Taktowanie pamięci RAM

(Hulk214) #1

Witam. Planuję kupić niedrogi komputer na procesorze AMD A8 9600 3.1Ghz. Płyta główna obsługuje pamięci RAM DDR4 do 2667 Mhz. Czy opłaca się kupować jak najszybszą? I czy można używać dwóch kości o różnym taktowaniu? Czy jedna drugą spowolni? Czy opłaca się wogóle dawać drugą kość? bo słyszałem że jak płyta ma architekturę dual channel to dwie kości są szybsze ale nie wiem jak to jest. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

(quantumrush) #2

Lepsze są dwie takie same kości pracujące w dual chanell. Częstotliwosciami dopasują się do szyny FSB, także zobacz jakie FSB obsługuje Twoja płyta główna.

(Longhorn2009) #3

APU A8 nie kupuj. Lepiej dołożyć do Ryzen 3 na nowej architekturze. APU to układ na starej, mało wydajnej architekturze, zaadaptowany pod nowy socket. Pamięci szybsze i w DC zawsze warto kupić, gdy różnica w cenie nie przekracza ok. 10 procent.
Szybkość fsb jest bez znaczenia, bowiem tej szyny nie ma w obecnych CPU od wielu lat. Z resztą od tego są mnozniki, aby dopasować pamięci o różnym taktowaniu do pozostałych taktowań szyn systemowych.

(Dimatheus) #4

Hej,

To zależy - wzrost wydajności w typowych zastosowaniach nie będzie widoczny, chyba że chodzi o sprawdzanie w testach analitycznych.

Można, ale szybsza z kości obniży swoje taktowanie do prędkości tej wolniejszej.

Generalnie RAMu nigdy nie ma za dużo. :stuck_out_tongue:

Tak, Dual Channel daje wzrost wydajności, ale według różnych testów to wzrost o jednocyfrową liczbę punktów procentowych.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(Hulk214) #5

Cytat
APU A8 nie kupuj. Lepiej dołożyć do Ryzen 3 na nowej architekturze. APU to układ na starej, mało wydajnej architekturze, zaadaptowany pod nowy socket.

Dlaczego opłaca się dopłacać do Ryzena 3? Różnica w cenie jest prawie dwukrotna a jedyne różnice jakie znalazłem to:
A8: pamięć podręczna: nie posiada vs 8mb Ryzen 3
Proces technologiczny [nm]: 28 vs 14
Mnożnik: nie vs tak
I niewiele mówiące mi zastosowane technologie

Procesora nie zamierzam podkręcać, i nie planuję na razie zakupu karty graficznej. Możesz mi wytłumaczyć jakie znaczenie mają te różnice, bo ja to nie bardzo obczajam? Dziękuję :slight_smile:

(Longhorn2009) #6

Jeśli chcesz procesor ze zintegrowaną grafiką to Ryzen odpada, tutaj musiałbyś dokupić kartę graficzną. Najtańsza mająca sens to gt1030.
Jak wspomniałem, APU to przestarzały układ wykonany w procesie technologicznym 28mm, co oznacza mniejszą efektywność energetyczną czy wyższe temp w porównaniu do np G4560 Intela, który jest w litografii 14nm. Tam gdzie pentium osiąga 66st C, a8 9600 osiąga 80st przy identycznych warunkach. APU 9600 osiąga 288pkt w teście cinebench, pentium 380pkt co daje różnicę wydajności 32 procent. W przypadku Ryzen będzie tylko lepiej. Trudno o konstruktywne porównanie a8 9600 do pozostałych modeli, bowiem to CPU “zapychacz” oferty AMD. Większość wybiera sporo lepsze modele Ryzen.
Gdy zamierzasz grać to jedyne wyjście to APU - gdy masz bardzo mały budżet i równie małe wymagania . Gdy zestaw ma służyć celom multimedialnym, bez gamingu wtedy rozważ G4600 Intela. Integra daje spokojnie radę w typowych zastosowaniach aż do rozdzielczości 4K (przy połączeniu po DP) a wydajność samego CPU zauważalnie lepsza niż APU.
Tutaj art o nowych - starych athlonach https://www.purepc.pl/procesory/amd_athlon_x4_950_tajemniczy_procesor_dla_platformy_am4

(Hulk214) #7

Nawet rozważałem tego pentiuma g4600. Powinien udźwignąć jakieś multimedia i okazjonalnie średnie gry? I ile powinienem kupić ramu? 4gb nie wystarczy?

(LORDEK) #8

Zacznijmy od początku. Co potrzebujesz, do jakich zastosowań i ile możesz na to przeznaczyć?

(Hulk214) #9

Generalnie tak na codzień MS Office, przeglądarka, czasem jakiś program graficzny typu gimp, sporadycznie jakieś cięższe gry. Najlepiej PC żeby można było łatwo wymieniać jak się coś zepsuje. U mnie sprzęty wytrzymują dość długo (lapek sie ostatnio zepsuł po jakichś 10 latach). Najlepiej do 1500zł chociaż nie pogardzę tańszym :stuck_out_tongue:

(LORDEK) #10

A czego potrzebujesz? Masz cokolwiek ze starej jednostki czy składamy wsio od zera?

Posłużę się ordynarnie zestawem, który złożyłem jakiś czas temu.

.
.

.
.

Już mówię skąd rozbieżności. Droższy zestaw to nowe podzespoły i dużo większa wydajność procesora na nowej generacji. W porównaniu do procka z zestawu tańszego różnica jest kolosalna. Zyskujesz mocną bazę z możliwościami do rozbudowy w najbliższym czasie. Niestety póki co w sprzedaży są tylko droższe płyty na chipie Z370, które podwyższają cenę o 200 zł. Tańszy zestaw też daje radę, ale to stara generacja. Co prawda też masz dosyć spore możliwości rozbudowy, ale procesor w niedalekiej przyszłości będzie wymagał wymiany - takie czasy. Niestety w tej cenie oba zastawy nadają się co najwyżej do LOL’a, CS’a i podobnych mało wymagających gier.

(Longhorn2009) #11

Za 1500 na pewno nie kupisz komputera na 10 lat i do cięższych gier.

(Hulk214) #12

Mówiąc o cięższych mówiłem o takim LoL’u czy CS’ie, WoT też myślę że by poszedł. Chodzi mi o gry które nie są pasjansem, saperem czy inną grą istniejącą od dekady

(Hulk214) #13

I tak wogóle da się komfortowo grać w gry właśnie typu WoT czy CS na integrze w core i3 8gen? Czy lepiej kupić pentiuma i Gtx 1050?

(Dimatheus) #14

Hej,

Zdecydowanie lepszy wybór to procesor + osobna dedykowana karta graficzna.

Jeśli ustawienia graficzne nie są zbytnio wygórowane to tak.

Pozdrawiam,
Dimatheus