Tania stacja robocza z możliwością grania

Witajcie! Szukam możliwie taniej konfiguracji komputera i nie miałbym problemu, gdyby nie moje specyficzne “widzimisię” :slight_smile:
Jestem początkującym inżynierem mechaniki i chciałbym mieć zbudowany jak najtaniej komputer, który sprawnie przeprowadzałby symulacje MES za pomocą darmowego oprogramowania na Linuxie. Z drugiej strony lubię sobie pograć i chciałbym robić to w międzyczasie za pomocą wirtualnej maszyny z Windowsem :slightly_smiling_face: Chciałbym mieć więc możliwie tanią i wielowątkową platformę, zdolną do jednoczesnego robienia tych dwóch rzeczy.
Jestem przyzwyczajony do bardzo słabych komputerów, więc jeśli chodzi o gry, zależy mi tylko na tym, by była dobrze grywalna, nie potrzebuję miliona FPS-ów :stuck_out_tongue:
Czy taka konfiguracja jest możliwa do zbudowania? Wystarczy mi do tego celu zwykły, jednoprocesorowy komputer, czy warto iść już w stronę np. platform serwerowych z dwoma procesorami(mam możliwość zbudowania customowej obudowy)? Jaką konfigurację polecilibyście w takim przypadku?
Pozdrawiam :slight_smile:

Zdefiniuj: “możliwie taniej”.

Płyta główna, procesor(albo 2) i pamięć za maksymalnie 800 złotych, im mniej tym lepiej. Resztę wezmę z domu lub będę dokupywał w miarę możliwości. Nie chcę nowego sprzętu, bo wiem, że się nie da za taką kwotę.

Napisz jeszcze co to jest dla Ciebie bardzo słaby komputer (w sensie procesora)?

Kupyjesz?


Może coś takiego?
Doskonale podatne na rozbudowę a i na starcie całkiem mocne.

Obecnie mam laptopa Acera z procesorem Core i3-2350M. Do zwykłego użytkowania i okazjonalnego grania w starsze tytuły jeszcze wystarczy, ale już nie raz ten sprzęt okazał się być za słaby, zwłaszcza przy pracy w Inventorze.

Dokupował. Masz rację, wybacz mój błąd :slight_smile:
Całkiem ciekawa opcja :slight_smile:
Na allegro znalazłem jeszcze to:
http://allegro.pl/stacja-robocza-hp-z400-xeon-w3565-3-46ghz-win7pro-i6837869476.html

Zarówno w jednym i w drugim przypadku wadą jest brak możliwości uzupełnienia o drugie CPU, ale nie wiem, czy rzeczywiście jest mi to potrzebne, czy wystarczy mi pojedynczy procesor.

Dwuprocesorową XW6600 sam jakiś czas temu pogoniłem własnie za 8 stówek, wymierne korzyści z posiadania ośmiu rdzeni były nijakie głównie ze względu na niską wydajność rdzenia.

Obecnie pracuję na czterech rdzeniach po 4,3Ghz i wystarczy mi w 100%, radzi sobie z uciągnięciem jednocześnie konwersji wideo i gry bez zauważalnych spadków wydajności.
Dodam że mój obecny proc jest o jakieś 20% mocniejszy od tego W3565 jeżeli wierzyć testom…

Czyli mam rozumieć, żeby odpuścić sobie temat dwóch procesorów? Który komputer z tych dwóch uważasz za lepszą bazę?

Tutaj i7 z 8GB RAM i calkiem niezla karta graficzna tylko musialbys dokupic sobie HDD.Na linuxa taka karta graficzna wystarczy.
http://allegro.pl/zestaw-i7-2600-gtx-650-ti-8-gb-ram-ddr3-i6840536501.html?no-rwd=1

Zawsze masz opcję dołożyć i wyrwać coś z 6-cio rdzeniowym Xeonem nowszej generacji.
Za te 1400 miałbyś już 12 wątków i 24GB ramu…
Ta aukcja się nie skończy tak nisko.

No dokładnie, zwłaszcza że chcę już teraz coś kupić zanim mi kasa ucieknie :wink: niestety nie mam 1600 złotych do wydania “na już” :frowning:
Pytanie tylko czy zaoszczędzić i wziąć to HP bez pamięci i grafiki, w porównaniu do Twojej propozycji.

