Szukam windows longhorn

Jak w temacie szukam z legalnego źródła obraz systemu windows longhorn ostatnich buildow przed resetem projektu.

chce poznać ten system bo tamtych czasach rajcował mnie jak w czasopismach czytałem o nim (jak internetu nie miałem jeszcze ) :smiley:

Wystarczy zajrzeć na wikipedię:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Longhorn

Projekt niedokończony, wycofany i nie jest abadonware więc legalnie nie można go zdobyć.

Czytalem to :slight_smile:

ale kurcze zainstalował bym i pobawił bo ciekawość mnie aż pali :>

Wszystkie ówczesne linki do pobrania już wygasły.

Z legalnych źródeł go nie pobierzesz, a więc musisz szukać gdzie indziej (“dobreprogramy - vortal z legalnym oprogramowaniem”).

Na portalu jest demonstracja z zaprezentowanym Longhornem.

To był chyba tylko taki upiększony XP

Już prędzej upiększonym XP nazwałbym Vistę.

Z tego co pamiętam, w Longhornie miał się pojawić nowy system plików, chyba też nowe jądro (Min Win), choć nie jestem pewien, czy to nie dopiero w Blackcombie. A my nadal tkwimy w NTFS-ie, pomimo że i Blackcomb (Windows 7) wyszedł. Z jądrem NT.

Windows longhorn był systemem innowacyjnym porownaniu do xp tamtych czasach ,zrestą według mojej wiedzy zebranej to longhorn był tak zbudowany ze windows 8 mu nie siega do piet .

Wszyscy się zachwycają WinFS, cudownym systemem plików Longhorna, ale naprawdę nie było się czym zachwycać, przynajmniej w wersjach jakie zostały udostępnione. Obietnice czegoś w tym stylu sięgają OFS w “Cairo”. To dalej był NTFS, tylko z nakładką, pozwalającą na tagowanie plików, lepsze wyszukiwanie i parę innych takich rzeczy… Głównie chodziło o metadane. WinFS nie był nowym NTFS, nie rozwiązywał problemów fragmentacji, “tylko” był dodatkową bazą danych z informacjami o plikach. To pozwalało na zrobienie rzeczy w rodzaju “znajdź wszystkie pliki ze zdjęciami pomiędzy 2012 i 2013, gdzie występują powyżej 3 osób na zdjęciu i zostały zrobione w promieniu 11 kilometrów od Warszawy”. Do tego dochodziły obietnice synchronizacji magazynów WinFS pomiędzy komputerami, wirtualne foldery (były w Windows Vista - foldery jako wyniki wyszukiwania, w Windows 7 są np. biblioteki).

Niestety, udostępniona wersja beta 1 działała słabo, niestabilnie, a wielu informacji o plikach po prostu nie znała - bodajże zapewniała dostęp do danych EXIF, pewnych metadanych dokumentów Office, ale już np. PDF traktowane były jako “GenericFile”.

Niektóre z takich wyszukiwań jak wyżej da się zrobić spokojnie i np. w Windows Vista (i nowszych) :wink: A nowe pickery plików w Windows 8 dla aplikacji “Metro” oraz elementy kontraktów wyraźnie nawiązują do całej koncepcji obiektowego systemu plików - nie będziemy mieć plików, ale będziemy mieć zbiory obiektów - zdjęć, muzyki, dokumentów… bez fizycznych folderów, rozszerzeń i całej tej otoczki.

Longhorn nie posiadał też słynnego jądra MinWin, które powstało później, ale też zostało wyrzucone, ale obecne jądro Windows 8 ma kilka elementów z nim wspólnego, podobnie jak jądro Windows 7.

Longhorn, do resetu w okolicach buildu 4074, wprowadzał jako nowości sprzętowo akcelerowaną grafikę (DWM) - obecnie Aero, sidebar - był w Windows Vista, jest w 7 i 8, foldery wirtualne/biblioteki (Windows 7), nieco kolejnych folderów specjalnych (np. My Contacts - jest w Windows Vista), elementy “trusted computing” (obecnie m.in. BitLocker). Przede wszystkim jednak posiadał swój ciekawy interfejs graficzny oparty o platformę “Avalon”. Później WinFX. Obecnie ta technologia jest znana jako WPF… której nieodległym dzieckiem jest cały XAML dostępny w Windows 8 :slight_smile: Obstawiam, że zrezygnowano z explorer.exe napisanego w WPF, jak i paru innych aplikacji WPF ze względu na wydajność.

Longhorn nie posiadał z tego co kojarzę m.in. nowego stosu sieciowego, który pojawił się dopiero po “resecie”.

Ogólnie - minęło wiele lat i nie ma co żałować Longhorna, sporo jego elementów żyje :slight_smile:

Co do samego pobierania Longhorna - zdobyć go to jedno, zdobyć klucz do aktywacji to drugie :wink:

Longhorn to nie jest po prostu wczesna wersja Visty?

jest.

Nie jest! Projekt Longhorn został zarzucony. Przetrwała TYLKO nazwa kodowa Longhorn.

Natego ten system ma to coś co innym systemom brak

bo te systemy co teraz są to bazują na windows xp tylko modyfikacja kosmetyczna.

Windows Longhorn to nazwa kodowa następny Windows XP. W okolicach buildu 4074 projekt został skasowany i prace zaczęto praktycznie od nowa, ale nazwa kodowa została ta sama. Dopiero “po resecie” pojawiła się finalnie Vista. Dlatego Vista (buildy około 5000 i wyżej) oraz Longhorn (buildy 4000 i wcześniej) to dwa różne projekty w zasadzie.

Sama nazwa “Longhorn” najdłużej była używana w odniesieniu do Windows Server “Longhorn” czyli Windows Server 2008. Mam gdzieś w domu kilka płyt DVD z Windows Server Code Name “Longhorn”.

A Longhorn to na czym niby bazował? :slight_smile:

7 bazuje na Viście, Vista bazuje na XP, XP bazuje na 2000, 2000 bazuje na NT 4.0, NT 4.0 bazuje na NT 3.51…

Na serio? A ja myślałem, że za każdym razem piszą od nowa pierdyliard linijek kodu… :wink:

NT 3.51 na NT 3.5, NT 3.5 na NT 3.1, NT 3.1 na OS/2 1.1, OS/2 1.1 na OS/2 1.0, który był systemem napisanym od podstaw.

http://www.dobreprogramy.pl/Od-Longhorn … 11280.html

http://www.dobreprogramy.pl/Longhorn-Re … ,6164.html

prawda jest taka, że MS “porwał się z motyką na słońce”- stworzenie systemu w 3 lata (a tyle sobie dawali - pierwotna premiera “rewolucyjnego Windows”- 2004r, xp 3 lata wcześniej) niemal od nowa, który by działał na tryliardzie konfiguracji graniczyło (i graniczy nadal) z cudem. Widząc, że będzie to trwało jeszcze długo zresetowali prace nad nowym OS i tak zrodziła się vista- wycięli z longhorna to co mogli włożyć bo działało i wypuścili vistę. O ponad 2 lata później niż miał wyjść nowy system. W 7 dołożyli kolejne funkcje z Longhorna (biblioteki np) a w 8 wrzucają kolejne funkcje, które miały być już w 20004r.

Też bym się “pobawił” longhornem, niestety nie do znelezienia jest instalator, do tego trzeba by mieć stary już sprzęt (bo na nowe nie ma driverów Longhorn)

jak najbardziej instalator istnieje w sieci i jest do znalezienia :slight_smile:

ale instalacja na obecnych komputerach z tego co mi wiadomo jest nie do zrobienia ze względu na zbyt nowy sprzęt…