Tania stacja robocza z możliwością grania

(KMRat) #1

Witajcie! Szukam możliwie taniej konfiguracji komputera i nie miałbym problemu, gdyby nie moje specyficzne “widzimisię” :slight_smile:
Jestem początkującym inżynierem mechaniki i chciałbym mieć zbudowany jak najtaniej komputer, który sprawnie przeprowadzałby symulacje MES za pomocą darmowego oprogramowania na Linuxie. Z drugiej strony lubię sobie pograć i chciałbym robić to w międzyczasie za pomocą wirtualnej maszyny z Windowsem :slightly_smiling_face: Chciałbym mieć więc możliwie tanią i wielowątkową platformę, zdolną do jednoczesnego robienia tych dwóch rzeczy.
Jestem przyzwyczajony do bardzo słabych komputerów, więc jeśli chodzi o gry, zależy mi tylko na tym, by była dobrze grywalna, nie potrzebuję miliona FPS-ów :stuck_out_tongue:
Czy taka konfiguracja jest możliwa do zbudowania? Wystarczy mi do tego celu zwykły, jednoprocesorowy komputer, czy warto iść już w stronę np. platform serwerowych z dwoma procesorami(mam możliwość zbudowania customowej obudowy)? Jaką konfigurację polecilibyście w takim przypadku?
Pozdrawiam :slight_smile:

(Veers) #2

Zdefiniuj: “możliwie taniej”.

(KMRat) #3

Płyta główna, procesor(albo 2) i pamięć za maksymalnie 800 złotych, im mniej tym lepiej. Resztę wezmę z domu lub będę dokupywał w miarę możliwości. Nie chcę nowego sprzętu, bo wiem, że się nie da za taką kwotę.

(takijeden.ninja) #4

Napisz jeszcze co to jest dla Ciebie bardzo słaby komputer (w sensie procesora)?

(daras28-82) #5

Kupyjesz?

Może coś takiego?
Doskonale podatne na rozbudowę a i na starcie całkiem mocne.

(KMRat) #6

Obecnie mam laptopa Acera z procesorem Core i3-2350M. Do zwykłego użytkowania i okazjonalnego grania w starsze tytuły jeszcze wystarczy, ale już nie raz ten sprzęt okazał się być za słaby, zwłaszcza przy pracy w Inventorze.

(KMRat) #7

Dokupował. Masz rację, wybacz mój błąd :slight_smile:
Całkiem ciekawa opcja :slight_smile:
Na allegro znalazłem jeszcze to:
http://allegro.pl/stacja-robocza-hp-z400-xeon-w3565-3-46ghz-win7pro-i6837869476.html

Zarówno w jednym i w drugim przypadku wadą jest brak możliwości uzupełnienia o drugie CPU, ale nie wiem, czy rzeczywiście jest mi to potrzebne, czy wystarczy mi pojedynczy procesor.

(daras28-82) #8

Dwuprocesorową XW6600 sam jakiś czas temu pogoniłem własnie za 8 stówek, wymierne korzyści z posiadania ośmiu rdzeni były nijakie głównie ze względu na niską wydajność rdzenia.

Obecnie pracuję na czterech rdzeniach po 4,3Ghz i wystarczy mi w 100%, radzi sobie z uciągnięciem jednocześnie konwersji wideo i gry bez zauważalnych spadków wydajności.
Dodam że mój obecny proc jest o jakieś 20% mocniejszy od tego W3565 jeżeli wierzyć testom…

(KMRat) #9

Czyli mam rozumieć, żeby odpuścić sobie temat dwóch procesorów? Który komputer z tych dwóch uważasz za lepszą bazę?

(eskimosek) #10

Tutaj i7 z 8GB RAM i calkiem niezla karta graficzna tylko musialbys dokupic sobie HDD.Na linuxa taka karta graficzna wystarczy.
http://allegro.pl/zestaw-i7-2600-gtx-650-ti-8-gb-ram-ddr3-i6840536501.html?no-rwd=1

(daras28-82) #11

Zawsze masz opcję dołożyć i wyrwać coś z 6-cio rdzeniowym Xeonem nowszej generacji.
Za te 1400 miałbyś już 12 wątków i 24GB ramu…
Ta aukcja się nie skończy tak nisko.

(KMRat) #12

No dokładnie, zwłaszcza że chcę już teraz coś kupić zanim mi kasa ucieknie :wink: niestety nie mam 1600 złotych do wydania “na już” :frowning:
Pytanie tylko czy zaoszczędzić i wziąć to HP bez pamięci i grafiki, w porównaniu do Twojej propozycji.

(eskimosek) #13

Ten i7 bedzie lepszy no i tylko dysk twardy brak.Porownanie wydajnosci https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Xeon+W3565+%40+3.20GHz
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-2600+%40+3.40GHz

TDP Xeon 130 W i7 95W.Jak dokupisz jeszcze RAM dysk i karte grafiki do "grania’ to cie ten Xeon wiecej wyniesie.

(sadaj72) #14

No to masz sporo opcji

Najtańsza to hp dl380 g6, dwuprocesorowy serwer w obudowie rack, dało się takie coś dorwać w granicach 600zł z jednym prockiem, ma sporo miejsca na pamięć RAM (maks 144GB lub więcej), nie hałasuje (ale może być głośniejszy od pc). Rozbudowa o gpu jest problematyczna, ale jako maszynka czysto obliczeniowa ujdzie.

edit: Do 600zł możesz nawet trafić na wersję z 2 cpu.

Droższa opcja to stacja robocza lenovo c20 2x xeon, da się znaleźć w cenie około 1000-1100zł, ze względu na obudowę typu desktop jest problem z dołożeniem mocnego gpu.

Trzecia opcja to stacje DELL lub HP, te pierwsze są drogie w rozbudowie, dodatkowy procesor jest w formie specjalnej “karty” z chłodzeniem, drogiej i trudno dostępnej. Stacje HP bywają po prostu drogie.

(daras28-82) #15

Uzupełnienie braków w takim rozbrojonym HP może zająć sporo czasu i trochę kasy.
Zerknij tu https://komputerymarkowe.pl/komputery-poleasingowe/397-dell-precision-t3500-xeon-hexa-core-347ghz.html

To jest akurat drogi sklep ale mają najlepsze sorty jeżeli chodzi o stan (wszystko praktycznie jak nowe), kupuję od nich od lat i nigdy nie było problemów nawet gdy z własnej winy uwaliłem płytę w stacji (wymienili w ramach gwarancji której dają rok).
Z pewnością uda ci się znaleźć to samo ale w cenie do tysiąca, pamięci ECC są tanie, a Xeon który tam siedzi zagoni nawet dwa starsze czterordzeniowe.

(takijeden.ninja) #16

No to tak:

• od tego co masz szybsze są już stare Xeony z serii 5400 (odpowiednik Core 2 Quad). Tu można ustrzelić w pełni wyposażoną stację roboczą z górką RAMu za niewielkie pieniądze (do 1000 zł). Mozliwe są konfigi dwuprocesorowe. Teraz mam zamiar jednego takiego staruszka reanimować i udało mi się już kupić do niego w śmiesznych pieniądzach 32 GB RAM (FBDIMM).
  • Dell T3500 to generacja wyżej (pierwsza gen. Core) i tu masz max. 1 procesor i 24 GB RAM, który niestety tani nie jest. Analogiczną konstrukcją jest hp z400. Moim zdaniem nie warto za to dać więcej niż 1300 zł w dobrej konfiguracji.

Jeśli nie potrzebujesz górki RAMu i dwóch procków, rozejrzyj się za za stacją roboczą w obudowie SFF hp z220. Konfigurację opartą o i7-3770/8GB RAM/HDD i słabiutkie Quadro idzie dostać do 1200 zł. Zyskasz USB3 i Sata3, których poprzednie jednostki nie mają. Możesz tam wsadzić kartę graficzną z poborem max 75 W i w standardzie low profile (jest taki GTX1050 i GTX1050Ti).

(KMRat) #17

Policzywszy sobie w głowie na szybko stwierdzam, że jednak lepszym wyjściem będzie zaoszczędzenie jeszcze kilku groszy i wzięcie czegoś mocniejszego i gotowego. Z220 wyjątkowo mnie przekonał do tej opcji. Jednak jeśli już, to zastanawiam się czy nie brać go w zwykłej obudowie. Brak możliwości włożenia takiego komputera pod monitor może mi przeszkadzać, ale za to nie będę ograniczony przy wymianie grafiki na mocniejszą. Ale to już inna historia :slight_smile:
Ze wcześniejszymi konfiguracjami zwróciłem się jeszcze o pomoc do brata, który zna temat dużo lepiej ode mnie, zobaczę co mi powie.
W tym miejscu chciałbym Wam podziękować za pomoc i cierpliwość. Będę informował, czy coś mi się uda ustrzelić :slight_smile: