Tania dobra płyta główna pod AMD FX

Witam, przymierzam się do zakupu procesora AMD FX ośmio lub sześcio rdzeniowego, są całkiem dobre ceny więc, pomyślałem o kupnie.

Mam jednak problem z wyborem płyty głównej, nie chcę na nią wydawać pieniędzy wiekszych niż ok 170 zł, głównym warunkiem jest to, że płyta powinna umożliwiać overclocking oraz mieć 4 wejścia na RAM ponieważ chcę dołożyć do obecnego zestawu jedną kość 4 GB 1333Mhz bądź jedną 8GB 1333Mhz, a obecne pamięci chciał bym zostawić.

Tu w zasadzie moje drugie pytanie ponieważ chciałbym się dowiedzieć czy dołożenie jednej pamięci np Kingston kvr d3n9/4gb do obecnych nie będzie powodowało żadnych zgrzytów, czy jednak płyta musi mieć funkcję mem ok?

Dodam iż na obecnej płycie bardzo fajnie i łatwo podkręcało się stary procesor, wiec myślałem o płycie asrocka, ponieważ znam jej bios, jednak przy 8śmiu rdzeniach raczej nie planuje podkrecania procesora więc zasadniczo płyta może być innej firmy.

 

Mój obecny zestaw to:

płyta główna Asrock M3A785GM-LE/128M, 

Procesor AMD Athlon II x2 240  oc na 3.3 Ghz

RAM  2x Kingston KVR 1333d3n9/2, 1,5V czyli łącznie 4 Gb RAM

Zasilacz Chieftec 410 W

Grafika Gigabyte Radeon HD7770 OC

 

Zasilacza nie zamierzam zmieniać, jest ok jak na taki zestaw a nowy będzie jeszcze mniej energożerny z tego co widzę, ponieważ nowy procesor pobiera mniej energii niż mój stary, proszę o poradę i dziekuję.

Jeśli chcesz koniecznie AMD FX i OC, to płyta MUSI mieć solidną sekcję zasilania. Na to przygotuj 300-350 zł minimum.

 

W tej sytuacji zakup FX staje się nieopłacalny, gdyż od 650 zł dostaniesz i5 4430 + dowolna płyta, na której będzie działał bez zarzutu. 

 

Z kompatybilnością pamięci RAM nie powinno być problemów.

 

Nowy zestaw nie będzie wcale mniej energochłonny z tym procesorem. Zasilacz może mieć ciężko, jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na AMD.

Rozumiem, więc jaką proponował byś płytę pod AMD, jeśli nie planował bym robienia na nim OC ? Pytam o jakiś konkretny model płyty za nieduże pieniądze.

Zasadniczo przy takiej liczbie rdzeni i standardowym taktowaniu ponad 3Ghz chyba wiele lat nie będzie potrzeby go podkręcać, najwyżej kiedyś zmienię płytę.

 

Jeśli chodzi o I5 to widzę, że cenowo taniej raczej wyjdzie zestaw AMD.

FX z płytą nawet i za 300 zł będzie tańszy niż samo I5 bez płyty, ponieważ 6 rdzeni to koszt ok 350 zł za nówkę, a 8 rdzeni widziałem ostatnio nawet za 400 zł używkę. samo I5 to koszt ok 800 zł, a wydajnościowo nie ma raczej między nimi jakichś potężnych róznic jeśli chodzi o bardziej domowe wykorzystanie.

Cenowo AMD wyjdzie taniej, ale wydajnościowo Intel zjada obecne procesory AMD.

Tak spytam, do jakich konkretnie zastosowań planujesz komputer? Jeśli chodzi o stricte domowe zastosowania, czyli jakieś tam gry + Internet i takie tam, to i tak nie będziesz mieć zbyt wiele pożytku z tych 6/8 rdzeni AMD. No chyba, że potrzebujesz komputera do prac, które tych rdzeni faktycznie wymagają, jak np. obróbka wideo.

Zrób sobie komputerowy rachunek sumienia, bo może być tak, że dwurdzeniowy G3258 lub czterowątkowy i3 4150 będą zdecydowanie wydajniejsze od tego, co może zaoferować AMD.

 

FX-y dopiero po solidnym podkręceniu nabierają sensu

Z OC, czy bez płyta musi mieć dobrą sekcję od FX 6300 w górę.

 

Tymi “rdzeniami” tak się nie zachwycaj, bo po pierwsze to nie są rdzenie tylko moduły (od 1 do 4 w zależności od modelu procesora)

Po drugie, wydajność przykładowo FX 8320 jest znacznie niższa od dowolnego i5. Żeby ten procesor nie odstawał mocno musisz go wysoko podkręcić, a to wiąże ze sobą koszt solidnej płyty głównej i także chłodzenia procesora (do standardowo taktowanego i5 wystarczy BOX).

 

 

Podaj budżet na zestaw, to coś konkretnie się złoży. 

A więc komputer ma służyć do gier, photoshopu, CAD, ale zabieram się także za programy graficzne 3d, typu Unity i 3DS max, ponieważ chcę wznowić dawne hobby i być może związać z tym kiedyś mój zawód, gdyż obecny to nie moja bajka ;).

 

Nie oczekuje nie wiadomo jakich mocy  tak jak pisałem wyzej,bo wiem że po AMD nie ma się co spodziewać cudów, jednak szkoda mi kasy na drogie procesory, nie spędzam całych dni przed kompem, jednak obecny procesor i tylko 4 giga Ram troszke blokują kartę graficzną i no mówiąc szczerze w nowych grach mam coraz większe ściny co strasznie mnie wnerwia. Poza tym chcę mieć zestaw który przynajmniej przez kilka lat mi posłuży, przy jednocześnie nie wielkich funduszach zainwestowanych w podzespoły. 

 Obecne części oprócz karty graficznej kupiłem wiele lat temu i zupełnie mnie zadowalały do tej pory.

 

Procesor jaki planuje kupic zważywszy na jakość do ceny to AMD FX-6300.

 

Budżet na płytę i proc to myślę max 600 zł. (a planowałem max ok 500;) )

 

Jeśli macie jakiś pomysł na wystarczajacy sprzet w tym budżecie proszę o propozycje, bede wczieczny.

i3 4160 + Asrock B85 Pro4

 

http://www.skapiec.pl/site/cat/1/comp/11219194

http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/7084580

 

Troszkę ponad te 600 zł, ale warto dołożyć. 

Dzięki, tak czytam i chyba coraz bardziej przekonuję się do intela, podziękował i pozdrawia.