam!

tomek@tomek-laptop:~$ apt-get install xserver-xorg-video-via

E: Nie udało się otworzyć pliku blokady /var/lib/dpkg/lock - open (13 Permission denied)

E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?

tomek@tomek-laptop:~$

jak wpisuje to polecenie to pojawia mi się to na górze. na stronie producenta nie ma nic. słyszałem gdzie o openChrome ale nie wiem jak to zainstalować ani skąd pobrać jestem totalnie lewy w temacie linuks

Oj człowieku daj sobie lepiej spokój z Linuksem, na prawdę daj sobie spokój skoro nie masz pojęcia i nie chcesz nawet poczytać jak się instaluje paczki w Ubuntu #-o

Powinieneś wiedzieć, że powinno być:

sudo apt-get install xserver-xorg-video-via

Ale skoro nie raczyłeś nawet poczytać jak się instaluje programu w Ubuntu to szkoda mojego i innych użytkowników forum czasu.

Jeśli nadal chcesz korzystać z Ubuntu to ta lektura jest dla Ciebie jak najbardziej obowiązkowa http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Gutsy_pl - to, że jest dla starszej wersji nie robi różnicy, bo od tej wersji się wiele nie zmieniło.

Oraz to http://pmu.w8w.pl/#200

Pozdrawiam!

czytałem jak się instaluje programy w ubuntu ale wyjaśnienia są raczej dla ludzi którzy mieli coś z tym wspólnego a ja nie miałem.

Nie zrażaj mnie do linuksa bo naprawdę zainteresowałem się tym. pozdrawiam.

W rzeczywistości jeszcze łatwiej by było jakbyś wyszukał w menu “Menedżer pakietów Synaptic”, w nim wyszukał ten pakiet xserver-… i zaznaczył do instalacji :wink:

Cześć,

Posiadam laptopa z takim właśnie układem graficznym (Via Chrome9 HC, chipsetVN896) i niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Walczyłem z tym rok temu przez jakieś 2-3 tygodnie i rezultaty były marne. Większość dystrybucji Linuksa nie radziła sobie na starcie z odpaleniem trybu graficznego. Szukałem różnych sterowników i ogólnie jako takie nadzieje rokował tylko OpenChrome ( http://openchrome.org/ ). Oprócz ich zainstalowania potrzebne były jeszcze jakieś dodatkowe paczki, ale nie pamiętam jakie, a oprócz tego trzeba było trochę pogrzebać w ustawieniach xorg.conf. Nawet jak już mi się udało to odpalić to wspierany były tylko podstawowe rozdzielczości ekranu (o panoramie nie było mowy), a czasami system łapał zawiechę.

Jak rozwiązałem problem? Sam się rozwiązał :slight_smile: Zainstalowałem OpenSuse 11.0, który ładnie wszystko obsłużył, nawet w rozdzielczości 1280x800 :slight_smile:

To tyle moich wywodów na temat przejść z tym układem graficznym. Być może sytuacja wygląda tak źle tylko w mojej konkretnej konfiguracji sprzętowej.

Kabar ja mam identyczną historię z Linuksem na tej karcie graficznej, mało jaka dystrybucja uruchamiała się w trybie graficznym…

tylko kubuntu z KDE 4.2 oraz Ubuntu 9.04. ja po prostu nie mam już siły z tym walczyć… poddałem się i znów zainstalowałem Vistę.

Wg mnie system na który przeznaczam więcej czasu na samą konfigurację niż na zwykłe użytkowanie go to niewypał jak dla mnie. Nie mam czasu się męczyć. Mimo wszystko uważam że Linux to bardzo dobry system tyczy się to wszystkich dystrybucji.