Szum przy quick scan HdTune Pro 5.0


(Zaylen) #1

Witam,

robiłem dzisiaj quick scan programem wspomnianym w tytule i podczas niego mimo stałego szumu wentylatorka komputera słychać było inny - od tego procesu. A gdy zrobiłem zwykły skan(ten długi) cisza. Czy zawsze tak jest i czym to jest spowodowane? Czy to bezpieczne?


(Aciwurra 69) #2

Ten szum jak go nazywasz to odgłos pracy głowic dysku.


(Zaylen) #3

Dlaczego nie słychać go nigdy indziej tylko przy quick scan za pomocą HDTune Pro 5.0 ?


(Aciwurra 69) #4

Dlatego że nigdzie indziej nie pracują w ten sposób . Podczas szybkiego skanu głowice zmieniają położenie skokowo przesuwając się co ileś ścieżek do środka talerza , odbywa się to dość szybko w pewnym “rytmie” dlatego dziek jest charakterystyczny.


(Zaylen) #5

Dzięki za dokładną i wyczerpującą odpowiedź, inni zbywają zaczepkami. Taka szybka praca może mu zaszkodzić? Bo jeśli to ma uszkodzić dysk, lepiej nie skanować quickiem.


(Aciwurra 69) #6

Skanowanie quickiem od czasu do czasu nie ma praktycznie żadnego wpływu na żywotność dysku, gdybyś robił to namiętnie raz za razem przez miesiąc czy więcej to pewnie tak - jakiś negatywny wpływ to jest. Tylko teraz najważniejsze ! Skanowanie na szybko w celach diagnostyki nie ma większego sensu, bo to jest bardzo wybiórczy skan tylko niewielkiej części dysku (ok pareset mega) . Dodaje filmik który może pozwoli Ci bardziej zrozumieć prace głowic i różne odgłosy z tym związane. I nie rozbierać w domu dysku !!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embeddedv=1qrc5578Kfs


(Zaylen) #7

Słyszałem i dlatego nie będę korzystać.