Talerz z cyfrowego polsatu a N -> zacinanie się programow

(lukasz_n) #1

Mam mały kłopot, u znajomego ostatnio była wymiana z C polsat na N, niby wszystko ładnie pięknie ale obraz się przycina (standardowa antena od cyfrowego polsatu), co może być tego przyczyną? sam mam u siebie tak podłączony dekoder i wszystko jest ok, niestety u kumpla bania, przycina się (a też mam zwykły talerz), dodam że cyfrowy polsat ładnie śmiga Trzeba antene przestawić czy coś?? czy może jakoś dokładnie nakierować?

Proszę o pomoc, bo jestem w tym zielony

(fiesta) #2

Cyfrowy Polsat i eNka nadają z jednego transpondera, więc jeżeli talerz jest dobrze ustawiony nie ma potrzeby jego przestawiania.

(lukasz_n) #3

Tylko to trochę dziwne, wcześniej u niego talerz ustawiał gosć z serwisu i było wszystko ok, więc powinien tylko podłączyć zasilanie do nbox, kabel i tyle, powinno działać. A czy tego przyczyną może być zwykły talerz od Cyfrowego polsatu (instalacja ok 2 lat temu), za mały czy coś?

(Tliber) #4

Problemem jest wielkość talerza. Miałem to samo, szczególnie na programach w HD. Po wymianie na 80cm wszystko śmiga :slight_smile:

(lukasz_n) #5

coś musi być nie tak, więc gdy wykrywa ustawienia anteny to siła prawie max jakość skacze od 63-92%, ale co jakiś czas jakość jest 0% czerwona diodka a potem zielona i znowu skacze, sprawdze jeszcze jutro rano, a możliwe że to przez złe ustawienie?? albo przysypana czasza?

(Erufenrito) #6

Jeśli czasza jest przysypana to nie ma jak koncentrować sygnału - odśnieżcie ją i zobaczcie jak będzie.

(xyzzyx) #7

No może nie do końca. "N" ma również swoje transpondery:11.258H i 11.449H. Ja zacząłbym od sprawdzenia czy cała konstrukcja jest dobrze skręcona, jeżeli są luzy to nawet lekki wiatr potrafi czynić j..a. Sprawdzić czy kabel na "F-ach"nie jest luźny. Następnie jeszcze raz ustawić czaszę na max. sygnał. Wielkość czaszy ma zasadnicze znaczenie, wszyscy nadawcy programów HD piszą o tym. Sygnał SD może nawet na czaszy 60 cm. chodzić a do HD czasem nawet 80cm nie wystarczy. Jeżeli dołożyć do tego zimową aurę i fakt że część czaszy zasypana śniegiem nie pracuje, kłopoty murowane. Powodów może być jeszcze wiele. Choćby spadający z dachu śnieg który prawie trafił w rurkę z konwerterem lub skrzywił(lub przestawił) czaszę.Konwerter pewny?. Pozdrawiam.

(Mmiszczuk) #8

Śmieszą mnie anteny montowane standardowo (45cm). Nawet 60cm jest zbyt mała. 90cm. Konwerter mógł zostać uszkodzony (mrozy, lub od wilgoci). Przewód raczej nie mógł się uszkodzić.

(fiesta) #9

Kiepski na mrozie też popęka.

8)

(Marcinre) #10

Witam!!

Podstawą dla poprawnego odbioru czy to w dekoderach Turbo , nrecorderach, czy w białych jest ustawienie na kanale podstawowym 3 - TVN HD parametru BER ( Bit Error Ratio ) . Gdzie siła mówi o Twoim połączeniu elektrycznym konwertera z dekoderem, jakość - większa od 60% a BER większy niż 1.0E-2 - gdzie to oznacza 1% błędu

Parametry "Jakość sygnału" i BER, które pokazuje nbox są ze sobą związane. Poprawa jakości sygnału skutkuje mniejszą ilością błędów w sygnale cyfrowym, czyli BER staje się mniejszy. Zapis 6.6E-3 jest równoważny 6,6x10-3 {dziesięć do potęgi -3} czyli 6,6/1000 albo jak ktoś woli 0,66%. BER o wartości 1.0E-2 oznacza błędy na poziomie 1%, czyli oznacza gorszy sygnał (jakość 80% zamiast 92%).

