Taśma ATA tryb PIO

(Warczanek) #1

Czym się różnią taśmy Ata pod dysk 80 żyłowe od 40 żyłowych

mi się ustawił tryb PIO na dysku i w żaden sposób tego nie mogę zmienić co może być przyczyną /'

nawet przepoiłem inny dysk to samo odinstalowałem te IDE w menadżer urządzeń też nic system przeinstalowałem też nic BIOS zresetowałem też nic tylko taśmy nie mam innej . Czy to może powodować taśma czasami mi się nawet dysk nie odpala tylko muszę tam poruszać koło tej taśmy .

Czy może być to wina taśmy czy już płyta główna siada kiedyś też mi się tak przestawiło ale jakoś to zmieniłem w menadżer urządzeń a jak potem mi się to znowu stało to za chiny nie mogę tego zmienić !!

Proszę o radę podpowiedz bo komputer chodzi mi jak mól

Typ procesora AMD Athlon, 1049 MHz (10.5 x 100)

640 ramu

Nazwa dysku twardego SEAGATE Barracuda ATA IV 40016 40gb

Karta GeForce FX 5500 128mb

Nazwa płyty głównej MSI K7T Power/Pro/Pro2/Pro2-A/Turbo/Turbo2/Turbo Limited Edition

Typ BIOS'u Award Modular

(Seba86mu) #2

Taśmy 80-żyłowe mają większą przepustowość.

Dyski twarde ATA powinny być podłączone do płyty głównej taśmą 80-żyłową.

Może masz uszkodzoną taśmę IDE ? Najlepiej kup nową - wydatek, to ok. 5 zł. w sklepie komputerowym.

Do której taśmy masz podłączony napęd optyczny ? Jeżeli do tej samej, co dysk twardy, to zmień to w ten sposób:

Dysk twardy pozostaw na taśmie PRIMARY IDE - podpięty do ostatniej wtyczki taśmy, zworką ustawiony, jako MASTER (MA).

Napęd optyczny podłącz do drugiej taśmy (jeżeli nie masz, kup) -SECONDARY IDE - podpięty do ostatniej wtyczki taśmy, zworką ustawiony również, jako MASTER (MA).

Najlepiej zakup dwie taśmy IDE 80-żyłowe. Wymienisz te stare.

P.S. Nie powinno zestawiać się na jednej taśmie IDE napędu optycznego i dysku twardego, ponieważ może to drastycznie obniżyć wydajność dysku twardego.

Dyski twarde (dysk twardy) do jednej taśmy, a napędy optyczne (napęd optyczny) do drugiej taśmy.

(Warczanek) #3

Kupiłem nową taśme komp mi zaczoł się wieszać zaczołem przeinstalowywać system

ale za każdym razem kiedy zaczyna się instalacja systemu po skopiowaniu tych plików wyskakuje niebieski ekran i pc się wiesza i tak za każdym razem !!

Napęd mam podłączony pod inną taśme zworki na dysku mam na master a na napędzie na sleve

Już nie wiem co mam z tym zrobić !!

(Technik Elektro) #4

przeinstalowywać tzn. sesja naprawcza R ?? czy na czysty sformatowany dysk ?? na pewno dobrze podłączyłeś taśmę ?? nie na odwrót ?? przetestuj pamięć ram programem memtest, podaj dokładny kod błędu 0xbla bla bla...

(Seba86mu) #5

Skoro napęd optyczny jest na osobnej taśmie jedynym urządzeniem, to powinien być ustawiony zworką, jako Master.

(Warczanek) #6

Tak na czysty dysk zainstalowałem . przestawiłem też na master na napędzie i nic dalej jest tryb PIO

jeżeli chodzi o ram to mam trzy kości i sie bawiłem raz wyciągłm jedna a;lbo drugą zostawiłem i to samo.

jak mówie kiedyś też tak mi się stało ale jakoś się przestawiło ..

(Technik Elektro) #7

zajrzyj do biosu i sprawdź czy masz na obu kanałach ustawione ultra dma na enabled :P.

(Warczanek) #8

Tak też tam to zrobiłem napęd działa mi w trybie DMA . Ale już dysk nie

(Mati90 3) #9

spróbuj podłączyć dysk do innego gniazda ide/ata na płycie, może gniazdo jest walnięte

(Lukassek92) #10

Miałem ten sam problem z dyskiem na ATA, w menadżerze urządzeń PIO na DMA nie przestawisz, ale zrobić można to w rejestrze. Poniższy obrazek ilustruje krok po kroku co trzeba zrobić. Powodzenia.

(P Rudzinski) #11

Jakbyście mieli jakiś problem i powyższe rozwiązanie by wam nie pomogło to macie tutaj link do bardzo dobrego opisu co zrobić (i dlaczego tak się czasami dzieje - zamiana DMA na PIO) aby przywrócić DMA (po angielsku):

http://winhlp.com/node/10#comment-22

(system) #12

może dysk ci pada albo jest za stary