Szyfrowanie danych przed dodaniem ich do bazy

Niedawno przeglądałem sklep SOTE. Chwalą się tam szyfrowaniem danych przechowywanych w bazie. Udało mi się dowiedzieć, że system SOTE ma skrypt, który przed dodaniem danych do bazy, szyfruje je, natomiast przed ich pobraniem tworzy tymczasową tabelę z zdeszyfrowanymi danymi i dopiero w oparciu o tymczasową tabelę następuje pobieranie danych docelowych (np. wraz z sortowaniem).

Czy znacie jakieś możliwości wykonania podobnego rozwiązania? Szyfrowanie miałoby odbywać się w oparciu o klucz dostępny wyłącznie dla administratora. W takim układzie, by dostać się np. do danych osobowych klientów potencjalny włamywacz musiałby mieć jednocześnie skrypty PHP i bazę danych, a w najlepszym wypadku również klucz, gdyby był podawany z zewnątrz.

Zastanawia mnie kwestia wydajności takiego rozwiązania. SOTE śmiga w miarę szybko, więc nie powinno być tragicznie. Zwłaszcza, że szyfrowaniu miałyby podlegać jedynie naistotniejsze dane takie jak dane osobowe, dane transakcji itp.

Zdaję sobie sprawę z tego, że trochę dyskusji na temat szyfrowania było, ale większość w zasadzie nie traktowała strikte o szyfrowaniu tylko hashowaniu.

Pozdrawiam… :- )

Tu masz przykład:

http://www.oracle.com/technology/oramag … urity.html

Robione jest to na poziomie RDBMS.