Szybkie nagrzewanie procesora

Witam ! Od niedawna podejrzewam, że mój sprzęt się starzeje. :frowning: Otóż prolem jest taki, że wczoraj pod wieczór, komputer wyłączył się podczas grania, (dodam też, że chodził cały dzień bez problemów). Próbowałem go włączyć ponownie, ale po jakichś 15 sekundach wyłączył się znowu. Zostawiłem komputer i odłączyłem zasilacz(był bardzo nagrzany). Rano włączam, czekam i radość, że komputer się włączył, aż tu nagle po ok. 10 minutach pracy znów się wyłączył. To już mnie zaniepokoiło, więc po odczekaniu 30 minut włączyłem go spowrotem, wszedłem w bios i patrzę na temperatury. Patrzę na temperaturę procesora i się zdziwiłem, procesor na maksymalnych obrotach wiatraka(3000rpm) bardzo szybko się grzał, jako że mam ustawione w biosie “shutdown temprature” na 70 stopni, doznałem olśnienia, lecz nadal niepokoiło mnie to, że temp. procesora rósł z 57 stopni w ciągu ok. 15s wzrasta do 70 stopni. Więc odłączyłem zasilacz, otworzyłem komputer, etc. i przeczyściłem wszystkie wiatraki, itp. Włączyłem komputer ponownie, lecz problem się powtarzał. Niewiem o co chodzi, prosiłbym o szybką odpowiedź, a mój sprzęt to :

Płyta Głowna - Biostar P4M80-M7 (Designed for Intel Pentium 4 processor)

Procesor - Intel Pentium 4 3.0GHz na box’owym chłodzeniu

Pamięć - 1GB RAM 400MHz Samsung

Zasilacz - ModeCom FEEL 350W

Karta Graficzna, etc. raczej (nieistotne)

Pomóżcie mi uratować mojego staruszka :slight_smile:

Procek kręcony?

Nałóż nową pastę na procesor.

Nie wiem jak jest w intelach ale w amd procesor jest jeszcze chłodzony przez radiator, jeśli masz też to chłodzenie pasywne to odkręć wiatraczek i przeczyść radiator. Miałem niedawno podobny problem i o dziwo zadziałało.

@GarrD był kręcony, ale wieki temu, już dawno cofnąłem napięcie i prędkość(czy jakoś tak)

@RychuX mam radioator i wiatrak bo wiatraczkiem trudno to nazwać :stuck_out_tongue: czyściłem radiator, ale to nie pomogło :frowning:

PS. piszę z laptopa mamy :stuck_out_tongue:

Zdejmij radiator z procesora, wyczyść starą paste termoprzewodzącą, odtłuść powierzchnie procesora i radiatora (np spirytusem), następnie nałóż cieńką warstwę pasty termoprzewodzącej i powinno być ok;)

No tak, ale jaka to ma być warstwa i na co, na radiator czy pocesor ? zrobić tylko taką kropkę, czy posmarować lekko całą powierznię ? pytam, bo znam przypadek, gdzie kolega dał zadużo pasty i komputer już nie ruszył :stuck_out_tongue:

http://forum.dobreprogramy.pl/nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-cpu-polecane-pasty-t72248.html

Mieliście rację to była pasta, wcześniej normalna temperatura to było ok. 65 stopni, teraz normalna to ok. 53 stopni :slight_smile: dzięki za pomoc :slight_smile: do zamknięcia …