Tani, cichy serwer - jakie komponenty?

Witam serdecznie!

Noszę się z zamiarem postawienia serwera w mieszkaniu, jak najniższym kosztem, najlepiej chłodzonym pasywnie lub jakimś cichym wolnoobrotowym wentylatorem.

Druga rzecz jest taka, że chcę to umieścić w racku. Posiadam wolną półkę zapasu 1U, wysokość przestrzeni w środku: 37mm i zastanawiam się, czy da się tam coś upchnąć:-)

Na serwer chciałbym wydelegować streaming, szyfrowanie ruchu sieciowego (~20Mbit max), voice i kilka innych usług. Jeżeli dałoby się na tym wirtualizować, byłoby super.

Myślę o wepchnięciu w półkę płyty głównej ze zintegrowaną grafiką, 4 GB RAM lub więcej w przypadku wirtualizacji, dysk SATA itd.

Nie ma przedziału cenowego, wydam tyle, ile będę musiał, choć wiadomo, że im mniej tym lepiej:)

Bardzo Was proszę o radę oraz z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam,

hnt

Pomyśl nad Celeronem G530/540/550 (2R/2W) + tania płyta na chipsecie H61 (ewentualnie B75 jeśli przyda Ci się USB 3.0 i SATA III). Razem z 4 GB RAM wyjdzie poniżej 400 zł. Wydajność powinna być wystarczająca (chociaż to już musisz sam ocenić) , procesor obsługuje sprzętową wirtualizację i posiada zintegrowany układ graficzny - HD 2000. TDP na poziomie 65W, co oczywiście do osiągnięcia nie jest (to samo TDP mają choćby procesory i3-2xxx, które posiadają wyższe taktowanie, więcej pamięci podręcznej i HT, a i one w stresie nie dobijają do 60W). Gdzieś widziałem recenzję Celerona G540, cały zestaw pobierał pod obciążeniem ~70W. Procesor da radę chłodzić pasywnie (jakby co, można zejść trochę z taktowaniem i napięciami), ale to raczej bez sensu, bo i tak zostaje kwestia zasilacza i dysku. Jeśli już, to właśnie w jakieś lepsze chłodzenie z większym i cichym wentylatorem.

P.S. Nie wiem konkretnie jakiej mocy potrzebujesz, jeśli do Twoich zastosowań przyda się procesor z obsługą większej ilości wątków, możesz pomyśleć nad i3-3220 (2R/4W, TDP 55W) lub nawet jego niskonapięciową wersją - 3220T (TDP zaledwie 35W). Z tym, że to już koszt w okolicach ~440-460zł za sam CPU.

Jeśli chodzi o maksymalne zarządzanie energią pomyśl nad Atomami, chociaż wydajnością one nie powalają na kolana.