Szybszy system XP dzięki zmianie ścieżki cachu i degragmenta

Jak wiadomo wszystkim, utrzymywanie porządku w rejestrze (usuwanie niepotrzebnych wpisów czy sama defragmentacja rejestru) i opróżnianie dysku z niepotrzebnych plików (Temporary Internet Files) czy programów, spore grono robi tą operację. Jednakże częste usuwanie plików nawet przez samą przeglądarkę internetową niezbyt dobrze działa na stopień pofragmentowanych plików na dysku (a defragmętację robimy zazwyczaj rzadko). I tu chciałbym wam pokazać pewną technikę która nieźle działa przynajmniej u mnie.

Jak każdemu wiadomo nieważnie od dysku (tyczy się tylko HDD, wpływ na SSD można praktycznie pominąć) zawszę najwyższą prędkość dysk posiada na początku a potem delikatnie spada. Jednakże nie każdego stać na nowy dysk SSD. I tu przychodzę do sedna stosowanego u mnie rozwiązania.

Dysk systemowy 53.39GB podzieliłem na 3 partycje:

C: 2GB (ale możecie ustawić od ok. 1GB do 3GB, pamiętajcie że 1GB = 1024MB)

D: 16GB (ja mam wielu użytkowników komputera ale starcza zupełnie od 8GB do 16GB dla XP)

E: 35GB reszta (zależy jaki dysk mamy systemowy, ja tam 350GB mam na storage)

Instalacje systemu przeprowadzamy na partycji D, ale mi chodzić będzie o samo ustawienie systemu i przeglądarek internetowych.

Na partycji C utworzymy folder TIE (od Temporary Internet Files) albo coś innego krótkiego pamiętajmy ścieżka dostępu jak najkrótsza, teraz w zależności od osób i przeglądarek utwórzmy w tym folderze kolejne, załóżmy że mamy 2 użytkowników, i Michał korzysta tylko z IE 6/7 a Radek z IE ale częściej z Opery.

Tworzymy teraz po 2 foldery dla każdego użytkownika (jeśli korzystacie jeszcze z FF i Safari to jeszcze 2 foldery ale te dwie sami skonfigurujecie): Michał IE, Michał O, Radek IE, Radek O.

Teraz przystąpmy do skonfigurowania przeglądarek:

Aby zmienić domyślne ustawienia musimy wejść choć raz na każdy z profili i uruchomić na nim każdą przeglądarkę (możemy odłączyć w tym momencie net to nie będziemy musieli później usuwać tymczasowych plików).

Gdy już to zrobiliśmy przechodzimy konfiguracji:

IE 6/7:

Klikamy na Internet Explorer (ikonę na pulpicie czy w menu start) Prawym Przyciskiem Myszy i zaznaczamy właściwości, (mam zainstalowaną IE7 ale w IE6 jest identycznie a po aktualizacji z 6 do 7 wszystkie ustawienia się zapisują) wybieramy zakładkę ogólne i na wysokości Historia przeglądania zaznaczamy Ustawienia mamy tam kilka opcji ale interesują nas tylko dwie:

  1. Rozmiar przydzielany zalecam między 20MB – 50MB zależy po ilu stronach dziennie chodzimy im więcej tym więcej wpisujemy (dla maniaka Grono, Allegro, Dobre pogramy który odwiedza te strony po 50x dziennie zalecam 100MB starczy)

  2. Teraz klikamy na [przenieś folder…] i zaznaczamy wcześniej utworzony folder na C (C:\TIE\ Michał IE) i tak samo na innych profilach tylko do innych folderów (Radek IE itp.).

Opera 9 :

Tutaj będzie nieco inaczej bo będziemy musieli wymusić przydzielenie nowego folderu przez edytowanie pliku (Opera powinna być wtedy zamknięta)

(pamiętajcie żeby odznaczyć ukryte foldery)

D:\Documents and Settings\FxJ\Dane aplikacji\Opera\Opera\profile

Edytujemy plik opera6.ini (zrób kopie jeśli się boisz coś popsuć potem najwyżej podmienisz pliki) przy pomocy Notepad2 czy Notatnika++ lub jakiegokolwiek innego który obsługuje kodowanie UTF-8 (może być i zwykły notatnik czy WordPad jeśli nie będziemy wpisywać polskich znaków).

