Szybszy kodek od XVID w Windows

Witam

Mam oprogramowanie do zgrywania materiału video z rejestratorów (CCTV) poprzez sieć LAN (kamery analogowe). Przy zapisie wybranego materiału (za zadany okres) wyskakuje mi standardowe okienko Windows z zapytanie o wybór kodeka (standardowe, klatki nieskompresowane, XVID, itp.) w jakim zapisywać zgrywany strumień. Zgrywanie np. 3 godzin materiału jest jednak bardzo powolne i wynika z tego ze następuje w locie kompresja XVID (przy klatkach nieskompresowanych 3 minuty to 4GB) na sprzęcie z procesorem i3.

Czy jest może jakiś inny teraz kodek do kompresji materiału video o wiele bardziej efektywniejszy jeżeli chodzi o szybkość działania? Nie chodzi tutaj o jakość bo materiał video z kamer analogowych nie jest wysokiej jakości wiec straty są dopuszczalne. Czy jest może kodek h264 do osadzenia w system Windows do kompresji materiału video (nie przez kodeki osadzone tylko w programie kompresującym jak np. w Freemake) ?

Za wszelka odpowiedz serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam

M.K.

gdy kiedyś bawiłem się w zgrywanie paru starych kaset vhs do postaci cyfrowej, to używałem kodeka mjpeg, gdyż miał rozsądny stosunek wydajność, jakoś i rozmiar wyjściowego materiału. Różnica między CCTV a VHS polagała jedynie na tym, że mój komputer (sprzed paru lat :wink: ) musiał wyrobić z rejestracją materiału w czasie rzeczywistym, a ty zgrywasz materiał z dysku twardego.

Witam i serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Sprawdziłem kodek z pliku: mjpegcodec-3.2.4.zip i OK instaluje się jednak jest on płatny i wtapiane są dodatkowe wpisy w materiał video.

Jeżeli chodzi o kodeki MPEG4 (oprócz divx i xvid) to czy są jakieś darmowe wersje np. h264 do osadzenia w system Windows do kompresowania ?

Pozdrawiam

M.K.

Sygnał z kamer jest wcześniej gdzieś rejestrowany a jeśli tak to w jakiej postaci?

Są:

http://sourceforge.net/projects/x264vfw/

Ale nie spodziewaj się lepszej wydajnosci kodowania. AVC to dużo bardziej skomplikowany i wymagający kodek od xvid.

h264 daje w pliku wynikowym większy rozmiar i jest stosowany przy wysokich rozdzielczościach i lepszych jakościach pchanie go w obraz z kamerki to bezsens

Witam i dziękuje za odpowiedzi.

Jedynym rozwiązaniem to po prostu takie skonfigurowanie parametrów darmowego do kompresji kodeka xvid aby jak najszybciej pracował i tym samym szybciej przetwarzał strumień video z oprogramowania rejestratora.

Pozdrawiam

M.K.

Xvid to raczej nie to zastosowanie, jego ‘moc’ zaczyna być zauważalna dopiero przy stosowaniu kompresji (co najmniej) dwuprzebiegowej. Przytaczając wspomnianego wcześniej mjpeg - najpierw materiał z vhs zgrywałem do tego właśnie formatu, a dopiero później Xvidem otrzymywałem plik wyjściowy mający żądaną wielkość np. 1CD.

mjpeg dostepny jest także w wersji freeware, jednak uruchamiany jest z linii komend, nie wiem, czy nada się do Twojego oprogramowania - http://mjpeg.sourceforge.net/