Szybkie zrzuty ekranu?

Witam! Jestem użytkownikiem Mandrivy 2007 lecz irytuje mnie robienie zrzutów ekranu na Linuxie. :? Linuxa zainstalowałem głównie do gry w Tibię, lecz teraz używam go na codzień. Problem w tym że lubię oglądać zdjęcia z mojej postaci, a niektóre dawać na forum o tematyce Tibijskiej. Problem do teraz był taki że po naciśnięciu PrtScr pojawiało się okienko, Tibia zamulała, a ja musialem zrzut zapisywać :? . Czy jest jakiś program/sposób na Linuxa do robienia szybkich zrzutów ekranu które od razu będą zapisywały się w danym folderze? Bardzo proszę o pomoc :slight_smile: .

Polecił bym ci program “scrot”. Po uruchomieniu natychmiast robi zrzut ekranu. Zdjęcia zapisuje w katalogu domowym i nadaje im takie nazwy: 2008-03-16-003721_1280x1024_scrot.png

//Jedyne co “zostało by” zrobić, to przypisać go do jakiegoś klawisza.

Właśnie go zainstalowałem i mam podstawowe pytanie, jak mogę go przypisać do klawisza pod Gnome? Pod KDE jeszcze wiem ale gnome to całkiem coś nowego dla mnie teraz :P.

Nie jestem teraz na gnome ale w preferencjach masz skróty…

No tak tylko jak dodać nowy?

Hehe rzeczywiście :wink:

Zobacz program xbindkeys.

Jeszcze było kilka programów ale mi wyleciały z głowy…

Widzisz, dlatego gnome ssie :slight_smile:

Czemu tak mówisz? W gnome bardzo łatwo ustawić sobie skróty.

Otwierasz: gconf-editor -> apps -> metacity -> global_keybindings oraz keybinding_commands

Teraz wystarczy chwilkę pobawić się odpowiednimi wartościami (:

Prawie jak regedit… Nie przekonuje mnie to :slight_smile:

@kaka

Więc robie tak jak mówisz wchodzę w to i co dalej? Zrobiłem nowy klucz wpisałem scrot i ustawiłem jako Print ale nic się nie dzieje :P.

Nie testowałem, ale:

/apps/metacity/keybinding_commands/command_screenshot [standardowa wartość gnome-screenshot]

/apps/metacity/keybinding_commands/command_window_screenshot [standardowa wartość gnome-screenshot --window]

Pierwsze zmienić na “scrot”, drugie na “scrot -s”

Po takiej operacji gnome będzie korzystał ze scrot`a przy robieniu zrzutów ekranu, przy “standardowym klawiszu” wywołującym tą funkcje (jakikolwiek klawisz by to nie był w gnome: ?Print Screen?)

Update:

Tak to “Print Screen”, ustawia się go tutaj:

/apps/metacity/global_keybindings/run_command_window_screenshot [standardowa wartość Print]

Zrobiłem tak jak mówisz, potem przestawiłem w 2 katalogu Command Screenshot na Print ale nic sie nie dzieje :x .

–Mój błąd!

Wszystko działa dziękuje wam, tylko pytanie, jak mogę zmienić żeby ss zapisywał się w formacie 1024x768, a nie 1680x1050? I jak zmienic sciezke ?:smiley:

Po scrot --help (z konsoli) masz opis możliwych funkcji.

Np:

Zapis do innego katalogu:

scrot -e ‘mv $f ~/katalog_w_home’

Opcji zmniejszenia rozdzielczości w tej chwili nie widzę (domyślnie zdjęcia są w skali 1:1). Można wywołać na takiej samej zasadzie co ‘mv’ np program ‘convert’ (z jakiegoś powodu convert nie zmniejszył rozdzielczości po komendzie -size, jak teraz testowałem, potem jeszcze zobaczę, na razie polecam parametr -quality w celu skompresowania zdjęcia i *zmniejszenia rozmiaru):

*No za dużo to to nie zmniejsza…

scrot -e ‘convert -quality 100 $f $f.tmp; rm $f; mv $f.tmp $f; mv $f ~/katalog_w_home’

Zrobiłem tak jak mówisz ale zdjęcie dalej zapisuje się w /home/nazwa_usera/, a ja chcę w /home/nazwa_usera/Obrazy/

Nie wiem o co chodzi, to 1 zrobiłem jako scrot, a to 2 jako: scrot -e ‘mv $f ~/home/damian/Obrazy/’

>2008-03-16-215948_1280x1024_scrot.png

Uruchom scrot -e ‘mv $f ~/home/damian/Obrazy/’ w konsoli. Żadnych błędów?

Na pewno … masz katalog Obrazy? Na pewno jest z dużej litery?

Update:

Ok widzę:)

~=/home/damian/

Więc /home/damian/Obrazy/ albo ~/Obrazy/

~/home/damian/Obrazy = /home/damian/home/damian/Obrazy a takiego katalogu nie masz :slight_smile:

Dziękuje wam : )! Wszystko chodzi…