Szyfrowanie wi-fi

Posiadam router pentagram model cerberus i chciałbym się dowiedzieć jak zablokować połączenia wi-fi bo cały blok ściąga odemnię internet ;/

Wejdź przez przeglądarke do panelu administracyjnego tego routera i poszukaj szyfrowania wep, albo najlepiej wpa2 i tam odpowiednio wypełniasz klucze i włączasz szyfrowanie, w efekcie będzie można sie z routerem połączyć przez wifi tylko znając klucz (który wprowadzisz, albo klikniesz na automatyczne jego wygenerowanie).

Włącz filtrowanie MAC po IP wtedy router wpuści tylko te karty z przypisanym adresem MAC inne zostaną odrzucone.

Opcja zazwyczaj znajduje się w opcjach Firewala routera

Filtrowanie MAC adresów jest słabym sposobem na zabezpieczenie, dużo lepszą metodą jest włączenie szyfrowania - tylko to ochroni dane przesyłane w powietrzu.

Co do wyboru typu to WEP jest najsłabszym zabezpieczeniem, choć ma taką zaletę, że z reguły wszystkie urządzenia wifi (nawet komórki) go wspierają. Biorąc to pod uwagę i fakt, że na potrzeby domowe wystarczy - można z niego skorzystać. Wtedy najlepiej wybrać jakieś silniejsze szyfrowanie (dłuższy klucz).

Bardziej polecam jednak WPA, a konkretniej WPA-PSK (lub WPA-Personal) z opcją TKIP - opiera się ono na kluczu, który należy wpisać w konfiguracji punktu dostępu/routera oraz każdego bezprzewodowego urządzenia. WPA znacznie trudniej złamać niż WEP. WPA2 to nowsza i lepsza wersja, ale wiele starszych urządzeń takich jak access pointy czy karty sieciowe sobie z nim nie poradzą. Osobiście używam w domu pierwszego WPA…