Szukam windows longhorn

(foreste) #1

Jak w temacie szukam z legalnego źródła obraz systemu windows longhorn ostatnich buildow przed resetem projektu.

chce poznać ten system bo tamtych czasach rajcował mnie jak w czasopismach czytałem o nim (jak internetu nie miałem jeszcze ) :smiley:

(Spectatorx) #2

Wystarczy zajrzeć na wikipedię:

Projekt niedokończony, wycofany i nie jest abadonware więc legalnie nie można go zdobyć.

(foreste) #3

Czytalem to :slight_smile:

ale kurcze zainstalował bym i pobawił bo ciekawość mnie aż pali :>

(Michal Widlak) #4

Wszystkie ówczesne linki do pobrania już wygasły.

(Kpc21) #5

Z legalnych źródeł go nie pobierzesz, a więc musisz szukać gdzie indziej ("dobreprogramy - vortal z legalnym oprogramowaniem").

Na portalu jest demonstracja z zaprezentowanym Longhornem.

(kuba3351) #6

To był chyba tylko taki upiększony XP

(Kpc21) #7

Już prędzej upiększonym XP nazwałbym Vistę.

Z tego co pamiętam, w Longhornie miał się pojawić nowy system plików, chyba też nowe jądro (Min Win), choć nie jestem pewien, czy to nie dopiero w Blackcombie. A my nadal tkwimy w NTFS-ie, pomimo że i Blackcomb (Windows 7) wyszedł. Z jądrem NT.

(foreste) #8

Windows longhorn był systemem innowacyjnym porownaniu do xp tamtych czasach ,zrestą według mojej wiedzy zebranej to longhorn był tak zbudowany ze windows 8 mu nie siega do piet .

(mktos) #9

Wszyscy się zachwycają WinFS, cudownym systemem plików Longhorna, ale naprawdę nie było się czym zachwycać, przynajmniej w wersjach jakie zostały udostępnione. Obietnice czegoś w tym stylu sięgają OFS w "Cairo". To dalej był NTFS, tylko z nakładką, pozwalającą na tagowanie plików, lepsze wyszukiwanie i parę innych takich rzeczy... Głównie chodziło o metadane. WinFS nie był nowym NTFS, nie rozwiązywał problemów fragmentacji, "tylko" był dodatkową bazą danych z informacjami o plikach. To pozwalało na zrobienie rzeczy w rodzaju "znajdź wszystkie pliki ze zdjęciami pomiędzy 2012 i 2013, gdzie występują powyżej 3 osób na zdjęciu i zostały zrobione w promieniu 11 kilometrów od Warszawy". Do tego dochodziły obietnice synchronizacji magazynów WinFS pomiędzy komputerami, wirtualne foldery (były w Windows Vista - foldery jako wyniki wyszukiwania, w Windows 7 są np. biblioteki).

Niestety, udostępniona wersja beta 1 działała słabo, niestabilnie, a wielu informacji o plikach po prostu nie znała - bodajże zapewniała dostęp do danych EXIF, pewnych metadanych dokumentów Office, ale już np. PDF traktowane były jako "GenericFile".

Niektóre z takich wyszukiwań jak wyżej da się zrobić spokojnie i np. w Windows Vista (i nowszych) :wink: A nowe pickery plików w Windows 8 dla aplikacji "Metro" oraz elementy kontraktów wyraźnie nawiązują do całej koncepcji obiektowego systemu plików - nie będziemy mieć plików, ale będziemy mieć zbiory obiektów - zdjęć, muzyki, dokumentów... bez fizycznych folderów, rozszerzeń i całej tej otoczki.

Longhorn nie posiadał też słynnego jądra MinWin, które powstało później, ale też zostało wyrzucone, ale obecne jądro Windows 8 ma kilka elementów z nim wspólnego, podobnie jak jądro Windows 7.

