Szum w Cyfrowym Polsacie

Witam, mam problem z cyfrowym polsatem a konkretnie z kilkoma jego kanałami. Otóż kiedy włączam przykładowo TVN24 to obraz jest tak jakby spłaszczony i słychać szum który mogę zlikwidować jedynie przez przyciszenie telewizora. Dekoderem nic nie dam rady przyciszyć. Głosu również nie słychać. Dzieje się tak na kilku kanalach, np Polsat News, Polsat Play, Polsat Cafe TVN Meteo i co najdziwniejsze podczas reklam na TVN Siedem ;D Czy to jest wina dekodera, czy tych z polsatu? Co mam zrobić żeby zlikwidować ten szum i żebym mógł normalnie pooglądać sobie te kanały?

Zapytaj tutaj.

Słuchaj z tym polsatem tak jest niestety:(

Ale moja koleżanka pracuje w biurze obsługi i słyszałem że duże znaczenie ma ustawienie anteny… i ustawienie na odbiór na kanale ~ASTRA

znaczy że musze antene inaczej ustawić?

Może masz słaby sygnał a antena i tak musi być ustawiona na hotbirda.

no sygnał jest dobry, mam juz CP jakis rok i wszystko do tej pory bylo w porządku…

Może to wina konwertera :?:

Nie mam wprawdzie żadnych szumów,ale też od kilku dni mam na TVN24 jakby spłaszczony obraz a dolny pasek wiadomości nie jest rozciągnięty na całym ekranie tylko znajduje na środku z dużo mniejszymi literami.

Chyba HotBird :slight_smile:

Z Astry możesz odebrać tylko kanały tematyczne TVP (za wyjątkiem TVP Sport, TVP Info jest w wersji warszawskiej) i TV Trwam.

TVN24 i TVN Meteo od jakiegoś tygodnia nadaje w formacie panoramicznym, dlatego przy nadawaniu starych materiałów nagranych jeszcze w standardowym formacie 4:3 obraz rzeczywiście ma prawo być spłaszczony. Polsat News od początku nadaje w panoramie.

Musze wymienić dekoder to może to coś pomoże… Kiedy odlączałem antenę od dekodera to nadal “szumiło” ięc raczej to nie jest wina moja ani tych “z góry” ;p

Jeśli masz “spłaszczony” obraz, jak Ty to mówisz, to sprawdź w ustawieniach dekodera, format wyświetlania obrazu (przestaw na 4:3, prawdopodobnie stało się tak, po aktualizacji oprogramowania). Co, do szumów, to powinieneś sprawdzić ustawienie anteny względem satelity (HotBird 13*), przesunięcie anteny na maszcie lub wysięgniku spowodować mógł prawdopodobnie, mocny podmuch wiatru.

Jeśli masz telewizor panoramiczny, ustaw oczywiście 16:9 :slight_smile:

W telewizji cyfrowej złe ustawienie anteny nie spowoduje szumów, a co najwyżej “cmokanie” oraz pikselozę i stopklatki. To nie analog, że szumi przy złym sygnale.

Sprawdz talerz oraz pamiętaj o prawidłowym skręceniu konwertera,to ma wieksze znaczenie niż sama czasza.

Po dokładnym przeczytaniu pierwszego postu i przeanalizowaniu, tu cytuję: “Dekoderem nic nie dam rady przyciszyć”, twierdzę, że przyczyna leży w samym dekoderze (czyt. oprogramowanie). Czyli należy się liczyć z oddaniem go do serwisu lub ewentualnej jego wymiany.

Ale jaki to może mieć wpływ na szum ??

Jakość sygnału nie ma tu nic do gadania. To jest wada dekodera. To jest cyfra , nie analog.

niestety to była wada dekodera :slight_smile: wymieniłem dekoder i jest w porządku.

temat do zamknięcia, dzięki za pomoc :slight_smile:

no przerpaszam,tak,czytąłem na szybkiego :lol:

A co do tego wypłaszczenia obrazu to zasługa TVN24 - testowny był format 16/9