Przy dokładnej regulacji anteny, ustawienie kąta obrotu konwertera i odległość od czaszy najlepiej regulować kierując się najniższym współczynnikiem BER. (cyt. nOlsbit)

Jeśli masz nawet antenę posłoneczkową 60cm to jeszcze nie przesądza o jakości "mrożeniu" programów. Zrób reset dekodera epg + res + strzałka w prawo na panelu dekodera - poczekaj aż na wyświelaczu pojawi się napis TEST odczekaj a nast. wejdź w ustawienia - antena - ( jeśli masz inst. dwuprzewodową na Hot Birda) to ustaw najpierw LNB1, diseqc, konwerter universal - nast. kręć konwerterem - delikatnie w kierunku osi - ale milimetr po milimetrze bo nawet niewielki wychył znacznie zmniejsza jakość obrazu.

Wejdź na stronę operatora - poszukaj Forum - tam jest opisane - jak "krowie na rowie" :wink: - tylko uzbrój się w cierpliwość i weź pomocnika - Powodzenia - a z ciekawości napisz jakie uzyskałeś parametry w Twoim miejscu zamieszkania ( setup - diagnostyka :wink: )

(Karolekc5) #11

Ja tam od zawsze mam 60, od 2 lat tez 80 I tak samo odbierają !!

Częstą przyczyna może być Kabel, lub Konwerter, ostatnio byłem światkiem jak nowy działał i nie działał jak migacz w samochodzie po wymianie ok , a siła sygnału była wzorowa:)

PS: Konwerter może ulec uszkodzeniu podobno jak podłącza kabelek od anteny pod włączony dekoder:) Wiec po przełączeniu może go trafiło. Albo tak ze zawiało coś w antenę, i programy z jednego transpondera mogą działać ok a inne z innego ze słabszym sygnałem już nie :slight_smile:

(Marcinre) #12

Hmmm.... no niech będzie -- jeśli mowa już o kablu - to także prawidłowo zarobione wtyczki "F" . To, że cyfrę+, polsat, czy śp "wizja tv" ustawiało się - wycelowując w transponder główny danego operatora i patrzyło ( na jakość? ) się na nie pamiętam ale na zawsze dolny pasek by miał wartość jak największą. Tutaj jest podobnie z tym, że dodatkowo w transmisjach HD ważny jest dodatkowo współczynnik BER - to głównie on odpowiada za mrożenie obrazu .

Z doświadczenia wiem, że przy porawnie ustawionej antenie gdzie BER .. E-3 , E-4 itd. znakomicie sobie radzi ze śniegiem na talerzu czy opadami deszczu - no oczywiście w rozsądnych ilościach.

Zresztą -- wpisz sobie w Google " jak poprawnie ustawić antęnę do odbioru "n" albo wejdź po prostu na forum "enki" poszukaj i zobaczysz o co chodzi.

(Maciejboss) #13

moze byc za mała czasza albo slaba jakosc,czasem tak sie zdarza przy kanalach HD

(lukasz_n) #14

cóż, sprawdziłem czasza była zasypana, odśnieżyłem i oto jakie mam wyniki (dzięki za odpowiedzi) HD chodzi bez zarzutu żadnych ścięć, żadnego przycinania, czy skoków sygnalu (zielona dioda i czerwona na przemian), jakość chwieje się od 88 do 92.

(sorry za jakość zdjęcia-> z telefonu)

zdjcie008d.th.jpg

(xyzzyx) #15

To właśnie jest główny powód że w naszych warunkach klimatycznych anteny offsetowe sprawują się lepiej niż anteny paraboliczne które śnieg wypełniał zupełnie. Pozdrawiam.

(Erufenrito) #16

Czyli miałem rację, ze to wina śniegu w czaszy :wink:

Temat do zamknięcia.