W [user Prefs] wpisujemy pod Home URL lub jako ostatnie na samym dole tego ciągu [user Prefs]:

Np.:

Cache Directory4=C:\TIE\Michał O

Lub w polu adresu wpisujemy opera:config , idziemy do User Prefs -> Cache Directory4 i tu wpisujemy nowy adres. Firefox 2** Wskazanie katalogu cache Aby wskazać, w którym katalogu przechowywana będzie pamięć podręczna przeglądarki, dodaj poniższy fragment do pliku user.js**:

// Katalog cache: 

user_pref("browser.cache.disk.parent_directory","C:\\Path To Cache");

Pamiętaj o używaniu podwójnych odwrotnych ukośników jako separatorów ścieżki, jeśli używasz systemu Windows, np. “C:\Path\Path To Cache” w miejsce “C:\Path\Path To Cache”. Ustalenie rozmiaru cache’u w pamięci Przeglądarka Firefox standardowo ustala wielkość pamięci operacyjnej przeznaczanej na pamięć podręczną stron automatycznie, na podstawie ilości wolnej pamięci. Aby arbitralnie określić wielkość pamięci do realizacji pamięci podręcznej, dodaj poniższy fragment do pliku user.js:

// Rozmiar cache'u w pamięci: 

// -1 = określany dynamicznie (domyślnie), 0 = wyłączony, n = wielkość cache'u w kB

user_pref("browser.cache.memory.capacity", 4096);

Aby całkowicie wyłączyć cache w pamięci operacyjnej, dodaj poniższy fragment:

// Wyłączenie cache'u pamięciowego: 

user_pref("browser.cache.memory.enable", false);

(pamiętajcie żeby odznaczyć ukryte foldery)Plik user.js znajdziecie w katalogu: D:\Documents and Settings\FxJ\Dane aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles**Systemowy cache (TMP)**(tej opcji osobiście nie stosuję, ale jak ktoś ma nowo postawiony system to zachęcam)Przed jakimikolwiek zmianami zalecam oczyszczenie partycji systemowej (D) przez otworzenie [Mój komputer] kliknięcie PPM na dysk D i zaznaczenie [Właściwości] następnie kliknięcie na [Oczyszczanie dysku]. Oraz utworzenie punktu przywracania systemu. Kolkami PPM na [Mój komputer] i zaznaczamy [Właściwości], wybieramy zakładkę Zaawansowane i zaznaczamy [zmienne środowiska]. Teraz w rubryce Zmienne użytkownika widzimy dwa wpisy TEMP i TMP w nich dokonamy zmiany. Domyślnie obie kierują do tej samej lokalizacji:

%USERPROFILE%\Ustawienia lokalne\Temp

Teraz utwórzmy na C w folderze C:\TIE folder np. Michał TMP i tamte zmienne zastąpimy adresem C:\TIE\ Michał TMP po czym uruchamiamy komputer.

Defragmentacja

Osobiście odradzam jedynie defragmentacje przez aplikacje systemową, ale jeśli miałbym jakąś polecić to zachęcam do wypróbowania O&O Defrag 10 (bardzo szybki z kilkoma trybami defragmentacji).

Szybszy start systemu (przy 2 lub 4 rdzeniach)

Jeśli czytaliście coś w stylu tego postu, opisane jest tam i szybsze bootowanie XP i Visty. Jest to mit, proszę przeczytać link.

Uwagi

Pamiętajcie że partycji C nie można formatować bo stracicie pliki dzięki którym system operacyjny się uruchamia.

Mam nadzieję że to co wam napisałem komuś się przyda, i będzie dzięki temu miał szybszy system (po zdefragmętowaniu przez dłuższy czas)__.