Szyfrowanie sprzętowe - jak konkretnie działa?

Witam! Generalnie, wiem doskonale na czym polega szyfrowanie dysków, znam algorytmy, itd., itp. Ale mam jedno pytanie które mnie nurtuje: na czym polega sprzętowe szyfrowanie dysków twardych? Szyfrowanie “programowe” prowadzi do umieszczenia na dysku danych w postaci zaszyfrowanej - same sektory dysku są szyfrowane. Wszystko jasne. Ale mam dysk zewnętrzny WD, który obsługuje szyfrowanie sprzętowe (AES 256). Uruchomiłem to szyfrowanie i - po restarcie systemu - wszystko było już niby zaszyfrowane. Trzeba podać hasło, żeby mieć dostęp do danych. No i tu jest problem: żaden sprzęt nie może zaszyfrować “fizycznie” danych, na dysku 1 TB, w ciągu lilku(dziesięciu) sekund! Podejrzewam więc, że zostało tylko założone hasło na DOSTĘP do danych, a same dane można odczytać po przełożeniu talerzy dysku do innej obudowy. Czy mam rację? Proszę obeznanych z tematem o wyjaśnienie mi tej zagadki!

P.S.

“Wujek Google” nie potrafił mi jednoznacznie odpowiedzieć, więc nie odsyłajcie mnie do niego (a to, co znalazłem, np: “http://www.heise-online.pl/security/features/Sprzetowe-szyfrowanie-dyskow-zamkniete-ale-nie-zaszyfrowane-778147.html”, nie zachęca do stosowania tej formy szyfrowania danych) :slight_smile:

Hej,

Efekt szyfrowania jest taki sam w przypadku zarówno wariantu programowego, jak i sprzętowego. Tyle że w pierwszym przypadku proces odbywa się przy użyciu odpowiedniego programu i procesora komputera; w wariancie sprzętowym szyfrowanie jest dokonywane przez odpowiedni układ, w który wyposażony jest dysk twardy. Najczęściej szyfrowanie takie jest wykonywane w czasie rzeczywistym.

Pozdrawiam,

Dimatheus