Szyfrowanie pojedynczego folderu

Witam!

Wiem, że jest masa programów do szyfrowania plików, ale chodzi mi tylko o jedną konkretną rzecz. Chciałbym zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem pojedynczy folder na partycji niesystemowej. Pobrałem VeraCrypt, ale on tworzy kontener do którego przenoszony jest ów folder. Problem polega na tym, że wiele programów na komputerze korzysta ze znajdujących się tam plików, dlatego zależy mi żeby nie zmieniała się jego lokalizacja.

Idealnym rozwiązaniem byłoby coś takiego: Loguję się do komputera i w rogu pulpitu jest okienko z monitem o hasło do folderu i dopóki nic nie wpiszę to żaden program nie ma do niego dostępu, a po wpisaniu jest aktywny, aż do ponownego zalogowania do systemu.

Czy da się to rozwiązać w taki sposób? Jakim programem?

W Windowsie (w zasadzie NTFS) masz wbudowane szyfrowanie. Prawy klik na folder \ zaawansowane \ zaszyfruj.

Szyfrowane jest unikalnym kluczem użytkownika, więc automatycznie masz dostęp po zalogowaniu. Ale nikt inny nie ma. 

Robiąc “formata” pamiętaj, aby wpierw odszyfrować lub przekopiować dane, bo ich nie odzyskasz. Można - i powinno się - też zrobić kopię klucza szyfrowania (Windows sam sugeruje).

Dzięki kowgli!

 

Miałem jednak na myśli szyfrowanie niezależne od Windowsa, ponieważ trochę nie ufam narzędziom bezpieczeństwa od Microsoftu (może brzmię jak świr w czapce z folii aluminiowej). Chodzi mi na przykład o brak możliwości obejścia zabezpieczeń przez różne służby - po prostu cenię swoją prywatność.

Brzmisz :slight_smile: Twoje rozumowanie jest nielogiczne. Na tej zasadzie nie powinieneś w ogóle używać Windowsa, bo przecież “wysyła wszystko do NSA”. Lokalne szyfrowanie tu nie pomoże. Zresztą, użycie innego systemu też nie pomoże, bo przecież jest choćby Intel Management Engine na płycie głównej.