Taktowanie Intel Pentium Dual Core E5300

Witam 

Może po prostu masz włączone w biosie funkcje Intel eist która odpowiada za obniżanie taktowania gdy procesor nie jest tak mocno wymagany. Możesz wyłączyć tą opcję w biosie jeżeli Ci to przeszkadza 

Nawet na Prime95 nie podskakuje? Jakim programem sprawdzasz?

Program Core Temp i ruchom go, daj do paska, pograj z 15 minut i wrzuć tu z niego screen.

 

Wrzuć screen z programu CPU-Z.

Procesor raczej na bank jest uszkodzony ponieważ w menadżerze urządzeń widnieją dwa rdzenie o taktowaniu 2,6 GHz natomiast w właściwościach komputera widoczne jest tak jak pisałem 2,6 Ghz oraz 1,6 Ghz. Użyłem najnowszej Aidy do sprawdzenia temperatur i wszystko ok około 40 C. Przez cały dzień nie używałem komputera wieczorem go włączyłem działał około 40 minut i zaczął potem co chwile się wieszać definitywnie. Czy to może być wina procesora czas zainwestować w nowy ? Komputer był skanowany kilka krotonie brak wirusów. Zastanawiam się również czy oprócz procesora coś jeszcze może być uszkodzone gdyż od razu jak włączyłem komputer odpaliłem aide i cały sprzęt obciążyłem na maxa przez pierwsze 20 minut działał więc go wyłączyłem po kolejnych 20 minutach zaczął sie wieszać tak jak pisałem powyżej to mnie zbiło nieco z tropu gdyż gdyby to była wina procesora chyba od początku powinien sie wieszać ? Może jest uszkodzony ale jeszcze pociągnie jakiś czas a wina zwieszania kompa jest inna. Może zrobić formata ale obawiam się, że podczas formatowania złapie laga i będzie lipa ?

Prosiłem o coś:

 

  • dodatkowo screen z CPU-Z i zakładka Mainboard.

 

  • screen z HD Tune, opcja health.

 

Wykonasz reset biosu baterią:

 

 

Znajdziesz i wyłączysz w biosie na Disabled funkcje C1E i EIST - jak nie będziesz wiedział wkleisz tu zdjęcia tych zakładek w biosie.

Pisałem Ci co masz zrobić ale jak widać olałeś to przy włączonej funkcji EIST oraz C1E także miałem pierwszą wartość ok a druga była obniżona. Po wyłączeniu tej funkcji wszystko było ok 

Dzięki za zainteresowanie i chęci pomocy Panowie :slight_smile:

 

JNJN ->  Zrobiłem resa biosu, przed restartem w biosie wykazywało mi 1,6 GHZ a po 1,7 GHZ 

Poszukaj gdzieś w biosie musi to być

Screen z HD Tune, opcja health na starcie pojawia się ten problem co poniżej, później podczas próby aktualizacji sterowników do karty graficznej prawie wszystkie z opcji health były Failed . 

Screeny: z HD Tune:

http://zapodaj.net/65285142ebf78.png.html

http://zapodaj.net/514b8d83575e9.png.html

http://zapodaj.net/6fc0803d1356b.png.html

 

Screeny z CPU-Z:

http://zapodaj.net/ee99ac9781c74.png.html

http://zapodaj.net/b6aea3f6019e5.png.html

 

Screeny zostały zrobione jak komp sie nie wieszał jak cały dzień go nie używam wieczorem włączę działa przez jakieś 30 minut potem się zwiesza. Spróbuje podesłać screeny jeszcze podczas zwieszania. Dziwne jest to że podczas laga mogę ruszać otwartymi programami ich zakładkami ale nie mogę wywołać żadnego nowego polecenia. Tak jak by tylko na pamięci podręcznej(ram) podczas laga komp chodził a potem reset albo sam sie wyłącza.

.

Kopiuj dane na inne nośniki czy drugi dysk jak masz. Póki jeszcze można je odczytać. Reasumując szykuj się na nowy dysk i lepiej tego dysku nie męczyć jako systemowego.

Jesteś pewien, że to dysk ?

Daj screena z Crystal dla porównania.

 

http://storage.dobreprogramy.pl/narzedzia/CrystalDiskInfo6_1_8-en.exe

 

Napisz jaki masz system i czy wgrałeś sterowniki chipset?

Windows 7 sterowniki są wgrane ale gdy próbuje zaktualizować stery od karty graficznej w HD Tune pojawia się kilka czerwonych wierszy i komp się zawiesza. 

 

Screen:

http://zapodaj.net/c3d78c263bb0c.png.html

Screen z CPU-Z daj z obciążenia, bo teraz masz mnożnik x 6 i dalej nie wyłączyłeś opcji w biosie? które podałem?

 

Dysk:

 

Tym razem znalazłem te dwie opcje i je wyłączyłem wynikiem czego pojawia mi się 2,6 GHz 2,6 GHz za co bardzo dziękuje :wink:

Włączyłem FarCry 3 i skanowanie kompa nie wiem czy to wystarczyło.

 

Screeny:

http://zapodaj.net/325d838829ab2.png.html

Ale jeszcze coś z tym mnożnikiem CPU nie tak, wejdziesz do biosu i ustawisz ratio, multipler lub pododbnie z auto na sztywno na 13 i zapisz bios Save.

 

Jak będziesz miał problem, wrzuć tu zdjęcia biosu z opcji konfiguracji CPU.

 

 

Edit:

 

Opcja pierwsza biosu M.I.T i druga pozycja CPU Clock Ratio ustaw na sztywno na 13 i zapisz bios Save.

 

I ponownie screen z CPU-Z.

 Po restarcie biosu na szytwno miałem 8 i dodatek do tego 0,5 wynikiem czego wyświetlało mi w biosie 1,7 a teraz po zmianie tak jak napisałeś jest 2,6   ;) Ale co zrobić z tym dyskiem jak mam B8 Failed jakiś pomysł ?

 

Jest problem po ponownym uruchomienu komputera dostaje komunikat

Używać i zobaczysz co się będzie działo, zgraj tylko dane.

 

Jak zaczną się problemy - wymiana.