Szybki dysk 2.5

Hej,

Mam Samsunga R580 z i5 450m i geforce 330. Ma dość mocne bebechy z których można dużo wycisnąć. Jednak największą pomyłką (w moim przypadku) jest dysk twardy 500gb. Jest to WD (dokładniej wd5000bevt), dysk jest strasznieeee powolny. Kopiowanie z dysku C na D jest z prędkością 5mb-40mb więc jakaś masakra jest. Sporym problemem tego dysk jest bardzo częste parkowanie dysku… co powoduje zamrożeniami systemu (7 64x) na kilka sekund.

Zastanawiam się nad wymianą dysku na coś innego. Na zdecydowanie szybszy model. Zaczyna mi już brakować miejsca dlatego fajnie by było dostać 640-1 TB w przystępnej cenie tak 200-300 zł.

Macie jakieś propozycję? Jakoś nie znam się nad rankingami dysków i nie wiem czego szukać.

Cóż mam rzec. Te dyski WD faktycznie bardzo często parkują głowicę i są dość awaryjne. Pierwsze modele mojego Acera również miały montowane dyski WD, ale po wielu reklamacjach użytkowników w następnych seriach laptopy Acer x820tg były wypuszczane już z dyskami Hitachi (również w moim egzemplarzu był już dysk Hitachi).

Co jak co, ale ja jestem ogromnym zwolennikiem dysków SSD. Cały system + programy zajmują u mnie 18GB tak więc kupując dysk 60GB miałbyś jeszcze sporo miejsca. Za 340zł możesz kupić sobie Kingstona 64GB:

http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/1635524

A co z brakiem miejsca na dane?

  • można kupić kieszeń na dysk 2,5 cala podpinaną przez port usb.

Jak wygląda u mnie sprawa działania systemu i miejsca na dane?

W laptopie mam 120GB przestrzeni dyskowej. Wszystkie najważniejsze dane mam na tym dysku, a wszystkie mniej istotne trzymam na dysku zewnętrznym. Jeśli idę gdzieś z laptopem i wiem, że będę miał dostęp do internetu, to ten dysk zewnętrzny podpinam pod komputer stacjonarny w domu i w razie potrzebie włączam komputer stojący w domu zdalnie i mam dostęp do moich danych poprzez zdalny pulpit (korzystam z TeamViewera). Jeśli wiem, że nie będę miał dostępu do internetu to biorę dysk zewnętrzny ze sobą.

IMHO jest to optymalne rozwiązanie jeśli chce się pogodzić super szybkie działanie systemu + dużo miejsca na dane.

Można by też zainwestować w dysk hybrydowy, ale na takim dysku moduł ssd działa raczej jako pamięć podręczna, a nie jako oddzielna pamięć fizyczna tak więc jedyne co ulegnie poprawie dzięki takiemu dyskowi to prędkość uruchamiania aplikacji. Transfery plików nie ulegną zmianie.

ufff jaki długi post :stuck_out_tongue:

Ja mam zew. dysk 500gb samsunga s2.

Niestety ja mam u siebie sporo filmów avi, dvd blueray (1:1) wiedz 64gb to naprawdę malutko jest… Także mój komp służy jako server DLNa do tv więdz muszę mieć wszystkie filmy.

Twoja metoda jest trochę zbyt kłopotliwa… nie mam w domu stacjonarki więdz… pomysł odpada… a i transfer przez internet/hotspoty jest czasem strasznie wolny.

Dlatego ja wole normalne dyski talerzowe. Gdyby ssd kosztowały tyle co normalne dyski to by nie było problemu…

Szukam też cichego dysku… aby podczas pracy nie drgał mi cały komp.

Skoro te dyski od WD (ten model co mam) są takie dziadowskie to czego one są wciąż montowane w laptopach?? Myślałem, że samsung jednak szanuje klientów…

Czy ktoś się orientuje czy Samsung unieważnia gwarancje za zmianę dysku?

w lapkach najczęściej montuje sie seagate-y, co do wymiany dysku tak, możesz wymienić ale w momencie roszczeń gwarancyjnych powinieneś wrzucić oryginalny dysk.

dobra my tak gadu-gadu… może jakieś konkrety??

Ogólnie mój dysk jest wolny… kopiowanie trwa długo… uruchamianie systemu też…

Szukam dysku 500-1tb szybkiego, cichego, bez drgań (aby mi cały laptop nie skakał)

zainteresuj się dyskami hybrydowymi :slight_smile:

http://allegro.pl/dysk-seagate-momentus … 59485.html

Nie sądzę. Po to jest klapka na spodzie laptopa, żeby móc dysk i/lub ram wymienić.

Twój laptop jest wytwarzany w tym samym czasie co pierwsza seria mojego laptopa, tak więc nie jest powiedziane, że “wciąż” są montowane.

To jak szukanie jednorożca. :wink:

Całkowicie nie widzę problemu w tym, żeby te dane były jednak przechowywane na dysku zewnętrznym.

Co do samego dysku WD mogę zaproponować dwa rozwiązania.

  1. Żyć z tym dyskiem w zgodzie i czekać aż liczba parkowań przekroczy stan dopuszczalny i wtedy oddać go na gwarancji. Powinni wtedy wymienić na inny.

  2. Można całkowicie wyłączyć funkcję parkowania głowicy. Gdzieś czytałem o tym, że niektórzy tak robią. Chyba na forum ze strony notebookcheck.pl. Trzeba się jednak liczyć wtedy z tym, że taki dysk będzie bardziej narażony na uszkodzenia.

podobno jest jakiś prog… ale on u mnie nie działa…

Ja nie czaje tych ludzi… dysk parkuje kilkanaście tysięcy razy zmniejszając jego żywotność… a nikt normalny nie rzuca laptopem o ścianę więdz dysk nie uszkodzi…

Z pierwszej części stwierdzenia wynika, że wiesz, że taki program istnieje, ale nie znasz nawet jego nazwy, tak więc można założyć, że programu na oczy nie widziałeś, a z drugiej części wypowiedzi wynika, że program znasz i co najmniej próbowałeś go użyć,

A ja nie rozumiem Ciebie :wink:

PS: I czemu cały czas piszesz “więdz”? :expressionless:

jaka analiza postu.

Nie pamiętam nazwy, ale wiem o jaki ci chodzi… i nie działał u mnie

Dodane 24.06.2011 (Pt) 15:32

ten hybrydowy dysk wydaje się być ciekawy. Troszkę za drogi jest… ale jak jest tego wart to mogę go kupić. Widziałem filmik i podoba mi się to, że windows o wiele szybciej się ładuje prawie jak na ssd (5s różnicy). Teraz Windows ładuje mi się z 3min włączenie z wszystkimi usługami, dostęp do neta itp.

Czy ktoś mógłby zobaczyć (ja się nie znam) jak tam u niego z szybkością jest?? Chce szybki dysk, niestety ssd odpadają. Są za drogie i za małe jak na moje potrzeby.

Dodane 24.06.2011 (Pt) 15:33

Ps. Czy szybkość ma wpływ na szybkość uruchamiania aplikacji czy to zależy od procka?

Podobno ssd nie wolno defragmentować to jak jest z tą hybrydą?