Taktowanie pamięci RAM a możliwości procesora

Witam posiadam procesor Athlon II x4 640 i płytę główną AsRock 960GC-GS FX. Zmieniłem RAM z DDR2 na DDR3. Kość kupiłem kingstona Hyperx 1600Mhz. Wg AMD procek może działać z pamięcią max 1333Mhz a moja płyta obsługuje pamięci 1600 i wyżej. Co się stanie gdy zmienię w BIOS taktowanie pamięci na 1600? Na jakimś forum zagranicznym mignął mi wpis że może działać z tym prockiem na 1600. Ale ja z angielskiego słaby jestem. Obecnie pamięć działa na 1333Mhz. Zmieniać taktowanie czy nie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdro!

  • Supports DDR3 1866(OC)/1600(OC)/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory

Płyta ma max 1333 - 1600 przy OC.

Spróbuj, co najwyżej nie uruchomisz kompa.

Nie uruchomię? Czy rozwalę? Duże ryzyko że coś strzeli?

Nic nie zepsujesz, najwyżej reset biosu zworką lub baterią.

OK Trzymaj kciuki :wink:

Zobacz, czy te pamięci przy 1600 MHz nie muszą mieć zasilania 1,65 V?

Przestawiłem na 1600Mhz. Zasilanie na Auto mam ustawione. Komputer wstał normalnie. W CPU-Z DRAM Frequency 798,2 Mhz. Zmienić na 1,65 V?
RAM

Sam tak kiedyś zrobiłem ale nie przestawiłem taktowania szybkość pamięci realnie widoczna w działaniu kompa jednak wszędzie nie widać wyższej częstotliwości

To tak zostaw i testuj w grach, czy OK.

Rozumiem, że moduł to 4 GB?

Tak 4GB będę testował. A na dniach jak sprzedam ddr2 kupię drugą taką samą kość. Jeszcze jedno. Pamięć jest kingstona HyperX Genesis. Muszę kupić identyczną czy może być np HyperX inny z taktowaniem 1600 MHz?

Najlepiej kup taką samą jak posiadasz.

Dziękuję pięknie JNJN :wink: Grałem godzinkę w GTA V. Ram używany prawie na max i żadnych błędów itp. Jeszcze raz dzięki.