Szybki HDD do 350 zł

Witam.

Zamierzam kupić nowy dysk twardy do PC. Prosiłbym o polecenie mi szybkiego dysku HDD do 350 zł, bo mój stary już nie do końca wyrabia. Wystarczy mi pojemność 500GB, dobrze jeśli byłby na SATA3. Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję za propozycje.

Pozdrawiam.

Zdaje się, że do szybkiego dysku musiałbyś trochę dołożyć :slight_smile:

http://www.ceneo.pl/1591157

A tu 500GB pod SATA III http://www.ceneo.pl/16660907s niestety około 850zł

najlepsza opcja do 350 to bedzie WD Caviar Black 500GB http://www.ceneo.pl/9940395

Witam :slight_smile:

http://www.proline.pl/?p=SEAGATE+ST1000DM003

a może warto kupić,jeśli na sam sytem

http://www.morele.net/dysk-ssd-samsung- … eu-427809/

a tamten przeznaczyć na dane,no chyba że zalezy Tobie na zupełnie nowym o dużej pojemności

Czemu WD jest taki drogi?

Ja mam Baracude ST3500413AS 500GB SATA3. Na złączu SATA 2 osiąga ok 110-120 MB/s odczytu.

Wyżej ktoś podał Baracudę z większą ilością cache i pojemnością - warto się zainteresować.

Pełną prędkość uzyskasz jedynie na dyskach SSD. Do HDD wystarczyło by nawet SATA w wersji pierwszej.

Najlepsza opcja to chyba Seagate :slight_smile:

Dzięki za propozycje, rzeczywiście ten Seagate najbardziej mnie zainteresował. Nad SSD myślałem, jednak zważając na teraźniejsze ceny w stosunku do pojemności, wstrzymam się z ich zakupem.

Szukałem jeszcze co nieco na morele (szybki odbiór w Krakowie), znalazłem coś takiego:

http://www.morele.net/dysk-seagate-barr … 02-407545/

Jednak pamięci cache jest w nim sporo mniej niż w podanym wyżej modelu ST1000DM003, czy ma ona jakieś konkretne i widoczne przełożenie na szybkość/stabilność pracy dysku? Bo jeśli ta 500 pracowałaby na poziomie tej 1000, to zawsze 75zł w kieszeni więcej. :slight_smile:

Podobnej klasy Seagate będzie w podobnej cenie :slight_smile: to dysk 10000 obrotów, sprzęt profesjonalny. Lepszej jakości mechanika, większa wytrzymałość, krótszy czas dostępu do danych przy zachowaniu rozsądnej pojemności. Wszystkie dyski 7200 będą miały podobne osiągi niezależnie od firmy. Kolega prosił o szybszy - więc podaję. Tylko, że w tej cenie, którą zaoferował nie znajdzie szybkiego dysku. Musi zmienić wymagania lub pogodzić się z tym, że za 350zł kupi zupełnie przeciętny (powolny) HDD i nic tu nie zmieni ani złącze SATA III ani żadne catche, różnice pomiędzy poszczególnymi modelami będą kosmetyczne, na granicy błędu statystycznego.

Może nie wyraziłem się w 100% konkretnie, pisząc szybki, miałem raczej na myśli najszybszy w tym przedziale cenowym. Gdybym chciał wydać więcej, wybór padłby pewnie na SSD.

Kupuję nowy dysk, ponieważ wszystkie części w komputerze mam wymienione oprócz właśnie tego komponentu. Mój obecny Seagate 250GB ma już 4 lata, widząc i słysząc jak pracuje, czasami przyprawia o załamkę.

Czyli gdybym powiedzmy wybrał tą 500’tkę Seagate co podałem, prędkościowo nie różniłaby się bardzo od tej 1000’ co podał QANTUMI ? (nawet nr modelu mają bardzo podobny)

500-tk ma transfery na poziomie ok. 110MB/s a 1TB ok. 160 więc jak by nie patrzył spory przeskok jeśli chodzi o dyski hdd.bo zazwyczaj nowe modele od poprzedniej generacji odskakiwały o jakieś plus minus 20 MB. Inna sprawa że z racji czasów dostępu które to na hdd trudno poprawić ogólna wydajność aż tak bardzo nie wzrośnie.Tak czy inaczej 1Tb jest szybszym dyskiem.

Nie wiadomo czy te 1.5 Gb/s jest na cały kontroler czy na 1 port. Jeśli ktoś ma 2 dyski (niekoniecznie RAID) szybszy SATA spisze się lepiej.

Nie zauważyłem nigdy, aby prędkość spadłą pomimo dopięcia drugiego dysku (żeby faktycznym ograniczeniem okazał się kontroler).

No możliwe że na podwójny dysku rzadko coś pociągnie te 80-90MB/s równocześnie żeby zapchać 1.5 Gb/s - tylko przy jakichś skanerach antywirusowych i jednoczesnej jakiejś grubszej operacji na drugim dysku da się odczuć. Przy RAID może by było widać różnice.

Pytanie też czy SATA3 nie działa zwyczajnie sprawniej tak jak powiedzmy procesor - GHz te same, cache ten sam a chodzi szybciej.

NCQ weszło w SATA II i ulepszono je w SATA III, w domowym użytkowaniu różnica jest niezauważalna.

To chyba najistotniejsza różnica.