Tani komputer z systemem na allegro a oryginalność systemu

Witam

Wiem, że takich tematów było mnóstwo ale każdy to odrębny przypadek (podobnie jak mój)

Kupiłem komputer lenovo na aukcji który (wg sprzedającego) posiada oryginalny system.

Wszystko wygląda w porządku tylko że dostałem jedynie paragon na komputer.

Na samym komputerze (obudowie) nie ma naklejki z SN Windows.

Komputer ma partycje Recovery z której można zainstalować system, który po instalacji jest już aktywowany. Wszystko z logiem lenovo itp itd

Jednak opcja recovery jak i sam system po nowej instalacji jest w języku hiszpańskim. To jest dziwne (komputer bardzo budżetowy)

Recovery systemu w takiej wersji jest zatem zbędne.

Moje pytania brzmią:

Czy na obudowie powinna znajdować się naklejka z SN Windows?

Czy jeśli usunę partycje Recovery z systemem (prawdopodobnie stworzoną przez producenta / dystrybutora) i zainstaluje system z czystego obrazu (ściągniętego z internetu), wykorzystując klucz “wydobyty” z tego systemu to będzie złamanie licencji?

 

 

Może łaskawie podasz jaki to jest system? Wiem, że Windows, może Win 98?

 

To zależy, jeżeli na urządzeniu jest zainstalowany system Windows 7 bądź starszy to tak, naklejka COA powinna być przyklejona na obudowie. Jeżeli na urządzeniu jest zainstalowany np. Windows 8 to brak naklejki COA jest uzasadniony, ponieważ klucz do systemu jest zapisany w BIOSie (UEFI).

Przepraszam bardzo za mój nieogar

Windows 8.1 64 bit

No i to wiele wyjaśnia.

W przypadku Windows 8 naklejka powinna być, jednak nie ma nie niej numeru seryjnego.

Sprawdzałeś pod baterią?

Podaj linka do aukcji.

To jest laptop.

Pod baterią (o ile dobrze pamiętam) jest tylko jakaś naklejka z kodem kreskowym, wygląda jak numer seryjny

Pod spodem - naklejka Windows 8 jest ale wygląda jak taki hologram - żadnych numerów

Link do aukcji

http://allegro.pl/show_item.php?item=5932804921

No i właśnie ta naklejka jest dla Ciebie najważniejsza. Jest bez numeru bo w przypadku win 8/8.1/10 ma być bez numeru.

 

Z tytułu wątku i treści pierwszego postu wynikało jakbyś kupił od kogoś jakiś używany/poleasingowy tani komputer z “kombinowanym” systemem. A po linku do aukcji widzę, że kupiłeś po prostu tani nowy (ewentualnie jakiś powystawowy) laptop od legalnie działającej firmy a z powodu swojego niedoinformowania oraz szczątków “wiedzy” gdzieś usłyszanej “szukałeś dziury w całym”

 

Wobec tego przepraszam, ale jestem z czasów, kiedy na komputerach były “te większe naklejki”. Nie sądziłem, że jakieś “złotko” może być wyznacznikiem. Całe życie amator…

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Dla pewności aby sprawdzić ile i czy on już był używany - pobierz program HDTunei pokaż zrzut ekranu z zakładki Health - zobaczymy ile godzin dysk twardy przepracował.

Na chwile obecną użeram się z językiem hiszpańskim tego systemu więc to nie takie proste :slight_smile:

 

Ale użyłem z pendrive’a programu Speccy, w którym jest jasno napisane, że:

Power On Count: 25 times (sam włączałem go może z 5-6 razy)

Power On Time:1,2 days (komputer u mnie pracuje 4-5 godzin)

Więc tragedii nie ma :wink:

Ja na laptopie Della (nowy ze sklepu) z windows 8.1 też nie mam naklejki, nawet tej z,logo Windows, wiec jest okej. System po czystej instalacji aktywuje się bez problemu. Laptop musiałem oddać do serwisu. Wymieniono mi płytę główną.  Dostalem dwie nowe licencje na Windows 8 i aktualizację do 10, ale to zwykła naklejka z kodem, nie COA.