Taktowanie procesora i7 3770k i oc Asus Turbo V

Tak szybko naświetlę mój problem, a w zasadzie dwa:

Właśnie złożyłem nowy PC, postawiłem na intela ponieważ mój phenom 1100T po prostu siadła. Komputera używam do produkcji muzyki w tym celu wykorzystuję DAW Studio One który ma wskaźnik wykorzystania CPU. Zmontowałem cały zestaw, zainstalowałem wszystkie wtyczki i odpalam jeden ze swoich wcześniej zrobionych projektów zmyślą, że teraz to będzie wypas, a tu niespodzianka S1 pokazuje 85% gdzie przy wcześniejszym procku wyło to około 70% oczywiście przy identycznych ustawieniach DAWu, a klasa procesora dużo wyższa a więc nie tego się spodziewałem. Pomyślałem, że podkręcę trochę używając dołączonego do płyty programu Turbo V ale podczas manipulacji tymi suwakami nic się nie dzieje, taktowanie cały czas stoi w zasadzie na 1680 MHz, (occt pokazuje mi overclocking -50%) natomiast jak wcisnąłem “Auto tuning” (Fast) komp zaczął piszczeć i się natychmiast zawiesił, musiałem go resetować. Nie jestem informatykiem i nie chciał bym niczego zepsuć, mógł by ktoś mi wytłumaczyć czemu cały czas mam tak niskie taktowanie procesora i czemu jest mniej wydajny od 1100T ? I tak przy okazji jak korzystać z tego programu do podkręcania procesora? W AMD miałem też podobny program który miał do wyboru trzy tryby pracy i powiem szczerze, że spełniało to swoje zadania przy trzeciej opcji widać procesor dostawał kopa.

płyta Asus P8Z77-V LX

procesor Intel Core i7 3770K

Po pierwsze, tego typu programy to jest lipa :stuck_out_tongue:

Pobierz CPU-Z, uruchom na przykład testowanie w WinRAR lub 7-zip, obserwuj takt procesora, czy wzrasta, daj znać jak to wygląda.

uruchomiłem pierwszt test w OCCT i po kilkunastu sekundach test zostal przerwany

a oto wykrest http://sendfile.pl/59620/20-43.rar

Hmmm, podaj informację jaką wypluło OCCT, jak chcesz dać zrzuty to daj na http://wstaw.org/ a na forum link (nie mam w zwyczaju pobierać plików mi nieznanych).

Jak wyglądały temperatury podczas testu? Jak wyglądało taktowanie, myślę, że musisz cofnąć zmiany wprowadzone programem Asusa, on zmienia ustawienia BIOS spod Systemu operacyjnego. Jakie masz chłodzenie na procesorze?

Chłodzenie SilentiumPC Spartan HE923

informacje jakie wywala occt

"Core#0 over maximum volue!

Value Reached : 127, Max Value : 85 "

Dodane 17.09.2013 (Wt) 21:09

Wszystko było na default

Ewidentnie się przegrzał, pastę dałeś? Czy chłodzenie jest jest dobrze założone?

Zresetuj ustawienia w programie Asusa -> restart systemu -> kolejny test w OCCT.

Podbił Ci takt na 4.2 Ghz…

Masz coś nie tak z temperaturami, weź usuń najlepiej te programy od producenta płyty głównej bo to tylko zapycha komputer, następnie wejdź do Biosu i przywróć ustawienia domyślne i zapisz. Następnie zrób kolejny test OCCT. 4.2GHz nie wyciągniesz na tym chłodzeniu :stuck_out_tongue: to chłodzenie jest przystosowane do chłodniejszych procesorów, ( niepodkręconych).

Ehhh, i jeszcze ten program podbił FSB na 103, tych procesorów nie kręci się szyną, można próbować ale zalecane jest 100. Jak kolega wyżej napisał, wywal to coś od Asusa, zresetuj BIOS do domyślnych i zobacz jak to wygląda.

w trakcie testu

http://img850.imageshack.us/img850/1687/d7a1.png

i po tescie

http://img850.imageshack.us/img850/2930/g6gy.png

Dawać wykresy?

Wygląda OK, czyli mam rozumieć, że zrobiłeś reset BIOS?

Jak teraz działa Twój program? Lepiej/gorzej/tak samo?

Oczywiście wywaliłem ten program i ustawiłem wszystko domyślnie w biosie. Teraz jak włączę studio one to cpu w DAWie wskazuje 40 % czyli super ale occt taktowanie pokazuje 3800 MHz nie za duże?

Normalne, działa TurboBoost, wszystko gra :wink:

Ja bym zaryzykował OC do 4000MHz :stuck_out_tongue: Płyta powinna sobie poradzić z napięciami na auto a chłodzenie też powinno wydolić.

Jeszcze w asusowum biosie mam cos takiego jak “asus uefi bios utility” czy jakoś tak, tam tez ustawiłem wszystko domyślnie i ustawiłem ten tryb normal. czy tak moze zostać?

Tam już nic nie ruszaj, ciesz się cepkiem i wydajnością.

jak na razie to 40% w S1 jak dla mnie jest bajka. może kiedyś cos spróbuję z oc, choć nie wiem czy bym dał radę, nie chciał bym czegoś uszkodzić :slight_smile:

Dodane 17.09.2013 (Wt) 22:20

Dziękuję za pomoc :]

No to jak się kiedyś zdecydujesz to zapraszam na forum. Szansa uszkodzenia na tak niskich taktowaniach jest niewielka. Jeżeli Ty jesteś zadowolony z wydajności to my już nie mamy nic do gadania :wink: