Taniej kupić laptopa czy komputer stacjonarny?

Witam. Taniej kupić laptopa czy komputer stacjonarny? Oczywiscie wliczając podobnych parametrów monitor, klawiaturę i myszkę? O ile taki laptop jest droższy od PC? (z tymi samymi parametrami)

Na to nie ma żadnego wzoru. Trzeba poprzeglądać oferty i porównać.

Laptop o takiej samej wydajności co PC wychodzi drożej. W segmencie middle-endowym są najbardziej porównywalne ceny.

Wydaje mi się, że bardziej stacjonarka, ale w sumie nie widziałem jakiś testów, bo trudno o takie. Najlepiej określić budżet, złożyć (albo napisać tutaj) jakiś zestaw, potem poprzeglądać laptopy, zestawić i ocenić.

  • pudło jest bardziej przyszłościowe. Możesz dowolnie wymieniać części, a lapciaka raz na kilka lat wymienia się w całości. Przy częstych podróżach mogą być też bardziej awaryjne - więcej wstrząsów, stuknięć, upadków. Zawsze coś może się obluzować, skrzywić, potłuc, a pudło sobie bezpiecznie stoi na biurku (oczywiście lapciaka też można trzymać w domu :P).

Do użytku stacjonarnego kupujesz komputer stacjonarny, do przenośnego (ew. jak nie masz miejsca na stacjonarny) kupujesz laptopa.

Laptop jest droższy, ale zawiera już w sobie monitor, klawiaturę, touchpad.

W uzupełnieniu do postu Kpc21 dodam, że laptop można wybrać również gdy mamy ciasne warunki lokalowe. Stacjonarka zajmuje trochę metrażu w chałupie, bo trzeba przeznaczyć na ołtarzyk biurko.

Laptop oprócz monitora, klawiatury i touchpada zawiera również UPS, ale tego nie docenią raczej posiadacze niezawodnej sieci elektrycznej.

Laptopa raczej nie polecam zapalonym, domowym, osiadłym graczom gier komputerowych. Jeśli gry to jedyne lub główne zajęcie komputerowe, to laptop to raczej kiepski pomysł. Owszem istnieją gamingowe maszyny, ale cenowo znacznie się przepłaca a i szansa na throttling i gwizd wentylatorów spore.

Do tego w laptopie nie da się za bardzo nic podkręcić, nie można zmienić za bardzo żadnego podzespołu.

Laptop o identycznej wydajności jak komputer stacjonarny z osprzętem zawsze będzie droższy.

Koszty miniaturyzacji.

Zazwyczaj jak masz laptopa to za ta kasę kupisz 2-4x wydajniejsza stacjonarkę. Można kupić tanie laptopy i tanie stacjonarki, ale tanie stacjonarki są po prostu mocniejsze :stuck_out_tongue:

Laptop jest dobry dla mobilnych ludzi. Jeśli nie masz takich wymagań to proponuje pc. W tej samej cenie co laptop dostaniesz wypasionego peceta. Ale wszystko trzeba zacząć od rozróżnienia własnych potrzeb

Oczywiste, że laptop droższy. W szczególności Dell’e to już totalnie ceny windują w górę.

Forum PWSZ w Tarnowie to miejsce, gdzie znajdziesz rozwiązanie Twojego problemu.