Szybka pomoc - montowanie partycji NTFS w trybie RW (odczyt i zapis)

Witam!
Jak w temacie. Potrzebuję szybkiej porady dot. montowania partycji na Ubuntu 21.10. Chodzi mi o montowanie w trybie odczytu i zapisu. Po otwarciu partycji przez menedżer plików (ten od Gnome) partycja montuje się w trybie RO (tylko do odczytu) przez co nie mogę wyedytować dokumentu Worda, który tam się znajduje.

Najlepiej, jakby po starcie i zalogowaniu się do systemu wszystkie partycje się montowały z automatu.
Potrzebuję tego na szybko. Z góry dzięki Wam :slight_smile:

Pewine „szybko” już minęło? :slight_smile:
Wystarczyło doinstalowac ntfs-3g i fuse, zamontować poleceniem „mount -t ntfs-sg /dev/urządzenie /katalog/montowania” z „sudo” lub przez „su -c”, w zależności od tego co sobie poustawiałeś w systemie.

Tak, już sobie poradziłem - musiałem przebootować kompa do Win11, by tylko wyedytować pliczek… No trudno. Bawiłem się na Ubuntu - potrzebowałem tej edycji. Z tym Fuse i ntfs-3g, to zobaczymy…

@ra-v Skoro używa Ubuntu to ma ntfs-3g. Zresztą nawet gdyby nie miał to w ogóle by nie odczytał tej partycji. Niewiem co jest konkretnie problemem bo nie używam Ubuntu (polecam Minta, bazuje na nim, ale jest wszystko-mający-nie-wkur*ący-działający), a Linuksa znam za słabo. Więc jeśli ktoś wie co sprawia że autor tematu ma ro to chętnie się sam dowiem.

Tak, mam ntfs-3g zainstalowane…

Skoro używa Ubuntu to ma ntfs-3g. Zresztą nawet gdyby nie miał to w ogóle by nie odczytał tej partycji

Może brudny bit z wbudowanego w Windows 8+ funkcji „fast boot” jaka nie daje realnego przyśpieszenia po przez hybrydowe zamykanie.

Ale wtedy jest pewnie komunikat który sugeruje by Windows 8+ zamykać z np. „uruchom ponownie”.

Ciekawy trop. Ja na Mincie miałem sytuacje gdy Nemo nie chciał w ogóle zamontować, ostrzegając przed utratą danych, właśnie ze względu na ten fastboot. Tyle tylko, że to dla partycji z Windą, inne nie były „pod kuratelą” (czasy Win 8 albo 8.1).

A w sumie to sprawdzę. :slight_smile: