Szybkośc 3G coś mi się niezgadza

Obecnie mam neta na komie przez modem w telefonie (UMTS), na wikipedi wyczytałem, że max szybkość 3G sięga do 386Kb/s, co prawda mam prawie maxymalny zasięg (do fula brakuje mi jednej kreski), a szybkość pobierania jakiegoś pliku sięga do 50-60 Kbs (chyba takie ą jednostki), ja myślałem, że pliki mi się będę ściągać przynajmniej z prędkością 250-300 kbs, a ta taka niespodzianka 65 Kbs

Może mi ktoś to napisać dlaczego tak jest?

k-9 , KB/s czy Kb/s. 1 KB/s to 8 Kb/s.

Ilość kresek zasięgu na telefonie ma się ni jak do faktycznej mocy sygnału mierzonej w dBi. O ile faktycznie nie pomyliłeś jednostek a myślę że nie (tzn napisane przez Ciebie kb/s są prawidłowe) to takie prędkości są bardzo realne. Natomiast prędkość 50-60 ale kB/s w UMTS jest nie możliwa do osiągnięcia (to tak co do samych jednostek) bo 1kB/s = 8kb/s. Czyli 50-60 kB/s odpowiada 400-480 kb/s co w transmisji UMTS nie jest osiągalne. Chyba że może korzystasz z HSDPA? Chociaż powiem tak, u mnie znajdując się ok 1 km od nodeB max transfer przy zalogowaniu do UMTS sięga 360 kb/s natomiast gdy przełożę kartę do telefonu który obsługuje HSDPA transfer to 1,4 Mb/s. Ilość kresek zasięgu 3G wskazywana na telefonie czasami jest znikoma a czasami pełna.

Cytat z Wikipedia.pl

"Usługi sieci UMTS:

* szybki dostęp do Internetu (od 144kbps do 2Mbps)"

Teraz np. ciągam obojętnie co prze 3G mam prędkość (postaram się dokładnie podać :mrgreen: ):

Mam różne prędkośći…

  1. 12KB/s

  2. 34KB/s

  3. a nawet 50 KB/s

no to wynik trochę słaby… jak zrobić takie małe porównanie z cytatu wikipedi 2 Mpbs chyba, że jest błąd.

k-9 , nie traktuj Wikipedii jako w 100% wiarygodnego źródła informacji.

Twój telefon (jeśli to ten sam s-e co kiedyś pisałeś na forum) obsługuje tylko UMTS. Prędkości w UMTS to max 386 kb/s upload/download. Więc max prędkość w przeliczeniu to właśnie w zaokrągleniu 50 kB/s. Takie prędkości jakie osiągasz to normalna sprawa w mobilnym internecie. Co prawda prędkość powinna być bardziej linowa i oscylować w okolicach tych 50 kB/s. Takie 12 kB/s w 3G nie powinno miec miejsca:| Może telefon podczas transmisji przełącza się czasami na EDGE? Może się obrazisz ale Orange nigdy nie słynął z dobrej jakości transmisji danych:(

Co do samych usług 3G to umożliwiają one max transfer do ponad 14 Mb/s. Obecnie w Polsce dostępna jest max 7,2 Mb/s (ale prędkość i tak nie osiągalna - czysto wirtualna). Technologa ta nazywa się HSDPA. Twój telefon jej nie obsługuje więc więcej niż 50 kB/s nie osiągniesz. Tzn może się zdarzyć trochę ponad 50 kB/s ale to zupełny przypadek i będzie to krótkotrwałe.

ahaaa dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie sprawy.

3G jest na poziomie internetu 512 bo wcześniej tez transfer min tyle sięgał, ale mam założony limit, i dlatego chciałem trochę pokożystać z 3G w telefonie/

Ale ma jeszcze 1 pytanie. Czy można z prędkością 50kB/s wysyłać dane??, bo gdzieś na jakiejś stronce tak pisało, ale chciałem się upewnić

Teoretycznie tak. W UMTSie upload tez jest na takim poziomie (ok 50 kB/s). I Tu wreszcie mogę pochwalić Orange bo w uploadzie jest to najszybsza sieć (ale tylko w UMTS) :slight_smile: Szkoda że z downloadem już tak dobrze nie idzie:/

ok. dzięki.

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś lepszego po tej 3G… że net będzie max 1 mb, no ale cóż nie można mieć wszystkiego :frowning:

Dzięki odp.

k-9 , zainwestuj w modem (lub telefon) z obsługą HSDPA to będziesz miał prędkości dużo większe niż 1 Mb/s :wink: Ceny takich telefonów już są na normalnym poziomie.

ehhh hspda na razie nie jest na moją kieszeń :slight_smile: , poczekam aż jeszcze stanieją, to później się zastanowię.

Jeszcze raz dzięki za odp.