Talerz z cyfrowego polsatu a N -> zacinanie się programow

Mam mały kłopot, u znajomego ostatnio była wymiana z C polsat na N, niby wszystko ładnie pięknie ale obraz się przycina (standardowa antena od cyfrowego polsatu), co może być tego przyczyną? sam mam u siebie tak podłączony dekoder i wszystko jest ok, niestety u kumpla bania, przycina się (a też mam zwykły talerz), dodam że cyfrowy polsat ładnie śmiga Trzeba antene przestawić czy coś?? czy może jakoś dokładnie nakierować?

Proszę o pomoc, bo jestem w tym zielony

Cyfrowy Polsat i eNka nadają z jednego transpondera, więc jeżeli talerz jest dobrze ustawiony nie ma potrzeby jego przestawiania.

Tylko to trochę dziwne, wcześniej u niego talerz ustawiał gosć z serwisu i było wszystko ok, więc powinien tylko podłączyć zasilanie do nbox, kabel i tyle, powinno działać. A czy tego przyczyną może być zwykły talerz od Cyfrowego polsatu (instalacja ok 2 lat temu), za mały czy coś?

Problemem jest wielkość talerza. Miałem to samo, szczególnie na programach w HD. Po wymianie na 80cm wszystko śmiga :slight_smile:

coś musi być nie tak, więc gdy wykrywa ustawienia anteny to siła prawie max jakość skacze od 63-92%, ale co jakiś czas jakość jest 0% czerwona diodka a potem zielona i znowu skacze, sprawdze jeszcze jutro rano, a możliwe że to przez złe ustawienie?? albo przysypana czasza?

Jeśli czasza jest przysypana to nie ma jak koncentrować sygnału - odśnieżcie ją i zobaczcie jak będzie.

No może nie do końca. “N” ma również swoje transpondery:11.258H i 11.449H. Ja zacząłbym od sprawdzenia czy cała konstrukcja jest dobrze skręcona, jeżeli są luzy to nawet lekki wiatr potrafi czynić j…a. Sprawdzić czy kabel na "F-ach"nie jest luźny. Następnie jeszcze raz ustawić czaszę na max. sygnał. Wielkość czaszy ma zasadnicze znaczenie, wszyscy nadawcy programów HD piszą o tym. Sygnał SD może nawet na czaszy 60 cm. chodzić a do HD czasem nawet 80cm nie wystarczy. Jeżeli dołożyć do tego zimową aurę i fakt że część czaszy zasypana śniegiem nie pracuje, kłopoty murowane. Powodów może być jeszcze wiele. Choćby spadający z dachu śnieg który prawie trafił w rurkę z konwerterem lub skrzywił(lub przestawił) czaszę.Konwerter pewny?. Pozdrawiam.

Śmieszą mnie anteny montowane standardowo (45cm). Nawet 60cm jest zbyt mała. 90cm. Konwerter mógł zostać uszkodzony (mrozy, lub od wilgoci). Przewód raczej nie mógł się uszkodzić.

Kiepski na mrozie też popęka.

Witam!!

Podstawą dla poprawnego odbioru czy to w dekoderach Turbo , nrecorderach, czy w białych jest ustawienie na kanale podstawowym 3 - TVN HD parametru BER ( Bit Error Ratio ) . Gdzie siła mówi o Twoim połączeniu elektrycznym konwertera z dekoderem, jakość - większa od 60% a BER większy niż 1.0E-2 - gdzie to oznacza 1% błędu

Parametry “Jakość sygnału” i BER, które pokazuje nbox są ze sobą związane. Poprawa jakości sygnału skutkuje mniejszą ilością błędów w sygnale cyfrowym, czyli BER staje się mniejszy. Zapis 6.6E-3 jest równoważny 6,6x10-3 {dziesięć do potęgi -3} czyli 6,6/1000 albo jak ktoś woli 0,66%. BER o wartości 1.0E-2 oznacza błędy na poziomie 1%, czyli oznacza gorszy sygnał (jakość 80% zamiast 92%).

Przy dokładnej regulacji anteny, ustawienie kąta obrotu konwertera i odległość od czaszy najlepiej regulować kierując się najniższym współczynnikiem BER. (cyt. nOlsbit)

Jeśli masz nawet antenę posłoneczkową 60cm to jeszcze nie przesądza o jakości “mrożeniu” programów. Zrób reset dekodera epg + res + strzałka w prawo na panelu dekodera - poczekaj aż na wyświelaczu pojawi się napis TEST odczekaj a nast. wejdź w ustawienia - antena - ( jeśli masz inst. dwuprzewodową na Hot Birda) to ustaw najpierw LNB1, diseqc, konwerter universal - nast. kręć konwerterem - delikatnie w kierunku osi - ale milimetr po milimetrze bo nawet niewielki wychył znacznie zmniejsza jakość obrazu.

Wejdź na stronę operatora - poszukaj Forum - tam jest opisane - jak “krowie na rowie” :wink: - tylko uzbrój się w cierpliwość i weź pomocnika - Powodzenia - a z ciekawości napisz jakie uzyskałeś parametry w Twoim miejscu zamieszkania ( setup - diagnostyka :wink: )

Ja tam od zawsze mam 60, od 2 lat tez 80 I tak samo odbierają !!

Częstą przyczyna może być Kabel, lub Konwerter, ostatnio byłem światkiem jak nowy działał i nie działał jak migacz w samochodzie po wymianie ok , a siła sygnału była wzorowa:)

PS: Konwerter może ulec uszkodzeniu podobno jak podłącza kabelek od anteny pod włączony dekoder:) Wiec po przełączeniu może go trafiło. Albo tak ze zawiało coś w antenę, i programy z jednego transpondera mogą działać ok a inne z innego ze słabszym sygnałem już nie :slight_smile:

Hmmm… no niech będzie – jeśli mowa już o kablu - to także prawidłowo zarobione wtyczki “F” . To, że cyfrę+, polsat, czy śp “wizja tv” ustawiało się - wycelowując w transponder główny danego operatora i patrzyło ( na jakość? ) się na nie pamiętam ale na zawsze dolny pasek by miał wartość jak największą. Tutaj jest podobnie z tym, że dodatkowo w transmisjach HD ważny jest dodatkowo współczynnik BER - to głównie on odpowiada za mrożenie obrazu .

Z doświadczenia wiem, że przy porawnie ustawionej antenie gdzie BER … E-3 , E-4 itd. znakomicie sobie radzi ze śniegiem na talerzu czy opadami deszczu - no oczywiście w rozsądnych ilościach.

Zresztą – wpisz sobie w Google " jak poprawnie ustawić antęnę do odbioru “n” albo wejdź po prostu na forum “enki” poszukaj i zobaczysz o co chodzi.

moze byc za mała czasza albo slaba jakosc,czasem tak sie zdarza przy kanalach HD

cóż, sprawdziłem czasza była zasypana, odśnieżyłem i oto jakie mam wyniki (dzięki za odpowiedzi) HD chodzi bez zarzutu żadnych ścięć, żadnego przycinania, czy skoków sygnalu (zielona dioda i czerwona na przemian), jakość chwieje się od 88 do 92.

(sorry za jakość zdjęcia-> z telefonu)

zdjcie008d.th.jpg

To właśnie jest główny powód że w naszych warunkach klimatycznych anteny offsetowe sprawują się lepiej niż anteny paraboliczne które śnieg wypełniał zupełnie. Pozdrawiam.

Czyli miałem rację, ze to wina śniegu w czaszy :wink:

Temat do zamknięcia.