Tar.gz problem z instalcją paczki

Witam wiem że temat już był ale nie odsyłajcie mnie do Google bo tam już nic nie znalazłem.

problem polega na tym że pobrałem paczkę tar.gz wypakowałem. Wchodzę do folderu w którym ją wypakowałem. Odpalam konsole , wpisuję ./configure i mam to " bash: ./configure: No such file or directory" co to za komunikat i dlaczego sie pokazuje? screen

http://zapodaj.net/6acbd785aa0e.png.html

A masz zainstalowane narzędzia do kompilacji?

No widzisz, a ja wpisałem komunikat błędy który podałeś i w ciągu minuty znalazłem kilka możliwych rozwiązań.

Wykonaj polecenie ls w katalogu, gdzie chcesz uruchomić ./configure

Wynik wrzuć tutaj.

tomek@tomek-desktop:~/Pobrane/konverter$ ls

c:\trace_b.txt Doxyfile konverter.pro src

CVS konverter.kdevelop konverter.tag templates

distfiles konverter.kdevelop.pcs Makefile

docs konverter.kdevses media

tomek@tomek-desktop:~/Pobrane/konverter$

wynik ls

Dodane 01.05.2010 (So) 17:35

o jakie narzędzia dokładnie chodzi?

Po pierwsze upewnij się, czy danego programu nie ma w repozytoriach twojej dystrybucji. Jeśli nie ma, podaj jaki to program chcesz zainstalować. Instrukcję dotyczące programu powinny być w plikach README i/lib INSTALL z archiwum z programem.

w repo szukałem nie ma go po rozpakowaniu nie mam plików install bądź readme! !!

program ma służyć do konwertowania plików rmvb do avi

W takim razie podaj skąd ściągasz owy program (i konkretnie jaki to). Ogólnie jego twórca powinien gdzieś umieścić jakąś instrukcję obsługi.

niestety nie mam już historii przeglądania ww przeglądarce a znaleźć nie mogę. jeżeli chodzi o Google owszem jest coś na ten temat ale nic z tego nie czaje mam Linuksa od 2 dni.

Poszukaj w archiwum, które ściągnąłeś, program ma chyba jakąś nazwę?

ale gafę strzeliłem program jest przeznaczony na KDE tym czasem jak używam Gnome! myślę że w tym jest problem właśnie. mam nadzieję że dla potomnych posty sie przydadzą EOT

Pradopodobnie nie ma skryptu configure, w takim wypadku najczęściej wystarczy przejść do kompilacji kodu bez sprawdzania czy mamy w systemie wszystko co trzeba do zbudowania kodu binarnego, dlatego pomijasz configure i przechodzisz do kolejnego kroku:

make

su -c 'make install'

To nie robi różnicy, większość programów pisanych dla KDE działa bez problemu również pod Gnome jak i Xfce czy wielu innych :slight_smile:

Pozdrawiam!

W terminalu wpisz :

sudo apt-get build-dep NAZWA PROGRAMU

sudo make

sudo make install

Znając życie, gdy instalujesz na GNOME porogram z KDE, to pobierze niezbędne biblioteki, a dzięki poleceniu

sudo apt-get build-dep NAZWA PROGRAMU

dowiesz się ile tego będzie :lol:

na przyszłość polecam zapoznać się z tym : http://ccrma.stanford.edu/planetccrma/m … get.8.html

po za tym znalazłem gotowe paczki DEB :lol:

http://www.kraus.tk/projects/konverter/packages/

zatem albo kompilacja albo instalka z DEB :lol:

Jest jeszcze program Auto-Apt , który pobiera wszystko czego skrypt configure nie wynajdzie a używa się tego tak:

  • zamiast

jeśli ów program przeznaczony jest na KDE- to jest napisany w Qt. Ściągnij libqt4-dev (bądź jak to się tam w ubuntu nazywa), później odpal

qmake -project

qmake

make

pojawi się w owym katalogu plik wykonywalny, odpal go przez ./nazwa_pliku

wielkie dzięki dla Wszystkich