Longhorn, do resetu w okolicach buildu 4074, wprowadzał jako nowości sprzętowo akcelerowaną grafikę (DWM) - obecnie Aero, sidebar - był w Windows Vista, jest w 7 i 8, foldery wirtualne/biblioteki (Windows 7), nieco kolejnych folderów specjalnych (np. My Contacts - jest w Windows Vista), elementy "trusted computing" (obecnie m.in. BitLocker). Przede wszystkim jednak posiadał swój ciekawy interfejs graficzny oparty o platformę "Avalon". Później WinFX. Obecnie ta technologia jest znana jako WPF... której nieodległym dzieckiem jest cały XAML dostępny w Windows 8 :slight_smile: Obstawiam, że zrezygnowano z explorer.exe napisanego w WPF, jak i paru innych aplikacji WPF ze względu na wydajność.

Longhorn nie posiadał z tego co kojarzę m.in. nowego stosu sieciowego, który pojawił się dopiero po "resecie".

Ogólnie - minęło wiele lat i nie ma co żałować Longhorna, sporo jego elementów żyje :slight_smile:

Co do samego pobierania Longhorna - zdobyć go to jedno, zdobyć klucz do aktywacji to drugie :wink:

(Jaromir Zurawski) #10

Longhorn to nie jest po prostu wczesna wersja Visty?

(kuba3351) #11

jest.

(Michal Widlak) #12

Nie jest! Projekt Longhorn został zarzucony. Przetrwała TYLKO nazwa kodowa Longhorn.

(foreste) #13

Natego ten system ma to coś co innym systemom brak

bo te systemy co teraz są to bazują na windows xp tylko modyfikacja kosmetyczna.

(mktos) #14

Windows Longhorn to nazwa kodowa następny Windows XP. W okolicach buildu 4074 projekt został skasowany i prace zaczęto praktycznie od nowa, ale nazwa kodowa została ta sama. Dopiero "po resecie" pojawiła się finalnie Vista. Dlatego Vista (buildy około 5000 i wyżej) oraz Longhorn (buildy 4000 i wcześniej) to dwa różne projekty w zasadzie.

Sama nazwa "Longhorn" najdłużej była używana w odniesieniu do Windows Server "Longhorn" czyli Windows Server 2008. Mam gdzieś w domu kilka płyt DVD z Windows Server Code Name "Longhorn".

A Longhorn to na czym niby bazował? :slight_smile:

7 bazuje na Viście, Vista bazuje na XP, XP bazuje na 2000, 2000 bazuje na NT 4.0, NT 4.0 bazuje na NT 3.51...

(sla17) #15

Na serio? A ja myślałem, że za każdym razem piszą od nowa pierdyliard linijek kodu... :wink:

(Kpc21) #16

NT 3.51 na NT 3.5, NT 3.5 na NT 3.1, NT 3.1 na OS/2 1.1, OS/2 1.1 na OS/2 1.0, który był systemem napisanym od podstaw.

(adam9870) #17

http://www.dobreprogramy.pl/Od-Longhorn ... 11280.html

http://www.dobreprogramy.pl/Longhorn-Re ... ,6164.html

(xomo_pl) #18

prawda jest taka, że MS "porwał się z motyką na słońce"- stworzenie systemu w 3 lata (a tyle sobie dawali - pierwotna premiera "rewolucyjnego Windows"- 2004r, xp 3 lata wcześniej) niemal od nowa, który by działał na tryliardzie konfiguracji graniczyło (i graniczy nadal) z cudem. Widząc, że będzie to trwało jeszcze długo zresetowali prace nad nowym OS i tak zrodziła się vista- wycięli z longhorna to co mogli włożyć bo działało i wypuścili vistę. O ponad 2 lata później niż miał wyjść nowy system. W 7 dołożyli kolejne funkcje z Longhorna (biblioteki np) a w 8 wrzucają kolejne funkcje, które miały być już w 20004r.

Też bym się "pobawił" longhornem, niestety nie do znelezienia jest instalator, do tego trzeba by mieć stary już sprzęt (bo na nowe nie ma driverów Longhorn)

(Fish 92) #19

jak najbardziej instalator istnieje w sieci i jest do znalezienia :slight_smile:

(xomo_pl) #20

ale instalacja na obecnych komputerach z tego co mi wiadomo jest nie do zrobienia ze względu na zbyt nowy sprzęt....