Ten i7 bedzie lepszy no i tylko dysk twardy brak.Porownanie wydajnosci https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Xeon+W3565+%40+3.20GHz
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-2600+%40+3.40GHz

TDP Xeon 130 W i7 95W.Jak dokupisz jeszcze RAM dysk i karte grafiki do "grania’ to cie ten Xeon wiecej wyniesie.

No to masz sporo opcji

Najtańsza to hp dl380 g6, dwuprocesorowy serwer w obudowie rack, dało się takie coś dorwać w granicach 600zł z jednym prockiem, ma sporo miejsca na pamięć RAM (maks 144GB lub więcej), nie hałasuje (ale może być głośniejszy od pc). Rozbudowa o gpu jest problematyczna, ale jako maszynka czysto obliczeniowa ujdzie.

edit: Do 600zł możesz nawet trafić na wersję z 2 cpu.

Droższa opcja to stacja robocza lenovo c20 2x xeon, da się znaleźć w cenie około 1000-1100zł, ze względu na obudowę typu desktop jest problem z dołożeniem mocnego gpu.

Trzecia opcja to stacje DELL lub HP, te pierwsze są drogie w rozbudowie, dodatkowy procesor jest w formie specjalnej “karty” z chłodzeniem, drogiej i trudno dostępnej. Stacje HP bywają po prostu drogie.

Uzupełnienie braków w takim rozbrojonym HP może zająć sporo czasu i trochę kasy.
Zerknij tu https://komputerymarkowe.pl/komputery-poleasingowe/397-dell-precision-t3500-xeon-hexa-core-347ghz.html

To jest akurat drogi sklep ale mają najlepsze sorty jeżeli chodzi o stan (wszystko praktycznie jak nowe), kupuję od nich od lat i nigdy nie było problemów nawet gdy z własnej winy uwaliłem płytę w stacji (wymienili w ramach gwarancji której dają rok).
Z pewnością uda ci się znaleźć to samo ale w cenie do tysiąca, pamięci ECC są tanie, a Xeon który tam siedzi zagoni nawet dwa starsze czterordzeniowe.

No to tak:

  • od tego co masz szybsze są już stare Xeony z serii 5400 (odpowiednik Core 2 Quad). Tu można ustrzelić w pełni wyposażoną stację roboczą z górką RAMu za niewielkie pieniądze (do 1000 zł). Mozliwe są konfigi dwuprocesorowe. Teraz mam zamiar jednego takiego staruszka reanimować i udało mi się już kupić do niego w śmiesznych pieniądzach 32 GB RAM (FBDIMM).
  • Dell T3500 to generacja wyżej (pierwsza gen. Core) i tu masz max. 1 procesor i 24 GB RAM, który niestety tani nie jest. Analogiczną konstrukcją jest hp z400. Moim zdaniem nie warto za to dać więcej niż 1300 zł w dobrej konfiguracji.

Jeśli nie potrzebujesz górki RAMu i dwóch procków, rozejrzyj się za za stacją roboczą w obudowie SFF hp z220. Konfigurację opartą o i7-3770/8GB RAM/HDD i słabiutkie Quadro idzie dostać do 1200 zł. Zyskasz USB3 i Sata3, których poprzednie jednostki nie mają. Możesz tam wsadzić kartę graficzną z poborem max 75 W i w standardzie low profile (jest taki GTX1050 i GTX1050Ti).

Policzywszy sobie w głowie na szybko stwierdzam, że jednak lepszym wyjściem będzie zaoszczędzenie jeszcze kilku groszy i wzięcie czegoś mocniejszego i gotowego. Z220 wyjątkowo mnie przekonał do tej opcji. Jednak jeśli już, to zastanawiam się czy nie brać go w zwykłej obudowie. Brak możliwości włożenia takiego komputera pod monitor może mi przeszkadzać, ale za to nie będę ograniczony przy wymianie grafiki na mocniejszą. Ale to już inna historia :slight_smile:
Ze wcześniejszymi konfiguracjami zwróciłem się jeszcze o pomoc do brata, który zna temat dużo lepiej ode mnie, zobaczę co mi powie.
W tym miejscu chciałbym Wam podziękować za pomoc i cierpliwość. Będę informował, czy coś mi się uda ustrzelić :slight_smile: