Szyfrowanie 3 dysków twardych TrueCryptem

Witam, mam pewien problem i nie wiem jak się do tego zabrać. Od dawna używam TrueCrypta. Miałem dotychczas tylko jeden dysk w laptopie i szyfrowałem cały dysk używając opcji “zaszyfruj trwale cały dysk”. Po włączeniu komputera wpisywałem hasło, system się uruchamiał i wszystko działało. Teraz sytuacja ma się inaczej, kupiłem sobie dysk SSD i z fabrycznej 500GB zrobiłem sobie dysk zewnętrzny. Doszedł jeszcze zewnętrzny dysk WD 3 TB. Aktualnie wygląda to tak:

Dysk C: 60 GB NTFS - system, programy i aktualnie grane gry.

Dysk D: 500GB NTFS - biblioteka iTunes

Dysk E: 3TB NTFS - magazyn i miejsce składowania backupów z Norton Ghost 15.

Jak zaszyfrować te 3 dyski tak jak szyfrowałem kiedyś dysk systemowy? Chciałbym by oba zewnętrzne dyski były trwale zaszyfrowane. Tak bym przy uruchamianiu komputera wpisać tylko hasło i żeby to wszystko działało. Dodam, że odpada tworzenie wolumenów i zaszyfrowanych plików. Czy jest w ogóle taka możliwość, żeby zaszyfrować pozostałe dyski tak jak dysk C? Czy nie będzie to kolidowało z backupami z NG 15 (dysk C i D kopia automatyczna co 4 godziny na dysk E)? Czy w przypadku posypania/uszkodzenia dysku SSD nie będzie problemu z przywróceniem danych z dysku E?

Proszę o pomoc bo szukałem w wielu miejscach i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi…

Jak chcesz zaszyfrować partycję, a nie dysk niesystemową kliknij utwórz wolumen. Jak chcesz przywrócić dane z partycji E, skoro ghost podczas odzyskiwania danych nie rozpozna pliku/ów?

Witam,

Miałem podobny problem co Twój, poradziłem sobie nieco inaczej. Dysk C na którym mam windowsa zaszyfrowałem przez TrueCrypt tak samo jak Ty, dysk E jest zewnętrznym na którym mam wszystkie dokumenty itd. zaszyfrowałem przez BitLocker bo mam wer. Ultimate windowsa, jeżeli chodzi o dysk F na którym mam BackUp z Norton Ghosta nie jest wcale zaszyfrowany, ale zaszyfrowane są dane czyli BackUp i w przypadku zastosowania BackUpu z poziomu płyty recorvery potrzebne jest hasło które nadałem przy tworzeniu, plik ten zaszyfrowany jest kluczem 256bit. Nie szyfruj dysku na którym masz BackUp z nortona gdyż robiąc backup z płyty dysk ten jest niedostępny.

Czyli najlepiej zrobić tak?

szyfrowanie C

szyfrowanie partycji D

wydzielenie z E miejsca na backupy (F) i zaszyfrowanie pomniejszonej partycji E

Backupowanie C i D z szyfrowaniem podczas backupu.

Rozumiem, że recovery cd Nortona zobaczy wtedy backupy i przywróci je na zaszyfrowany dysk C?

Czy po zaszyfrowaniu partycji D i E będę musiał je montować ręcznie? Czy można to zrobić by po włączeniu kompa same się zamontowały i były widziane przez system?

Jeżeli chcesz mieć zaszyfrowany BackUp robisz to z poziomu nortona (nie dysk tylko sam plik), gdy robisz backup dysku d: musi być on odszyfrowany tak aby norton zgrał wszystkie pliki, jeżeli będzie zaszyfrowany to będzie niewidoczny dla nortona.

EuroSilverFox Dzięki za info ale chodzi mi o to co się stanie gdy systemowy szlag trafi i będę musiał postawić na nowo system z backupu. Wkładam cd i przywróci wszystko na zaszyfrowany dysk C? Robię kopie całego dysku do backupu także przywróci mi po prostu całą zawartość dysku (zaszyfrowaną) i wszystko bez problemu będzie dalej śmigać?

Sęk w tym że szyfrowanie odbywa się na niższym poziomie dysku, który nie jest używany w normalnej pracy. Jeżeli dysk był zaszyfrowany i później był robiony backup, to po przywróceniu do stanu backupu dysk pozostanie zaszyfrowany, jeżeli najpierw backup, a potem szyfrowanie, to po przywróceniu do stanu backupu dysk będzie niezaszyfrowany.