Taktowanie procesora a energooszczędność

Zastanawiam się, czy zmniejszając taktowanie procesora dwurdzeniowego AMD Athlon 64 X2 4050E (TDP 45 W) z 2,1 GHz na 1.6 Ghz spowoduje zmniejszenie pobierania energii pobieranej przez ten procesor? Komputer pracuje 24/7 pod pełnym obciążeniem procesora przez cały czas. Dla pracy wykonywanej przez ten komputer nie ma znaczenia czy jest to procesor 1,6 Ghz czy nawet 3 Ghz - zawsze obciążenie obu rdzeni procesora wynosi 95-100%, jednak ze względu na specyfikację jego działania nie potrzeba mu więcej niż 1.6 GHz na rdzeń (nawet 1,6 Ghz jest nadmiarowe, jednak niżej nie mogę zjechać z taktowaniem).

Oczywiście bzdurą byłoby szukanie oszczędności w ten sposób jeśli chodzi o 1 komputer. Tych komputerów jest natomiast 20. A więc zastanawiam się czy jest możliwe obniżenie kosztów ich pracy przez zmniejszenie taktowania. A także ciekawi mnie jak wyglądają proporcje taktowania/zużycia energii, czyli: czy jeśli zmniejszymy taktowanie o 25% to procek będzie zużywał 25% mniej energii czy nie jest to takie proste?

Z góry dzięki za pomoc

Lepszy efekt da obniżenie napięcia, tylko z tym jest trochę zabawy bo metodą prób i błędów musisz znaleźć najniższe możliwe napięcie przy którym komp będzie stabilny.

Tak, zmniejszy się ilość pobieranej energii.

A także ilość wydzielanego ciepła,bywa czasem że zmniejszenie zegara i napięcia pozwala na stabilne chłodzenie pasywne procesora,pamiętając by podczas prób tego typu włączyć zabezpieczenia w biosie przed przegrzaniem.

Co za problem ja mam 1GHz w momencie kiedy procek nie potrzebuje mocy. Można wymusić na stałe - jak się chce.

Zainteresuj się Cool’n’Quiet.

[root@amd2 /]# cat /proc/cpuinfo

processor : 0

vendor_id : AuthenticAMD

cpu family : 15

model : 107

model name : AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 3600+

stepping : 1

cpu MHz : 1000.000

cache size : 512 KB

physical id : 0

siblings : 2

core id : 0

cpu cores : 2

fpu : yes

fpu_exception : yes

cpuid level : 1

wp : yes

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow rep_good pni cx16 lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy misalignsse

bogomips : 2010.40

TLB size : 1024 4K pages

clflush size : 64

cache_alignment : 64

address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual

power management: ts fid vid ttp tm stc 100mhzsteps

Też miałem napisać o qool’quiet. U mnie z 3.7GHz przy qool’quiet robi się 877MHz w miarę zapotrzebowania na moc obliczeniową procek przyśpiesza.

U mnie też, normalnie waha się przy 877MHz, dopiero gdy trzeba to się rozkręca :wink: Ale skoro autor tematu ma cały czas obciążony procesor, to nie będzie mu przez przypadek rozkręcał się do tych 2GHz?

A nie można ustawić trybu oszczędzania energii? Tam chyba na sztywno będzie 800Mhz…