Taktowanie pamięci RAM

(Lufcik) #1

Hej all,

Mam mały problem. Kupiłem dziś pamięć DDR3 OCZ PLATINUM 2x1 GB. Teraz w sumie mam 4 GB.

Przed dołożeniem tych kupionych miałem 2x1 GB taktowane z częstotliwością 666 MHz i miały timingi 7 7 7 20

Gdy dołożyłem kupione 2x1 GB są one taktowane 533 MHz, i mają timingi 9 9 9 24.

I tutaj pojawia się moje pytanie. Czemu te nowo kupione mają wyższe timingi i niższą częstotliwość, skoro są to takie same modele jak te stare?

Tutaj dokładne oznaczenia modelów pamięci: OCZ XTC Platinum OCZ3P13331G

(Qros286) #2

Witam.

Powiedz mi jedno jakim cudem OCZ XTC Platinum OCZ3P13331G taktuje ci na 533MHz powinno być 1333MHz i te stare ddr3 2x1 GB taktują ci na 666Mhz??

Podaj mi model płyty głównej.

(Lufcik) #3

Sam chciałbym to wiedzieć. Moja płyta to ASUS P5E3

-- Dodane 18.03.2011 (Pt) 21:24 --

85560836.gif

Uploaded with ImageShack.us

Ciekawi mnie dlaczego 2 kości mają taktowanie 1066, a dwie kolejne 1333. Tak samo sprawa się ma z timingami. Na wszystkich pamięciach jest napisane 7 7 7 20. Czemu są tak wysokie?

(Qros286) #4

Nie powinno sie łączyć kości pamięci które maja odmienne taktowanie. Ty połączyłeś 2x 1 gb 1333Mhz z 2x1gb 1066mhz! Bo może sie sypnąć. A system chodzi normalnie od czasu modernizacji czy jest niestabilny? Muszą byc identyczne ! To pewnie jest powodem twojego niezadowolenia. A jeśli chodzi o wysokie timingi

pamięć DDR3 kosztem wysokiej częstotliwości posiada wysokie timingi więc sie tym nie przejmuj. Dobrze zainstalowałeś pamięć chodzi mi o dual channel??

(Lufcik) #5

Nie do końca się rozumiemy. Wszystko chodzi stabilnie. Ale pytam się dlaczego są różne taktowania? Te kości co kupiłem są identyczne jak tamte stare. Znam się na tym i nie kupiłbym pamięci o różnych zegarach. Poza tym o tym że są takie same świadczą opisy:

DIMM1: OCZ XTC Platinum OCZ3P13331G

DIMM2: OCZ XTC Platinum OCZ3P13331G

DIMM3: OCZ XTC Platinum OCZ3P13331G

DIMM4: OCZ XTC Platinum OCZ3P13331G

Dlaczego dwie pamięci działają z mniejszym zegarem?

Podaję link do tych pamięci, które zakupiłem.

http://allegro.pl/ocz-2gb-ddr3-1333-pla ... ?source=oo

Jedyne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy jest takie, że te pamięci niby są na platformę AMD, ale częstotliwość taktowania do tego się raczej ma nijak.

(Qros286) #6

a ktoś ci nie wcisnął wolniejszych pamięci? Na pudełku sie zgadza?

(Lufcik) #7

Na pudełku wszystko się zgadza. Jedyne co zauważyłem to to, że na pamięciach nie ma hologramu.

(Jjoasz) #8

powkladaj je parami w odpowiednie sloty, bo obecnie masz je pomieszane... i nie kupiles identycznych, tylko bardzo podobne (maja rozne timingi)

ustaw na sztywno napiecie (1.65v max) i timingi (7-7-7-20) dla 666MHz

(Lufcik) #9

Nie da rady na 1.65 V. Mam obecnie na 2,04 V bo inaczej mam zwiechy w różnych momentach.

(Jjoasz) #10

ile?? to w koncu jakie masz pamieci DDR2 czy DDR3?

pamieci DDR3 w wyzszym procesie (90nm) moga byc zasilane napieciem 1.65v (szczegolnie te w okolicach 1800MHz i wyzej), ale ponad 2v jest dla nich zabojcze, bo takie napiecie jest dobre pod DDR2 przy oc (nominalne 1.8v)

cos masz namieszane strasznie...

(Lufcik) #11

Wiem, że to dużo, ale jak ustawie mniej mam zwiechy. Czytałem gdzieś że niektóre wersje biosu przekłamują wartości napięć i zbytnio się tym nie przejmuje.

(Jjoasz) #12

a uporzadkowales kosci? jakims Memtestem przeleciales?

to, ze bios podaje inna wartosc, to sie zgodze (dochodzi jeszcze vdrop) ale nie zeby o 0.5v... to duzo za duzo

(Lufcik) #13

Testy memTestem przechodzi bezproblemu. Kości uporządkowałem

(Jjoasz) #14

szukaj w takim razie w biosie - nie wiem, moze za male napiecie na SB/NB, moze VTT? doczytaj w instrukcji plyty, bo byc moze obsluguje 1333 dopiero po oc?

(Lufcik) #15

Moja płyta obsługuje 1333 bez oc. Ustawie jednak na 1066, bo nie ma sensu sie bić o 800 MB/s przy odczycie z pamięci. Ważniejsza jest stabilność.

Przy 1066 jadę na 1,86 V i czasach 6 6 6 18