Taktowanie CPU 0.4 GHz i wolne działanie systemu

Witajcie,
W laptopie taktowanie procesora spada do 0.4GHz co powoduje że sprzęt jest nie do użytku. Sytuacja taka się dzieje gdy sprzęt pracuje tylko na baterii oraz gdy poziom naładowania spadnie do ~45%. Po tym zostaje mi albo podłączenie zasilacza i wszystko wraca do normy. Lub też zrobienie restartu i też wszystko wraca do normy. Jeśli będę pracować to jest to katorgą i stan utrzymuje się dopóki nie wyłączę kompa. Próbowałem ustawiać wysoką wydajność działania ale bez zmian i nie wiem co mogę jeszcze ustawić. Sterowniki aktualne. Windows aktualny. Procesor i7-12800h. 64 GB RAM powinno śmigać a działa wolniej niż komputery sprzed 20 lat.
Pozdrawiam

Możliwe przyczyny to zasilacz z uszkodzonym bolcem, jeśli Dell lub HP, to w pinie jest info o mocy zasilacza, jak się uszkodzi, działa, ale spada moc. Inna możliwość to uszkodzona bateria, lub zamiennik.
Możliwe jest też uszkodzenie układu chłodzenia, profil oszczędny w systemie lub wada fabryczna, np. niektóre Delle wymagały po pewnym czasie drobnej modyfikacji, bo inaczej spadała wydajność CPU.

Podaj jaki to konkretnie laptop.

Trudno na sprzęt zgonić winę jeśli po wykonaniu restartu następuje powrót do normalności.
Mowa o Dell

Bios zaktualizowany? Mieliśmy w firmie podobny problem i już miał komp lecieć na gwarancję ale zrobiliśmy update wszystkiego i wróciło do normy

Bios najnowsza wersja - w sensie aplikacja od della nie znajduje nic nowszego.

Zabootuj jakąś dystrybucję Linuxa z usb żeby zobaczyć czy to wina sterów Windowsa czy coś niżej

Sterowniki Intela do urządzeń DPT lub do „platformy”. Nieaktualne/wadliwe/błędne mają do tego tendencje. Wymuś ich aktualizację lub zmianę. Ewentualnie usuń pnputilem. Miałem taki problem, taktowanie spadało do 0.88 GHz

A coś dokładniej jak wykonać?

A to najpierw je poaktualizuj :slight_smile:
Potem będziemy się wyszarpywać

W niektórych modelach Della pomaga wykręcenie jednej ze śrub pod klawiaturą. Nie pamiętam czy pod 6 czy 8, ale gdzieś po lewej. Spadanie taktowanie po pewnym czasie może być spowodowane błędem konstrukcyjnym. To popularna usterka.

Pojawiła się aktualizacja biosu. Po zainstalowaniu jest lepiej. Teraz taktowanie spada przy 30% - i to jest dla mnie sygnał aby podłączyć zasilacz. Więcej tu grzebać nie ma co.

1 polubienie