Szum przy quick scan HdTune Pro 5.0

Witam,

robiłem dzisiaj quick scan programem wspomnianym w tytule i podczas niego mimo stałego szumu wentylatorka komputera słychać było inny - od tego procesu. A gdy zrobiłem zwykły skan(ten długi) cisza. Czy zawsze tak jest i czym to jest spowodowane? Czy to bezpieczne?

Ten szum jak go nazywasz to odgłos pracy głowic dysku.

Dlaczego nie słychać go nigdy indziej tylko przy quick scan za pomocą HDTune Pro 5.0 ?

Dlatego że nigdzie indziej nie pracują w ten sposób . Podczas szybkiego skanu głowice zmieniają położenie skokowo przesuwając się co ileś ścieżek do środka talerza , odbywa się to dość szybko w pewnym “rytmie” dlatego dziek jest charakterystyczny.

Dzięki za dokładną i wyczerpującą odpowiedź, inni zbywają zaczepkami. Taka szybka praca może mu zaszkodzić? Bo jeśli to ma uszkodzić dysk, lepiej nie skanować quickiem.

Skanowanie quickiem od czasu do czasu nie ma praktycznie żadnego wpływu na żywotność dysku, gdybyś robił to namiętnie raz za razem przez miesiąc czy więcej to pewnie tak - jakiś negatywny wpływ to jest. Tylko teraz najważniejsze ! Skanowanie na szybko w celach diagnostyki nie ma większego sensu, bo to jest bardzo wybiórczy skan tylko niewielkiej części dysku (ok pareset mega) . Dodaje filmik który może pozwoli Ci bardziej zrozumieć prace głowic i różne odgłosy z tym związane. I nie rozbierać w domu dysku !!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embeddedv=1qrc5578Kfs

Słyszałem i dlatego nie będę korzystać.