Tabela przestawna - wartości maximum - Excel 2016

Witajcie,

 

Mam pewien problem z tabelą przestawną. Otóż, muszę wykonać listę komponentów przypisanych do danego kodu sugerując się największym zużyciem. Tabelę zbudowałem w ten sposób: komponent w wierszach, kod w kolumnach, zużycie w wartościach po maksimum. Nie wiem tylko dlaczego pokazuje mi niektóre wartości podwójnie, tzn. w dwóch różnych kodach. Ktoś ma pomysł, jak można to ustawić prawidłowo?

 

/Hitm3n

Zakładam, że musisz poprawić formułę. 

 

Kliknij dwa razy w tą wartość to otworzy ci się arkusz z tym rekordem i zobaczysz. 

 

Są dwie możliwości:

  1. po prostu wartość jest taka sama i dlatego jest podwójnie (tzn. problem po stronie danych)

  2. źle ustawiona tabela  (tzn. problem przy prezentacji danych w tabeli przestawnej)

 

Na sucho to można sobie pisać. Spróbuj ułożyć inaczej tabelę,

np Kod, następnie komponent do wierszy. Zużycie do wartości.

Wyłącz sumy częściowe dla kodu (jak ich nie potrzebujesz), włącz “pokaż w formie tabelarycznej” i sprawdź wtedy.

 

Potem weź te zużycia jako wartości, ustaw pole jako sumę. Następnie włóż sortowanie malejąco (według pola wartości) zarówno na kod i jak komponent. W ten sposób stworzysz tabelę, gdzie łatwo zobaczysz czy np nie ma jakiegoś przekłamania w danych/błędów. 

 

 

 

Nic nie wspomina o kolumnie z formułami w danych lub polem obliczeniowym w tabeli przestawnej. Chodzi zapewne o odpowiednie prezentowanie danych za pomocą tabeli przestawnej 

 

Jutro, kiedy będę miał okazję, wrzucę plik z częścią danych, o których akurat piszę, będzie łatwiej to pokazać, niż opisywać.

 

Wartości nie są takie same (jedna wynosi kilka tysięcy, druga kilkaset).

 

Formuły żadnej tam nie ma, więc obliczać nie ma co :slight_smile:

W załączeniu część pliku, o którym pisałem.

 

Połowicznym rozwiązaniem dla mnie jest ustawienie warunku =JEŻELI((SUMA(B5:E5)=F5);“ok”;“nok”) i odflitrowanie wyników “nok” i zajęcie się nimi później, nawet ręcznie (zawsze to ca. 570 wierszy, a nie 5700, które mam w tabeli całej), ale fajnie byłoby znaleźć wyjście z tej sytuacji :slight_smile:

tabela_przestawna.xlsx

https://support.office.com/pl-pl/article/Obliczanie-wartości-w-raporcie-w-formie-tabeli-przestawnej-11f41417-da80-435c-a5c6-b0185e59da77

tutaj poczytaj