Szyfrowanie dysku

Witam,

To pytanie nie będzie się tyczyło samego wyboru aplikacji, a raczej truecrypta.

Ostatnimi czasy przybywa mi sporo dokumentów na dysku, których nie chciałbym, aby ktoś inny zobaczył (sporo projektów z it, praca inż., dokumenty firmowe). Jeśli sprzętu używałbym w domu, sprawę bym olał, ale ostatnio miałem przeprowadzkę i coraz więcej podróżuję różnymi środkami publicznej lokomocji. Wpadłem więc na pomysł szyfrowania dysku, bo a co wole, aby nikt tych danych nie zobaczył, a i tak kopie trzymam w domu na dysku zewnętrznym + najważniejsze pliki w repozytorium svn. Różnie była, dlatego poza szyfrowaniem samych danych, chciałbym jeszcze szyfrować partycję z systemem windows - dużo “tajnych” rzeczy, które da się wyciągnąć jak np. ustawienia haseł w przeglądarkach do serwisów, klient poczty itd.

Jak można się domyśleć używam laptopa, nie jest to “wypas”, bo jest to Comapl FL90, Proc : Core2Duo 2ghz, 2gb ramu, 320gb dysk, grafika 8600Gt, notebooka zazwyczaj używam do programowania, średnio mam odpalone : 1 lub 2 visual studio, management studio, klient poczyty, opera, jakieś torrenty w tle. Wszystko działa względnie dobrze, prędkość nie powala, ale trzeba pamiętać, że to tylko notebook o nie wygórowanych parametrach.

I teraz pytanie, czy miał ktoś doczynienia z Truecrypt, jeśli tak to najważniejsze jak to wpływa na wydajność ? Wszędzie widziałem tylko, że obciążenie jest bardzo niewielkie, ale dla mnie są ważne testy ;). Jeśli tak to jakie szyfrowanie byłoby optymalne (szybkie i w miarę bezpieczne) czy AES 160 + powiedzmy hasło ok 8 znaków => 6 znaków + 1 cyfra + 1 znak specjalny byłoby wystarczające ? Jak jest z szyfrowaniem partycji dodatkowy - do szyfrowania partycji windows jest opcja w TrueCrypt, takie opcji nie widziałem dla innych partycji, czyli mam to zrobić standardowo ? Utworzyć obiekt do szyfrowania o wielkości partycji, zamontować go i tam wrzucać pliki ? taki sposób mi się nie podoba, bo gdzieś muszę upchać te dane na czas szyfrowania :slight_smile:

Ogólnie liczę na to, że z moim lapkiem nic złego się nie stanie, a w większości szyfrowany dysk byłby do tego, aby ktoś nie mógł dostać się do danych, zobaczył => a szyfrowany dysk => formatuje :stuck_out_tongue: , raczej jakiś CIA hacker styczności z tym mieć nie będzie.

Pozdrawiam

Co do wydajności - musisz sobie poszukać statystyk. Ja z relacji znajomych wiem, że zauważają przykładowo zwiększone obroty wentylatora, ale wówczas gdy wykonują operacje mocno obciążające komputer. Sam mam zaszyfrowany dysk i przy normalnym użytkowaniu, niespecjalnie zauważam jakieś szczególne spadki wydajności systemu.

Co do szyfrowania partycji, to dokładne informacje znajdziesz tutaj: http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/truecrypt5/strona4.php i w pozostałych instrukcjach tego poradnika.

Witam,

Już od 4 lat korzystam z TrueCrypt’a i nigdy nie miałem z nim problemów. Zaszyfrowany mam cały dysk kluczem AES256. Na stronie http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/truecrypt5/strona6.php jest dokładny opis jak zaszyfrować prawidłowo partycję systemową.