Taśma ATA tryb PIO

Czym się różnią taśmy Ata pod dysk 80 żyłowe od 40 żyłowych

mi się ustawił tryb PIO na dysku i w żaden sposób tego nie mogę zmienić co może być przyczyną /’

nawet przepoiłem inny dysk to samo odinstalowałem te IDE w menadżer urządzeń też nic system przeinstalowałem też nic BIOS zresetowałem też nic tylko taśmy nie mam innej . Czy to może powodować taśma czasami mi się nawet dysk nie odpala tylko muszę tam poruszać koło tej taśmy .

Czy może być to wina taśmy czy już płyta główna siada kiedyś też mi się tak przestawiło ale jakoś to zmieniłem w menadżer urządzeń a jak potem mi się to znowu stało to za chiny nie mogę tego zmienić !!

Proszę o radę podpowiedz bo komputer chodzi mi jak mól

Typ procesora AMD Athlon, 1049 MHz (10.5 x 100)

640 ramu

Nazwa dysku twardego SEAGATE Barracuda ATA IV 40016 40gb

Karta GeForce FX 5500 128mb

Nazwa płyty głównej MSI K7T Power/Pro/Pro2/Pro2-A/Turbo/Turbo2/Turbo Limited Edition

Typ BIOS’u Award Modular

Taśmy 80-żyłowe mają większą przepustowość.

Dyski twarde ATA powinny być podłączone do płyty głównej taśmą 80-żyłową.

Może masz uszkodzoną taśmę IDE ? Najlepiej kup nową - wydatek, to ok. 5 zł. w sklepie komputerowym.

Do której taśmy masz podłączony napęd optyczny ? Jeżeli do tej samej, co dysk twardy, to zmień to w ten sposób:

Dysk twardy pozostaw na taśmie PRIMARY IDE - podpięty do ostatniej wtyczki taśmy, zworką ustawiony, jako MASTER (MA).

Napęd optyczny podłącz do drugiej taśmy (jeżeli nie masz, kup) -SECONDARY IDE - podpięty do ostatniej wtyczki taśmy, zworką ustawiony również, jako MASTER (MA).

Najlepiej zakup dwie taśmy IDE 80-żyłowe. Wymienisz te stare.

P.S. Nie powinno zestawiać się na jednej taśmie IDE napędu optycznego i dysku twardego, ponieważ może to drastycznie obniżyć wydajność dysku twardego.

Dyski twarde (dysk twardy) do jednej taśmy, a napędy optyczne (napęd optyczny) do drugiej taśmy.

Kupiłem nową taśme komp mi zaczoł się wieszać zaczołem przeinstalowywać system

ale za każdym razem kiedy zaczyna się instalacja systemu po skopiowaniu tych plików wyskakuje niebieski ekran i pc się wiesza i tak za każdym razem !!

Napęd mam podłączony pod inną taśme zworki na dysku mam na master a na napędzie na sleve

Już nie wiem co mam z tym zrobić !!

przeinstalowywać tzn. sesja naprawcza R ?? czy na czysty sformatowany dysk ?? na pewno dobrze podłączyłeś taśmę ?? nie na odwrót ?? przetestuj pamięć ram programem memtest, podaj dokładny kod błędu 0xbla bla bla…

Skoro napęd optyczny jest na osobnej taśmie jedynym urządzeniem, to powinien być ustawiony zworką, jako Master.

Tak na czysty dysk zainstalowałem . przestawiłem też na master na napędzie i nic dalej jest tryb PIO

jeżeli chodzi o ram to mam trzy kości i sie bawiłem raz wyciągłm jedna a;lbo drugą zostawiłem i to samo.

jak mówie kiedyś też tak mi się stało ale jakoś się przestawiło …

zajrzyj do biosu i sprawdź czy masz na obu kanałach ustawione ultra dma na enabled :P.

Tak też tam to zrobiłem napęd działa mi w trybie DMA . Ale już dysk nie

spróbuj podłączyć dysk do innego gniazda ide/ata na płycie, może gniazdo jest walnięte

Miałem ten sam problem z dyskiem na ATA, w menadżerze urządzeń PIO na DMA nie przestawisz, ale zrobić można to w rejestrze. Poniższy obrazek ilustruje krok po kroku co trzeba zrobić. Powodzenia.

http://img148.imageshack.us/img148/6924/post1491154256230eg7.jpg

Jakbyście mieli jakiś problem i powyższe rozwiązanie by wam nie pomogło to macie tutaj link do bardzo dobrego opisu co zrobić (i dlaczego tak się czasami dzieje - zamiana DMA na PIO) aby przywrócić DMA (po angielsku):

http://winhlp.com/node/10#comment-22

może dysk ci pada albo jest za stary