Szybkość internetu dla 600 hostów?

(Unnam3d) #1

Witam.

Jakiej wielkości łącze wybrać by zapewnić bezproblemowy dostęp do internetu dla ok 600 hostów.

200 hostów- prędkość 16 mb/s, 400hostów- 8mb/s?

(Frankfurterium) #2

To zależy. Inaczej wykorzystuje się internet w biurowcu (maile, strony internetowe), inaczej w sieci osiedlowej (torrenty, Youtube).

Uruchom, jeżeli masz taką możliwość, jakiś program monitorujący na komputerze przeciętnego użytkownika sieci i zbierz ilość pobieranych i wysyłanych danych na dobę. Dodaj 10% narzutu, przemnóż razy trzy (przeciążenia) i przelicz na Mb/s - dostaniesz wymagany download i upload dla łącza.

(Unnam3d) #3

Właśnie nie mam możliwości zmierzenia. Sieć będzie wykorzystywana do wszystkiego. YT, torrenty, e-male, www, itp.

Chcę ustawić by każdy z 200 hostów miał zapewniony transfer 16 Mb/s a 400 każdy po 8 Mb/s.

Wnioskując z Twojej wypowiedzi to będzie: 16*500*3 ?? To wychodzą dość duże liczby.

(Cedar) #4

Matematyki, do tego na poziomie podstawowym nie oszukasz :wink:

Masz ilość, masz stawiane wymagania, nawet gdybyś x 3 nie mnożył, to wyjdzie potężna przepustowość łącza.

(Unnam3d) #5

Kurczę. No to pytanie z innej beczki. Jakie firmy mi są w stanie zapewnić taką przepustowość?

Jak rozwiązać problem doprowadzenia takiego łącza do sieci?

gnom , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

(Cedar) #7

Większość z dużych - TP SA, Dialog , duże kablówki itp

Dostawca położy światłowód, w piwnicy zrobi węzeł (czy jak to się zwie) z odpowiednim sprzętem i podłączy do istniejącej sieci w budynku lub taką sieć wykona.

PS. Jesteś przekonany, że wszyscy potrzebują takiego łącza do internetu?

Nawet w nowoczesnym biurze używającym internetu w szerokim zakresie, "pani Krysia" z księgowości będzie zadowolona z 1 Mb/s

W budynku mieszkalnym nie wszyscy mieszkańcy potrzebują takiej szybkości łącza, nie wszyscy siedzą na torrentach

PS2. " MB/s" a nie "mb/s"

(Damian True) #8

Ale przy takich podłączeniach chyba raczej się płaci nie za szybkość tylko za ilość.

(Unnam3d) #9

Cedar masz rację. Obniżę trochę prędkości.

Gdzieś przeczytałem takie zdanie: "Jeżeli liczy się zapotrzebowanie na łącze, to liczymy dla połowy hostów"

Trochę prawdy w tym jest bo wszyscy nie muszą korzystać z neta w danym czasie. Jakie jest Wasze zdanie?

Liczyć dla połowy, czy przyjąć większą ilość i spać spokojnie?

(roobal) #10

Podstawowe pytanie - czy sprzęt sieciowy obsłuży taką przepustowość jaką oczekujesz dla poszczególnych podsieci? Zakładając, że masz w jednej podsieci 200 hostów, które mają mieć przepustowość 16Mb/s, czyli 200*16 = 3200Mb/s, czyli około 3,2Gb/s druga podsieć ma mieć tyle samo, czy router jest w stanie obsłużyć taką przepustowość nawet jeśli zamierzasz te podsieci dzielić na kolejne podsieci?

Pozdrawiam!

(Unnam3d) #11

Z obsługą przepustowości nie powinno być problemu.

Cała sieć zbudowana jest na przełącznikach połączonych ze sobą portami światłowodami do portów 10GbE, sieć jest przystosowana do obsługi dużych przepustowości. Do połączenia internetu nie będę używał routera tylko mocnego przełącznika pracującego w warstwie 2 i 3. Potrafi on obsłużyć ruch rzędu 4Tb/s, 720 mpps. :slight_smile:

Jeszcze mam pytanie odbiegające trochę od tematu. Chcę postawić serwer dhcp, który według określonych reguł będzie przydzielał adres hostom w sieci. Dodatkowo chcę by była na nim możliwość utworzenia serwera pocztowego dla około 250 hostów. Jaki serwer wybrać? Na dhcp wystarczy mocniejszy komp, ale co z serwerem pocztowym?

(Astraltrooper) #12

Na DHCP to i lepszy router by wystarczył... ale serwer poczty to już co innego. wszystko zależy od tego jaką przestrzeń chcesz przeznaczyć na każde konto poczty. Co do innych parametrów wszystko zależy do czego mają to być skrzynki pocztowe do czego używane i jak często. Zakładając że będą używane w miarę często. i zainstalujesz do tego serwera jakiegoś webmaila ( no chyba że każdy będzie pobierał maile przez outlooka czy tam jakiegoś innego clienta poczty) to potrzebujesz w miarę solidnej wielordzeniowej maszyny która poradzi sobie z kilkoma wątkami. Do tego jakiś serwer do backupu by się przydał na wszelki wypadek.

(Unnam3d) #13

Dzięki za odpowiedzi. Sporo mi pomogliście :slight_smile:

Temat do zamknięcia.

Pozdrawiam