T5750 na T8300 - opłacalność?

(Xenorr) #1

Witam,

Czy opłaca się wymienić Intel Core 2 Duo T5750 na T8300? (chciałbym T9900 ale nie ma funduszy.) w laptopie Asus F3SG?

Dziękuje.

(olo320i) #2

pewnie że się opłaca . rok temu zmieniałem w swoim z t7300 na t9300 bo mi się okazyjnie trafił i muszę przyznać że komp nie ten sam.. zresztą sam intel na swojej stronie pisze że procesory z serii T9xxx to procesory lepsze do mocniejszych zadań, więc jak masz możliwość to czemu nie

(flaszer) #3

Aż takiego szału to nie ma. Powiedz do czego zamierzasz wykorzystywać "ulepszoną" maszynę.

(Seba15) #4

http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_2/Intel-Core%202%20Duo%20Mobile%20T8300%20EC80576GG0563M.html

Szybszy, lepsza szyna, niezszy proces tevchnologiczny i wiecej cache. Same zalety.

Co tu porownywać dużo lepszy :wink:

(Xenorr) #5

Sorry, zapomniałem o tym temacie całkiem xD, dzięki za odpowiedź. Chcę wymienić ponieważ jest mi potrzebny do takich wymagań od symulatora:

Operating system: Windows XP/Vista/7

CPU: AMD Phenom II® or Intel Core 2® or other Dual/Quad Core CPU, 3 GHz

RAM: 4 GB

Graphics: ATI HD 5700 series or equivalent NVIDIA model, DirectX 9.0c or higher

-- Dodane 26.12.2010 (N) 9:11 --

a co powiecie o T9300, o 200zł aż droższy ale może bardziej opłacalny?

(olo320i) #6

sprawdz może najpierw co obsłuży Twoja płyta główna a dopiero potem coś dopasuj , takie zgadywanie "a może ten , a może tamten" to nic dobrego nie wróży.. moja rada jest taka musisz dopasować najlepiej takiego procka aby FSB jego było takie jakie masz obecnie czyli mniemam że jest to 800mhz a potem żeby zmiescił się w gniazdo na płycie głównej , bo nie wiem czy wiesz ale są różne rodzaje gniazd na płycie i nie każdy procesor da się w ogóle zainstalować z powodu rozstawienia pinów , czyli musisz kupić procka który bedzie miał rozstawienie pinów identyczne jak masz teraz.. ps.T9300 jak najbardziej nieźle się sprawdza...

(Xenorr) #7

Sprawdziłem o to dane:

T5750:

FSB Speed

667 MHz

Instruction Set

64-bit

Lithography

65 nm

Max TDP

35 W

VID Voltage Range

1.075V-1.175V

Package Size

35mm x 35mm

T9300:

FSB Speed

800 MHz

Instruction Set

64-bit

Lithography

45 nm

Max TDP

35 W

VID Voltage Range

1.000V-1.250V

Package Size

35mm x 35mm

Jest różnica w napięciach..

T5750: 1.075V-1.175V

T9300: 1.000V-1.250V

Ale raczej zasilacz nie powinien mieć problemów, TjMax 5750 to 85 celcjusza a T9300 105 celcjusza, nie wiem jak to chłodzenia przetrzyma... a i jeszcze T5750 ma Merom a T9300 Penrym, czy to róznica w socketach czy tylko typ budowy procesora?

Dzięki za pomoc.

(olo320i) #8

penryn to nazwa kodowa danej serii procesorów jeżeli już się zdecydujesz na zakup to napewno musisz kupić na taki sam typ podstawki do procesora jaki masz teraz i jeżeli np w tej chwili używasz procesora na podstawce fpcga to ten t9300 musi być własnie taki sam a sprawdzisz to np programem everest ale prawde mówiąc najlepiej rozebrać kompa i dostać sie do procesora i sprawdzić co jest napisane na podstawce i obowiązkowo kup sobie dobrą pastę do procesorów , na którą ładnie wkleisz to chłodzenie

(Xenorr) #9

Sprawdziłem i obydwa mają Socket P.

również po zdjęciach:

T5750:

2.jpg

T9300:

image052.jpg

obydwa mają również TPD 35 WAT więc temperatury powinny być podobne choć pastę dobrą zawsze warto mieć.

(olo320i) #10

nie no jak masz takie info w postaci zdieć to spoko , tylko kupować i nie żałować bo naprawde nie będzie czego a zobaczysz jak lapek przyspieszy. ja jak kupowałem swojego T9300 to kupiłem go w ciemno i dopiero po rozkręceniu kompa zobaczyłem tak naprawde czy bedzie pasować ale miałem fuksa i wszystko było ok i poszło bardzo dobrze a lapek do dzisiaj hula piknie :slight_smile:

ps. jak już zrobisz tego swapa to obowiązkowo musisz napisać tu na forum jak Ci poszło i jak sie komp sprawuje..

(Xenorr) #11

Dzięki za pomoc. Robię to specjalnie dla tego symulatora, z tego co wiem symulatory bardziej wymagają procesor niż grafikę. Zresztą on ma grafikę średnią, ale ilość skryptów które uruchamia wymaga dużej szybkości procesora.

P.S.

Podkręciłem jeszcze GeForce 9300M G z:

Core: 400 -> 580 mhz

Mem: 400 -> 530 mhz

Shader: 800 -> 1300 mhz

Skanowałem ATI Tool w poszukiwaniu artefaktów przez 15 min "maksymalnego grania", temp wzrosła do ok. 82 celcjusza ale było wszystko ok. nie sądziłem, że to dużo da ale np COD2 chodzi znacznie lepiej i płynniej. Mam również zamiar kupić pastę termoprzewodzącą Coollaboratory Liquid Ultra czyli najdroższa i najlepsza pasta jaka jest i posmarować ją rdzeń karty graficznej oraz "nowego" procesora. Powinno to zmniejszyć temp o kilka dobrych stopni.

Edit:

Kupiłem pastę Artcic Silver 5, i dałem na GPU, oraz OC wynosi: Core: 580, Mem: 530, Shader: 1450

Zdjęcie: 1 przed OC , 2 po OC: (COD2 na full detalach), temp max. 79 celcjusza, po 24h pasta powinna być lepiej przewodząca, również po wymianie procka powinienem mieć z 50 fps+

Pozdrawiam