Tańszy zestaw do gier z myślą o przyszłej rozbudowie

Planuję zakupić zestaw komputerowy do gier za około 2 tysiące złotych. Jednak zależy mi również aby można było go w przyszłości rozbudować, np. dołożyć kolejne 2x 4gb tych samych kości, wymienić kartę graficzną na mocniejszą oraz procesor np. o obecnej mocy ryzena 3600 tylko powiedzmy piątej generacji. Czy taki zestaw nadałby się do upgrade’u w przyszłości? (mam wątpliwości co do płyty głównej i mocy zasilacza) Pozdrawiam

https://www.x-kom.pl/lista/4fg9r43dd

Kupujesz płytę główną z najnowszym chipsetem pod AMD i traktujesz ją jako platformę pod przyszłą rozbudowę.

1 polubienie

No to tak.
RAM OK.
Zasilacz bardzo dobry, nie ruszaj.
Grafika, wg mnie RX 570 4GB, dlaczego? Bo ta grafika jest maksymalnie do wysokich ustawień w grach, więc nawet tych 4GB nie wykorzysta (zresztą CPU teraz ani na tyle nie pozwoli, a parę groszy zostanie na inne zmiany). Ewentualnie RX 580 8GB.
CPU rozumiem, że wybór ze względu na budżet i to wg mnie OK.
Płyta główna jest OK pod warunkiem, że nie planujesz podkręcać procesora.
Dysk SSD koniecznie do zmiany, czytałem mało ciekawe opinie o nim. Za niego: cx400, a400, tr200 lub su650.
Obudowa OK.

1 polubienie

Ja patrzyłbym w tą stronę: https://www.x-kom.pl/lista/5x5ttf7hh

1 polubienie

Trochę Pancia Ci już napisał, że karta lepsza tańsza będzie 570 4 GB, ze swojej strony poszedłbym na Twoim miejscu po bandzie.

Wyrzuciłbym dysk ssd i wziął HDD 1 TB, natomiast te zaoszczędzone 100-150 zł i 50 zł z tańszego Radeona przeznaczyłbym na zakup (nawet na Allegro bo używane są bezpieczne w 99%) Ryzena 1400 ostatnio za 300-400 zł można było dostać. Rożnica miedzy 1200 i 1400 jak miedzy i5 2xxx i i7 2xxx u Intela ;-). (najlepiej by wyszło 2600, ale to już więcej).

OK, będziesz cierpiał przez brak SSD, system będzie startował wolniej, przeglądarka i gry też, ale SSD nie ma wpływu na liczbę FPS . Łatwiej też dodać nawet 240 GB dysk za 150 zł niż później wydawać znowu 400 zł za procka, bo 1200 raczej dobrze nie sprzedaż na Allegro.

1 polubienie

Bardzo dziękuje za przydatne informacje :). Teraz zestaw wygląda tak:

Zastanawiam się czy w przypadku karty rx 570 4GB OC(nie zamierzam raczej podkręcać), ryzen 3 1600 będzie lepszym wyborem niż 3 1200(Czy procesor wykorzysta pełną moc z tą kartą)? Karta graficzna używana z allegro od jakiegoś sprawdzonego sprzedawcy za około 400zł, Grafika Sapphire RX 570 Pulse 4GB lub MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 4 GB. SSD zamieniony na tańszy m.2 + HDD 500GB Seagate ze starego komputera. Procesor w przyszłości pewnie będzie wymieniony w raz z kartą, plus dołożone 2x 4gb ram w dwa wolne sloty, także te podzespoły traktuję jako odpowiednie na dzisiaj.

Jak masz stary HDD weź Ryzena 1600, to naprawdę dobry procesor, pomijam że pierwsza generacja, ale on spokojnie kilka lat posłuży i zmieniać nie będzie potrzeby - od 1200 ze 2x mocniejszy. Natomiast kartę weź jednak sklepową, ten sprawdzony sprzedawca nie da Ci raczej 2-3 letniej gwarancji, pewnie pokoparkowa lub inna z “gwarancją rozruchową”. Możesz to zrobić, masz to nieszczęsne HDD a ssd może ze 2-3 miesiące poczekać - nie umrzesz od tego, wcześniej też żyłeś :slight_smile:

1 polubienie

Którą kartę wybrać do powyższego zestawu? :smiley:

Pomijając ew. kulturę pracy (nie mogę sprawdzić) najtańszą, w wydajności różnica w granicach błędu statystycznego (OC producenta) i ten najtańszy ma 36 miesięcy, czyli lepiej niż 24 u niektórych.

1 polubienie

Ja wyrobisz budżetem to weź proszę rx 580 8GB, bodaj Asrock Phantom jest za 799.

1 polubienie

Ten Asus 580 4GB który wybrałem jest na poziomie 570? Oglądając benchmarki w grach FHD to różnica pomiędzy 4GB VRAM a 8GB jest dosyć znikoma. Asus odpowiada mi też ze względu na dwa złącza HDMI zamiast 1 + 3 DP jak w większości kart które oglądałem.

Jakbyś zostawił starą i podrapana obudowę to rx 580 z 8 GB jest lepszy od rx 570 z 4 jakieś 10-15% zależnie od tytułu. RX 570 raczej mieści się w 4 GB pamięci, 580 jest odrobine mocniejsza ic zasem może jej brakować.

A połączenie 1600 + 580 to set do wymiany / dodania 8 gb ram do 16, obudowy i dysku na ssd a prócz tego ze 3-5 lat nic nie zmieniasz i masz FULL HD + wysokie, może z czasem z domieszka średnich.

1 polubienie