Taktowanie Procesora i Boost

Cześć, mam pytanie dotyczące mojego procesora. Mój model to i5-6500 o taktowaniu 3.2GHz z boostem 3,6GHz. I tu pojawia się problem, mianowicie jak włączyć ten boost, ponieważ aktualnie procesor działa z taktowaniem 3.2GHz pod obciążeniem, ze spadkami >1GHz w spoczynku. A chciałbym w bardziej wymagających tytułach wykorzystać cały potencjał procesora. Czy ktoś ma jakieś rady?

[quote=“Cicior, post:1, topic:524648, full:true”]
Cześć, mam pytanie dotyczące mojego procesora. Mój model to i5-6500 o taktowaniu 3.2GHz z boostem 3,6GHz. I tu pojawia się problem, mianowicie jak włączyć ten boost, ponieważ aktualnie procesor działa z taktowaniem 3.2GHz pod obciążeniem, ze spadkami >1GHz w spoczynku. A chciałbym w bardziej wymagających tytułach wykorzystać cały potencjał procesora. Czy ktoś ma jakieś rady?
[/quote]Cześć,
Turbo działa tak, że automatycznie podnosi częstotliwość dla mniejszej liczby niż maksymalna, im mniej obciążonych, tym wyżej może Boost podskoczyć.
Przykład jest zobrazowany na wikipedii:

Czyli nie podskoczę ponad 3,2Ghz pod obciążeniem? A żeby tylko osiągnąć te 3,6Ghz co muszę zrobić?

Wyłącz w BIOS “Intel SpeedStep” i C-states też wyłącz.
(Intel Boost zostaw włączone)
Procesor wtedy będzie trzymał się z zegarem na ustawieniach turbo (boost).

Jeśli tak zrobie to będzie cały czas max taktowanie?

[quote=“Cicior, post:3, topic:524648, full:true”]
Czyli nie podskoczę ponad 3,2Ghz pod obciążeniem? A żeby tylko osiągnąć te 3,6Ghz co muszę zrobić?
[/quote]Eh, :sweat_smile:
Najwyższe taktowanie wskakuje, gdy jest obciążony tylko jeden wątek co jest wynikiem odpowiedniej temperatury, obciążenie, jego rodzaju etc. Jeżeli dajmy na to gra korzysta z 4 wątków procesor działa w podstawowym taktowaniu. Nie polecam wymuszać pracy tylko jednego wątku, gdyż w większości wypadków, będzie to miało negatywny wpływ na wydajność. Automatyka zrobi, to lepiej za Ciebie. Nie kombinuj, bo raczej inżynierem, który projektował ów rozwiązanie nie jesteś.

[quote=“Domker, post:4, topic:524648, full:true”]
Wyłącz w BIOS “Intel SpeedStep” i C-states też wyłącz.
(Intel Boost zostaw włączone)
Procesor wtedy będzie trzymał się z zegarem na ustawieniach turbo (boost).
[/quote]Tym sposobem wyłączy tylko ekonomiczne zrzucanie taktów, gdy brak obciążenia. Nie osiągnie 3,6 GHz na wszystkich rdzeniach.

Weź program OCCT lub inny i zrób obciążenie i sprawdź, czy masz całe 3.6 GHz.