Tani router o mocnym sygnale?

Witam
W zasadzie jest potrzebny albo repeater (range extender) albo access point. Chyba w sprzęcie mającym obie funkcje ten AP pozwalałby zawsze uzyskać mocniejsze wifi (???) a w domu mam jakieś dziwne ściany i np TP-Link 850RE (v2) przed ścianą ma -58 dbi a metr za ścianą już tylko -77 dbi i z każdym metrem dalej traci okropnie.
Miałem na 1 wieczór testowo TP-Linka 841n - wydawał się mieć mocniejszy sygnał ale tez zbyt słaby aby wifi funkcjonowało w miarę w docelowym pokoju.
Jaki tani (do 100 pln) inny model mógłby okazać się skuteczniejszy?

Za 100 zł nie zrobisz dobrego wifi. Rozważ kabel.

Jak router z dłuższymi antenami, to jego wymiana niewiele zmieni. Mają zestandaryzowane parametry, w tym moc nadajnika i nawet zastosowanie nielegalnego urządzenia z silniejszym nadajnikiem niewiele zmieni, bo podłączone bezprzewodowo urządzenia nadal będą mieć nadajniki ze standardową mocą.

Można zrobić cztery rzeczy:

  1. Przestawić router w inne miejsce. Metodą prób i błędów dobrać taką jego lokalizację, gdzie sygnał będzie najlepszy w miejscach docelowych.
  2. Podłączyć lepsze anteny do urządzeń bezprzewodowych. Ale to raczej opcja dla komputera stacjonarnego, bo urządzenia przenośne mają wbudowane na stałe.
  3. Ustawić na sztywno mniejszą szybkość transmisji radiowej w routerze. Z powodu stosowanych typów modulacji im mniejsza szybkość, tym stabilniej się zachowuje na dalszych dystansach.
  4. Sprawdzić przy pomocy jakiegoś programu do analizy pasma wi-fi, które jego podzakresy są najmniej zakłócane przez zewnętrzne sygnały. I wpisać na sztywno kanał nadawania routera. Bo może być tak, że na danym kanale pracuje więcej routerów w okolicy, stąd łącze może być mniej stabilne na tym kanale, po zmianie kanału będzie lepiej.

Dzięki za odpowiedzi.
Kabel w docelowym nie wchodzi w grę niestety.
Kanał wybrałem wolny (4) a w otoczeniu roi się na kanałach 2, 8 i 11.
Przestawienie routera nie za bardzo wchodzi w grę.
Mniejsza szybkosc transmisji w routerze… tym głównym (Dasan)? Sęk w tym że w pozostałej częsci domu jest teraz bardzo dobrze i nie chciałbym tego zepsuć. Dlatego kombinuję z tym AP na parterze no ale chyba nic nie da sie zrobić. A swoją droga dziwna ta sciana Ciągnie się na parterze i na 1. piętrze a na piętrze znacznie słabiej tłumi. Na dole (a właśnie tam zależałoby mi bardziej) tłumienie jest znacznie większe. Po prostu pech. No ale przynajmniej wiem że nie ma szaleć z innymi sprzętami bo rezultat będzie porównywalny.

Kierując się recenzjami w necie od dwóch miesięcy z powodzeniem używam https://www.morele.net/router-totolink-ac1200-a3002ru-1087504/
Trochę powyżej budżetu, ale mogę polecić. W recenzjach wyróżniał się właśnie bardzo dobrym zasięgiem, co mogę potwierdzić.

Może być jednak tak, że WiFi średnio spełni twoje oczekiwania. Polecam rozejrzeć się za rozwiązaniami typu https://www.morele.net/wyszukiwarka/0/0/,,,,,,,,,,/1/?q=homeplug.

bierz pod uwage bezpieczeństwo i to czy producent bedzie aktualizować firmware

Dzięki za odp.
Homeplug odpada - stara instalacja z licznikeim “po drodze”…
Zauwazyłem że w sprzedaży można znaleźc także znacznie tańszy router tego producenta o całkiem dobrych opiniach. Chyba muszę blizej rozeznac temat.

Bezpieczenstwo jest ważne ale chyba każdy router oferuje podobne a aktualizacja firmware… potrzebuję sprzętu na już a nie aby czekać na aktualizację która być może coś poprawi…

Myślę ze najtańszym rozwiązaniem będzie ten model : Tenda F3 300Mbps Wi-Fi Router, ma funkcję repeater i dosyć dobrze radzi sobie z zasięgiem.

http://www.cdr.pl/p5608,tenda-f3-bezprzewodowy-router-2-4-ghz-300-mb-s-2t3r-vlan.html

Dzięki za odpowiedź. Może nieco bardziej opiszę mój problem. Zaznaczam że nie jestem zbyt biegły w tematyce sieciowej stąd być może w moim rozumowaniu są błędy, nieścisłości o których sprostowanie proszę :wink:

Na piętrze mam router Dasan (o ile pamietam GPON H640GW czy jakoś tak - piszę teraz z pracy) dostarczony przez providera. Potrzebuję w miarę dobry sygnał na parterze, dokładnie po przekątnej budynku. Do tej pory eksperymentowałem z kilkoma repeaterami ale żaden z nich (każdy był w cenie do 150 pln) nie dawał w tym feralnym pokoju dobrego sygnału. Przeważnie już w drzwiach bylo -90 dbi. Niedawno miałem remont i z piętra na parter w pionie został pociągnięty kabel internetowy co teraz daje mi możliwośc zastosowania access pointa.
Wychodzę z założenia że sygnał w gniazdu na dole jest znacznie silniejszy niż sygnał otrzymywany na parterze nawet w najkorzystniejszym miejscu przez wifi z piętra. Tym samym sygnał wejściowy urządzenia na dole lepiej otrzymywać z tego nowego kabla niż z wifi co wskazuje na wyższośc zastosowania access pointa nad repeaterem. Czy to rozumowanie jest poprawne?
No a poza tym urządzenia z zewnętrznymi, niezabudowanymi antenami powinny mieć lepszy sygnał niż te z zabudowanymi. Dokupiłem TP-Linka 850RE który działa na piętrze jako repeater dając świetne wifi w każdym pomieszczeniu ale sieć rozszerzona którą tworzy, na dole w tym feralnym pokoju oscyluje na granicy “to be or not to be” :wink:
Mam przypuszczenie że urządzenie z antenami zewnętrznymi może działać tam lepiej. To podejrzenie potwierdził TP-Link 841N ale ku mojemu zaskoczeniu poprawa była zaskakująco niewielka. Tyle że ten 841 ma anteny 3 dB. Może inny router z funkcją access pointa i antenami 5 dbi miałby większą szansę?
Niestety nie mam już możliwości aby na dole pociągnąć kabel dalej. Stąd moje kombinacje… Internet w tamtym feralnym pokoju nie musi działać rewelacyjnie :wink: wystarczy żeby był przez cały czas a nie pojawiał się i znikał jak w najlepszej dotychczas wypróbowanej konfiguracji (tzn z 841N)…


Myślę ze na twoje bolączki z internetem w domu na parterze będzie taki oto zestaw :
http://www.cdr.pl/p4664,tp-link-tl-wpa4220kit-zestaw-transmiterow-sieciowych-av500-z-wifi-300mb-s.html
Czyli zamiast kabelka, internet będzie działał po instalacji elektrycznej a do tego jeden z transmiterów sieciowych ma wbudowany moduł wifi. czyli i będzie internet po wifi i będzie kabelek do komputera stacjonarnego.