Taktowanie magistrali procesora a predkość pamięci ram

Chciałem zapytać sie jak wpływa taktowanie magistrali procesora na taktowanie pamieci ram. Posiadam procesor intel celeron t3500 o taktowaniu magistrali równym 800Mhz. oraz pamieć ram 2x2Gb 1366Mhz. Podczas przypadkowego przegladania ustawień zauważylem ze obie kości ram działaja z predkościa 800Mhz. Jak to w laptopie nie mam mozliwosci ustawien procesora oraz ramu w biosie.

Wydaje mi się, że procesor (jeżeli się mylę prosze o poprawke) sam może obsłużyć max te 800Mhz i dlatego obniża taktowanie ramu by pracować równo. Dziwne bo sam chciałem już tworzyć temat na ten sam temat.
Jest tak, że gdybyś miał tam lepszy procesor, który by obsługiwał taktowanie powiedzmy 1066Mhz to I ram zmniejszy się na taką samą wartość (szkoda, że nie ma tak w odwrotną stronę ;) ).
Podobnie jest z płytą główną - jeżeli obsługuje max taktowanie np. 1066 i wsadzisz kość 1600 to się zrówna z taktowaniem płyty do 1066 :wink:
Sam zamierzam kupić własnie ram 1600 (tak na przyszły upgrade do I5) gdy procek obsługuje tylko 1333 to  wychodzi na to, że taktowania zrównają się z prockiem c’nie?

Płyty obsługują dzielniki, więc częstotliwości pracy procesora i RAM są niezależne. W przypadku laptopów nie ma możliwości zmiany szybkości. W stacjonarkach mamy możliwość OC, więc możemy mieć szybsze pamięci niż to wynika ze specyfikacji procesora.

Z tego co zrozumiałem to jednak mój procesor ogranicza pamięci ram do 800 MHz? Moja płyta główna to Lenovo NITU1, niestety nigdzie nie mogę wyszukać specyfikacji płyty… jeśli moja płyta obsługuje więcej niż 800 Mhz to spróbuje wymienić procesor z większym taktowaniem magistrali i wtedy się wszystko wyjaśni :wink:

Twoja płyta nie ma wsparcia , dla procesorów powyżej 800 Mhz.

 

Masz dostęp do jakiejś dokumentacji tej płyty bo moje poszukiwania na razie zawodzą … 

Nie mam, ale to jest twój chipset:  http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/GL40_Express.html

Wielkie dzięki sprawdziłem na ark intel wszystkie procesory i chyba najmocniejszy dostępny na ten chipset to T9300 który kosztuje ok 130 zł.  Porownałem go z moim i oto wynik http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=515&cmp[]=1008

i tutaj moje pytanie czy warto go wymienić :wink:

 

Chociaż jestem orędownikiem nie składania broni, to jednak pożytek wydaje się nie wielki, no może jako hobby.