Szyfrowanie danych

(Ka Lolek) #1

Witam,

Chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób zabezpieczacie się przed utratą laptopa, a w szczególności danych na nim..

czy używacie jakichś programów do szyfrowania dysku? Czy Windows 7 ma wbudowane takie funkcjonalności, a może trzeba użyć dodatkowego oprogramowania?

Interesowałyby mnie również programy, które wspomagają namierzenie laptopa jeśli kradzież już by nastąpiła.. wysyłająca dane dot. IP, routerów, z którymi się łączył itd.

pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie sugestie

(Blady2012) #2

Dobry jest bezpłatny True Crypt, bo masz szyfrowanie AES 256 a BitLocker dostępny tylko w Windows 7 Ultimate ma tylko AES 126 bodajże

(Saracen) #3

Ja do szyfrowania danych na laptopie używam programu TrueCrypt. Pozwala na zaszyfowanie całych partycji, także systemowej - przed załadowaniem systemu podajesz hasło i potem cały proces szyfrownia/deszyfrowania jest niezauważalny.

Jeśli chodzi o Windows 7 to BitLocker dostępny jest tylko w wersji Ultimate.

Są programu, które pomagają w namierzeniu skradzinego laptopa, ale są to usługi płatne i nie bardzo wierze w ich skuteczność. Lepiej ubezpieczyć komputer.

(Ka Lolek) #4

czy jezeli w true crypt wybiore "encrypt a non-system partition/drive" i wskaze na istniejaca partycje to zostanie ona wyczyszczona czy wszystkie pliki, ktore tam sie znajduja po prostu zostana zaszyfrowane ale nic nie utrace?

I jaki system plikow wybrac dla outer volume? Zalecaja FAT ale jesli przechowywalbym pliki wieksze niz 4gb to NTFS, tak? na calej partycji zapewne sie takie pliki znajda...

(Blady2012) #5

Mam takie pytanie odnośnie tego programu. Jeśli coś się zapisze na odszyfrowanej partycji, nowe pliki, gry itp. to czy przy ponownym zaszyfrowaniu wszystkie nowe pliki są brane pod uwagę??

(Saracen) #6

Ka-lolek , szyfrowanie / deszyfrowanie nie powoduje utraty danych, nic nie jest kasowane.

Proces ten jest na tyle transparentny, że można pracować w systemie także podczas szyfrowania partycji systemowej.

Punisher1948 , wszystkie nowe pliki zostaną zaszyfrowane. Nie ma znaczenia czy partycje była wcześniej szyfrowana.

(Blady2012) #7

http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/truecrypt5/strona6.php tu masz wszystko o TrueCrypt, pozdro dla usera który mi podał linka