Szybkość sieci WIFI

(k-9) #1

Hej,

Czy ktoś wie w jaki sposób można sprawdzić szybkość sieci WIFI pomiędzy laptopem a routerem?

(Qba Lukaszczyk) #2
ping IP_ROUTERA

Prawdopodobnie wyjdzie coś pomiędzy 0-2ms.

Przepustowość zależy od standardu sieci. WiFi G to 54Mbps i zmniejsza się wraz z odległością, i przeszkodami.

(k-9) #3

Nie chodzi mi o ping Tylko o szybkość wysyłania danych...

Mam router podłączony do TV i używam dlna czasami filmy zaczynają mi się ciąć nie wiem czemu... router jest w N lite (150mb) to nie powinno być zacięć... odległość nie jest jakaś mega straszna... tylko 5-8m mam wszystkie zasięg "doskonały" to nie czaje przerywania filmu...

(Qba Lukaszczyk) #4

k-9 , w praktyce, jeśli z routera korzysta jeszcze jakieś urządzenie, to transfer może mocno spaść. Nie mówiąc o tym, że w rzeczywistości N lite osiągnie jakieś 80Mbps.

Dokładnie prędkości nie sprawdzisz, bo jest ona bardzo niestabilna, często się zmienia zależnie np. od obciążenia łącza, routera...

(djosdanielos) #5

nie musi to być wina wifi serwery też czasami się zapychają np. zalukaj.tv czasami wieczorami nie da się normalnie oglądać

(k-9) #6

chodzi mi o szybkość komputer-router. Nie chodzi mi o szybkość internetu...

Do routera mam podpięty TV i przez wifi 2 kompy (w tym mój)...

2 komp jest wył. Działą tylko mój. Jak sprawdzić szybkość przysyłania danych pomiędzy komputerem a routerem... Ile to jest na mb? (megabajty)

(roobal) #7

Wystarczy wysłać np. spory plik z jednego na drugie urządzenie i będziesz widział jaka jest przepustowość, u mnie przesyłanie pliku z komputera na komputer w standardzie G (router 2m za ścianą) poprzez SCP wynosi od 2,5 do około 3MB/s (megabajty/sekundę), co odpowiada 20 do około 24Mb/s (megabity/sekundę).

Ping mierzy opóźnienie transmisji pakietów, a nie przepustowość.

Pozdrawiam!

(Longhorn2009) #8

Nie do końca dobry sposób, bo wystarczy że jedna z kart będzie wolniejsza i już ograniczy możliwości drugiej, ale orientacyjnie możemy poznać w ten sposób transfer.

Dodam tylko, że jeśli prędkość nie byłaby wyświetlana, np. w Windows XP to wystarczy obliczyć to z prostej proporcji

(wielkość pliku w MB * 1s)/czas przesyłania tego pliku w sekundach

A na spadek prędkości wpływ może mieć też kanał sieci Wifi, a dokładnie jeśli zakłócają się one z inną siecią. U mnie dało to efekt w postaci spadku transferu internetu z 1Mb do zaledwie 0,4-0,5Mb/s.

(roobal) #9

No to logiczne, bo z tego co rozumiem, to chodzi ogólnie o pomiar przepustowości w tej konkretnej sieci (przepustowość efektywna), a nie sprawdzenie ile wyciągnie dany standard.

Pozdrawiam!

(Longhorn2009) #10

Jeśli chcielibyśmy sprawdzić "w tej konkretnej sieci" to musielibyśmy zrobić tak z każdym urządzeniem podłączonym do sieci, czyli jeśli mamy 2 laptopy i telewizor na każdym z nich przesłać plik i odnotować transfery.

W tym konkretnym przypadku sprawdziłbym kanały programem InSSider - czy sieć nie zakłóca się z innymi o podobnych kanałach.

(k-9) #11

OMG... o czym Wy piszecie...? U mnie nie ma żadnego wolnego kanału... nawet gdy znajdę jakiś w miarę wolny to internet mam ok 16mb a na zatłoczonych mam ok 25mb...

Może inaczej...

Czy jest program który pokazuje aktualną prędkość przesyłania danych w sieci?

(Longhorn2009) #12

Możesz mieć mocny sygnał albo standard n i dlatego kanały nie robią dużych różnic, albo są różnice w częstotliwościach pracy routerów.

A programu nie znam, ale nie wiem jak on miałby to robić inaczej niż fizycznie przesyłając dane, a to możesz zrobić sam.

(k-9) #13

Wysyłam i transkoduje film w locie do TV przez wifi. Jak spr. jak szybko jest przesyłany film.?