Tagi i klasyfikacja również dla FOLDERÓW (eksplorator win7)

Eksplorator windows 7
Jak dodać możliwość tagowania oraz oceniania zawartości folderów?
Może być nawet jakiś program/ plugin/ nakładka.

O co chodzi?
Gdy jesteś w folderze i ustawiasz widok folderu na „szczegóły” na górnym pasku masz możliwość dodania między innymi opcji wyświetlania/sortowania szczegółów wg „tagów” oraz „klasyfikacji”(ang:rating).
Pliki posiadają te opcje. Jednak foldery już nie.
Ich wartości zmienia się w właściwościach pliku, zakładce „szczegóły” której to „foldery” nie posiadają.

To skandal ze po 25 latach „udoskonalania” Windowsa „fachowcy” Microsoftu nie wpadli na pomysł że ktoś chciałby móc tak segregować foldery.

Explorer nie zachowuje ustawień widoku, a tobie marzą się jeszcze tagi folderów (nie są częścią systemu plików, a mogli to wpisać np. w strumienie NTFS…).

Tagi są wpisywane do wewnątrz pliku. Np. dla *.jpg do sekcji XMP, dla *.mp4 gdzieś w nagłówku itd. Dlatego nie można ustawiać ich dla wszystkich plików i dlatego nie można dla folderów (z MS systemów takie coś można było w eksperymentalnym OFS).

1 polubienie

Oj tak. W XP można było np ustawiać w folderze pliki „ręcznie” przeciągając do w jakiej pozycji/kolejności chcesz.
To kolejna wk*** rzecz w win 7.
Na pulpicie z kolei nadpisany plik zmienia swoje położenie do najbliższego wolnego miejsca po lewej stronie. I później szukaj go wśród innych plików. Jakby (np plik word) nie mógł po nadpisaniu zachować swojego miejsca.
Dlatego tak długo nie przenosiłem sie na Win 7. Ma sporo wkurzających zmian. Miniaturki zdjęć folderów, brak paska szybkiego uruchamiania na pasku zadań który trzeba zastąpić paskiem menu start itd …

Dlatego tez pytam czy ktoś spotkał sie z jakąś nakładką, programem czy może po grzebnięciu w rejestrach da sie coś zmienić. Teraz po twoim poście widze że pozostają tylko te 2 opcje.

Quick Lunch można dodać ręcznie, chyba jesteś odcięty od Google i angielszczyzny:

https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/pomoc-z-przewodnikiem-włącz-pasek-szybkie-uruchamianie-w-systemie-windows-7-2c14e2ba-678c-f62b-083f-e391f019c921

Na Pulpicie trzyma się pliki/foldery tylko te nad którymi się aktualnie pracuje. Tj. ja tak robię. Nie wyobrażam sobie pier*nika jak u niektórych gdzie są stosy losowo ponazywanych danych jak np. u Ciebie na zrzucie ekranu. ;p

Co do przesuwania pliku po nadpisaniu to mi nie przeszkadza ze względu na powyższe i to, że błyskawicznie rejestruję wszystkie zmiany w polu widzenia.

I tak samo nie rozumiem jak może być wygodniejsze sortowanie inne niż alfabetyczne.

A ten pasek narzędziowy można sobie zrobić, tylko po co? Niewygodniej by Ci było mieć ikony programów na samym dole na głównym pasku, ewentualnie na docku (polecam RocketDock)?

Miniatury zdjęć, kwestia estetyki, mnie się podoba ten pomysł.

Jak przechodziłem z XP na 7 to mnie wkurzało tylko scalanie/grupowanie okien programów pod jedną ikonę, ale to można wyłączyć. Reszta to jak dla mnie była bajka. Szczególnie, że Vista/7 to pierwsze stabilne systemy MS. :slight_smile:

Bo ja to, bo ja tamto. Najlepiej było zostać w epoce kamienia łupanego. Bo mi sie podobała… powiedział Fred Flinston. Bez urazy ale zawsze mnie bawią (lub złoszczą) takie egocentryczne wpisy typu „bo ja”.
To że ty masz kilka najpotrzebniejszych ikonek na pulpicie nie znaczy że ktoś codziennie nie korzysta z np 30. A ten screen był robiony na poczekaniu z losowych plików żeby nie pokazywać swoich danych.

Mam na swoim kompie miejsca z dużą liczbą katalogów liczonych w setkach i często potrzebuje móc znaleźć tylko te z konkretnymi danymi w środku i tagi by mi to umożliwiły lub ułatwiły. Podobnie zamiast pamiętać wszystkie nazwy czasem łatwiej zapamiętać ile katalog miał gwiazdek (np wg ważności) i posortować wg nich.

Dzięki za Quick Lunch. Mam wrażenie że kiedyś juz je próbowałem i mi wtedy nie odpowiadało ale warto mieć i ew. sobie przypomnieć jak działa.

Ja tam w większości katalogów preferuje grupowanie po dacie od najnowszych i dopiero potem sortowanie grup alfabetycznie.

Znalazłem sposób na dodawanie tagów do folderów w win7.

W każdym folderze do którego chcemy miec jakis opis (np tagi) trzeba stworzyć plik desktop.ini (np zmieniając rozszerzenie pliku notatnika.

W nim wklejamy:

[{F29F85E0-4FF9-1068-AB91-08002B27B3D9}]

Prop5=31,tagi

Gdzie słowo „tagi” to nasze tagi tj po przecinku wpisujemy nasze tagi

Działa to też dla innych opisów np tytuł czy komentarz:

[{F29F85E0-4FF9-1068-AB91-08002B27B3D9}]

Prop2=31,Tytuł

Prop3=31,Temat

Prop4=31,Autor

Prop6=31,Komentarz

Prop11=31,Thumbnail

Nie sprawdzałem jeszcze miniaturek. Powiem szczerze że mam olbrzymi problem z ustawieniem własnych tj niby wiem co i jak tj. Właściwości>Dostosowywanie>wybierz plik>zastosuj>ok

ale tak jak kiedyś zmieniało mi obraz przy miniaturze folderów tak teraz nie zmienia.

Sprawdź po usunięciu pamięci podręcznej ikon/miniatur.